DIVIAKY NAD NITRICOU. Mliekarenská kríza sa dotkla aj poľnohospodárskych subjektov na hornej Nitre. Viacero podnikov sa rozhodlo skončiť s výrobou mlieka.
Chov dojníc a výrobu mlieka sa snaží udržať podnik v Diviakoch nad Nitricou, ak sa mu to nepodarí, zvažuje, že sa preorientuje na iný typ výroby.
Prepojené výroby
„V okrese Prievidza v rámci výroby mlieka dochádza k ďalšiemu znižovaniu stavov. Nasvedčuje tomu situácia u našich susedov na severe, v Turci, kde dostali niektoré agropodniky výpovede od mliekarenských spoločností. Takisto jeden náš podnik dostal výpoveď, ale hľadá si partnera na odbyt mlieka. Niektoré podniky, kde nastúpil nový manažment, prehodnotili situáciu v chove dojníc a výrobe mlieka a rozhodli, že výrobu ukončia," priblížil aktuálnu situáciu v podnikoch riaditeľ Regionálnej poľnohospodárskej a potravinovej komory v Prievidzi Jozef Fabián.
Ako ďalej ozrejmil, momentálne sa odhaduje, že na Slovensku od výroby mlieka upustí približne jedna tretina podnikov, čo podľa neho bude znamenať hlavne pre vidiek a zamestnanosť katastrofu.
„Ak končí živočíšna výroba, aj krajinná začne trpieť. Lebo živočíšna výroba je prepojená hlavne s trvalými trávnatými porastmi a je integrálnou súčasťou regionálneho rozvoja," poznamenal.
Takmer dvesto dojníc
Snažia sa udržať ceny
Výrobou mlieka sa okrem iných činností zaoberá aj Agrospol, podielnické poľnohospodárske družstvo Diviaky nad Nitricou. Momentálne má stodeväťdesiat dojníc a hovädzieho dobytka celkovo päťsto kusov, vrátane toho na výkrm. Momentálne vyrába mlieko so stratou, na každý liter je to asi dvanásť centov. K podnikom, ktorým mliekareň odmietla brať mlieko, zatiaľ nepatrí.
„Zatiaľ sa snažíme za každú cenu výrobu mlieka udržať. Pokiaľ sa dostaneme do stavu, že to bude neudržateľné z ekonomického hľadiska a nebudeme to vedieť prekryť inou našou činnosťou a zachrániť chov dojníc, tak budeme musieť likvidovať stádo dojníc a preorientovať sa asi na chov mäsového plemena. A budeme sa snažiť robiť výkrm dobytka, ale už nie v takom rozsahu ako teraz," ozrejmil predseda predstavenstva Agrospolu Jozef Adamec.
Doplnil, že tento proces nie je záležitosťou jedného roka. Nemyslí si, že je tento chov rentabilnejší, podľa neho ide o to, že Agrospol musí využiť plochy, ktoré má v prenájme.
Priorita agrorezortu
Riešenie nepriaznivej situácie na trhu s mliekom označila za jednu z priorít v agrorezorte aj nová ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (nominantka SNS). Chce pritom spolupracovať najmä so zväzmi a odbornými inštitúciami.
Slovenská poľnohospodárska a potravinová komora jej odovzdala aj návrhy na riešenie situácie na trhu s mliekom. Patrí k nim podpora vyššieho podielu slovenských výrobkov na pultoch obchodných reťazcov, či opätovné zavedenie takzvanej červenej nafty pre živočíšnu výrobu, ktorú majú napríklad v Českej republike a Poľsku.