MALINOVÁ. Včelstvá na hornej Nitre prežili miernu zimu v dobrej kondícii. Zostali im ešte aj zásoby z minulého roka, ale už začínajú do úľov prinášať spolu s peľom aj prvý nektár z rozkvitnutých vŕb, jelší, liesok a prvých jarných kvetov. S potešením to konštatoval včelár Ľudovít Harbut z Malinovej.
V týchto dňoch, tak ako každú jar, prekontroloval všetky úle, aby ich vyčistil, dezinfikoval a vymenil časť rámikov.
„V úľoch to už hučí novým životom, zistil som, že matky už začínajú plodovať, takmer tretina buniek v plástoch je teda už uzatvorená. Do týždňa sa z nich budú liahnuť mladé včielky. Očakávam, že včelstvá v tomto roku budú silné, zdravé, čo dáva predpoklad na dobrú znášku medu,“ zdôraznil včelár.
Včelárstvu sa tento bývalý baník, ktorý v uhoľných baniach odfáral dvadsaťsedem rokov, začal venovať až po odchode na dôchodok. Sľúbil to vraj manželke.
Prvý úľ dostal darom. V súčasnosti má jeho včelie kráľovstvo osemnásť rodín. V minulom roku z nich získal približne štyristo kilogramov medu.
Musel sa však učiť za pochodu. Pretože je zručný, dokázal si sám vyrobiť všetky drevené úle. Majú odnímateľný spodok, čo sa mu osvedčuje pri ich čistení.

„O včely sa treba neustále starať, kontrolovať aj každých desať dní. Ak totiž majú nadbytok stravy a sú premnožené, začnú stavať matečníky, chystajú sa vyrojiť. Včelár musí byť na to pripravený, buď im odoberie zo zásob medu, alebo má hotové nové úle, do ktorých roj umiestni. Tiež vymieňať každý rok najmenej tretinu nových rámikov s vylisovanými plástmi z vosku sa mi osvedčuje. Včielka po vyliahnutí totiž necháva v bunke košieľku. O ňu sa bunka zmenší. Ak by sa v nej opäť liahli ďalšie včely, boli by stále menšie a menšie,“ prezradil včelár niektoré tajomstvá úspechu chovu včiel.