HORNÁ NITRA. Symbolom príchodu jari a prebúdzania prírody sú lastovičky. Na hornej Nitre ich je však čoraz menej.
Podobne je to aj s vrabcami, ktoré bolo kedysi vidieť takmer všade. Dnes ich je menej na poliach, ale aj na dvoroch pri rodinných domoch.
Miznú kravíny
Vladimír Slobodník zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti Birdlife Slovensko upozorňuje, že vtáctva rapídne ubúda v mestách, na dedinách aj v lesoch.
„Lastovička obyčajná alebo lastovička domová sídli v kravínoch. Tento druh vtáka je naviazaný na teplo, ktoré produkuje telo kravy a tiež jej trus. Ak sa kravín vyprázdni, počas nasledujúcich dvoch hniezdení spravia lastovičky výstelku hniezda hrubšiu, aby ich mláďatá neprechladli,“ upresňuje Slobodník.
Problém vidí najmä v rušení kravínov, v ktorých majú lastovičky svoje hniezda. Výsledkom je ubúdanie alebo až úplne vymiznutie lastovičiek z viacerých oblastí Slovenska.
Ľudia si však lastovičky zamieňajú s belorítkami. Na rozdiel od lastovičiek domových nemajú vidličkový chvost a červené sfarbenie na hrdielku pod zobákom.
„Belorítka hniezdi na vonkajších stenách domov a panelákov na úrovni druhého a tretieho poschodia. Ich hniezda ničia stavebné firmy pri zatepľovaní budov,“ poznamenal ornitológ.
Priživujú sa na zrne
Lastovičky ale nie sú jediným druhom, ktorého počty sa postupne znižujú.
„Vrabce ubúdajú v celej Európe. Najskôr v Anglicku, Francúzsku, Beneluxe, ale už tiež na Slovensku, a teda aj na hornej Nitre. Súvisí to predovšetkým s rozširovaním priemyselných parkov, stavaním supermarketov a veľkých parkovísk,“ povedal Slobodník a doplnil: „Zabetónovaná plocha potláča burinné spoločenstvá, ktoré sú základom potravy pre vrabce.“
Znížil sa však aj výskyt vrabca domového, čo súvisí so zredukovaním chovu sliepok na dedinských dvoroch. V minulosti ich totiž ľudia chovali hojne a vrabce sa priživovali na ich zrne.
Iné je to u vrabca poľného, ktorý na hniezdenie potrebuje duté stromy medzi poľami na okraji družstevných lánov.
„Dôsledkom ťažby firiem vyrábajúcich drevnú štiepku, ktoré likvidujú drevo mimo obcí a lesa, miznú dreviny, ktoré sú potenciálnymi hniezdiskami pre vrabca poľného,“ spomenul ornitológ.
Našli množstvo odpadu
Faktorov, ktoré vplývajú na pokles výskytu viacerých druhov vtáctva nielen na hornej Nitre, ale na celom území Slovenska, je veľa. Patrí medzi ne aj meniaca sa klíma, ťažba v lesoch, používanie chemických látok v poľnohospodárstve, no predovšetkým činnosť človeka.
O životné prostredie a vytváranie podmienok pre život vtákov a ďalších živočíšnych druhov sa stará niekoľko dobrovoľných neziskových organizácií. Jedným z nich je aj Slovenský zväz ochrancov krajiny a prírody v Prievidzi, ktorého členom je aj Slobodník zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti.
„Naposledy sme na košských mokradiach vyzbierali osemdesiatdeväť vriec odpadu,“ dodal ornitológ.
Autor: Lívia Junasová