HORNÁ NITRA. Mestá v regióne od prvých jarných dní začali s prípravou kvetinových záhonov. Prievidza, Handlová a ani Bojnice prevratné novinky oproti minulosti nechystajú, no niekoľko nových druhov kvetín vysadia.
Priestorová výzdoba
Kvetinová výzdoba v Handlovej bude tento rok špecifická, pretože po prvý raz sa objaví v zrekonštruovanom centre mesta.
„Druh kvetov ešte presne určený nie je,“ povedala hovorkyňa Handlovej Viktória Moravčíková Timurová.
Banícke mesto bolo a je známe priestorovými výtvormi, ktoré sú tvorené kvetmi. Chýbať nebudú ani tento rok.
„Tentoraz by mali Handlovú zdobiť tri kvetinové vázy,“ prezradila hovorkyňa.
Celkovo samospráva investuje do úpravy záhonov s kvetmi približne sedemtisíc eur.
Podobnú výzdobu ako v minulosti chystajú aj tento rok Bojnice. Rastliny, medzi nimi napríklad aj muškáty, vysadia do nádob a kvetináčov hlavne v centre mesta.
„S úpravami záhonov sme už začali. Spolu s výsadbou zelene v tom budeme pokračovať aj v apríli,“ informoval prednosta Mestského úradu v Bojniciach Daniel Palacka.
Farebné kontrasty
Prievidzu budú tento rok zdobiť kvety vysadené v záhonoch, v závesných kvetináčoch, v kvetinových pyramídach, betónových nádobách, v kruhoch okolo kmeňov stromov, ale aj v strede kruhových objazdov.
„Celú výsadbu zostavíme z letničiek, po nich na jeseň záhon doplníme o dvojročné rastliny a cibuľoviny,“ povedala vedúca strediska záhradníckych služieb v Technických službách mesta Prievidza Silvia Masariková.
Letničky pre tento rok doplnili o nové pestré druhy. K osvedčeným begóniám a ťahavým muškátom pridajú napríklad farebné druhy verbeny, petúnie či ohnivej šalvie.
„Chceme, aby medzi jednotlivými druhmi letničiek bol farebný kontrast,“ vysvetlila Masariková.
S čistením záhonov od buriny a tráv začali ešte pred veľkonočnými sviatkami, pretože boli priaznivé klimatické podmienky. S prekopávaním zeme začnú po vzídení všetkých cibuľovín. Výsadbu letničiek naplánovali na začiatok mája, keď už nehrozia prízemné mrazy.
Lákadlo pre zlodejov
Technické služby majú na nákup kvetín tento rok vyčlenených päťtisíc eur.
Nejde o lacnú záležitosť, čo určite vedia aj zlodeji, ktorí už v minulosti kradli rastliny priamo zo záhonov a kvetináčov. Najvypuklejší je prípad spred troch rokov, keď z námestia pred piaristickým kostolom zmizlo až tisícdvesto kvetín za 420 eur.
„Prijali sme opatrenia, aby k podobným krádežiam nedochádzalo. Aké, konkretizovať nebudeme,“ zdôraznila Masariková a dodala: „Vyzývame obyvateľov, aby boli voči verejným priestranstvám ohľaduplní.“