NOVÁKY. Bývalý výborný futbalista a neskôr i tréner sa narodil v januári 1920 v Trnave. Pravé krídlo trnavského, ale i slovenského futbalu, prišlo na svet iba necelé dva týždne po ďalšej ikone Antonovi Malatinskom.
Nevedel, na ktorú bránu útočí
František Bolček a jeho futbalové začiatky sa viažu k malému trnavskému klubu AC Sparta, z kade prestúpil do ŠK Trnava a po necelom roku do ŠK Rapid. Prvý zápas v divízii odohral ako sedemnásťročný v máji 1937 v Piešťanoch.
„V úvode duelu mal takú trému, že dvadsať minút ani nevedel, na ktorú bránu má útočiť. Trnava vtedy prehrala 0:1 a Bolček cítil veľkú krivdu, pretože mu rozhodca neuznal gól. So slzami v očiach bežal za rozhodcom, no na protest sa nezmohol,“ píše sa v archíve klubu z Trnavy.
V období Slovenského štátu bol Bolček trnavským športovcom číslo jedna. Vo vtedajšej slovenskej lige, ktorá sa hrala v rokoch 1939 až 1944, odohral za Trnavčanov 68 zápasov, v ktorých zaznamenal štyridsať gólov.
Počas výkonu vojenskej služby nastupoval futbalový talent za OAP Bratislava. V tomto klube odohral 23 duelov a strelil dvanásť gólov. Bolček podával výborne výkony, za ktoré si vyslúžil pevné miesto v reprezentácii. V najcennejšom drese odohral trinásť medzištátnych stretnutí a s piatimi gólmi bol jej najlepším strelcom. O gól predstihol bratislavských kanonierov Luknára s Arpášom a Vysockého z Vrútok.

Hral v jedných kopačkách
„Držal sa v zenite svojho výkonu a mal stále miesto v reprezentácii. Všetky dôležité zápasy odohral v jedných kopačkách, ktoré mu vydržali dvanásť rokov a boli nespočetnekrát fľakované. V dnešnej dobe je to niečo nepredstaviteľné. Prirodzene, o takého strelca bol v tom období veľký záujem. Lanárili ho Bratislavčania, za ktorých odohral 'na čierno' niekoľko zápasov, ale neprestúpil. Prvou príčinou bolo, že sa narodil v Trnave a druhou, že mu klub pohrozil deväťmesačnou čakacou dobou, čo by pre Bolčeka znamenalo deväť mesiacov nežiť,“ o bývalom hráčovi a trénerovi sa uvádza v knihe Polstoročie trnavského futbalu.
Veľmi dôležitý gól za reprezentáciu strelil v auguste 1942, kedy sme zdolali Rumunsko 1:0.
„Na jeho hru bolo radosť pozerať. Samozrejme, najlepšie sa mu darilo, keď mal pri sebe na spojke klubového kolegu a rovesníka Malatinského. Po jeho prihrávkach sa rútil do šestnástky ako raketa,“ ďalej tvrdí publikácia.
Bolček trénerom Novák
V československej lige odohral za Spartak 26 stretnutí a zaznamenal ďalších jedenásť gólov. Po skončení aktívnej kariéry sa uplatnil aj na poli trénerskom. Viedol Holíč, Skalicu i Senicu, v roku 1951 prišiel do Novák. Staršia generácia nováckeho klubu (Ormandy, Deglovič, Danek, Šurik, Keselý, Niderland a ďalší), ktorý vznikol v roku 1937 a založili ho príslušníci miestnej vojenskej posádky, na jeho pôsobenie nezabudla a spomenula ho v publikácii 75 rokov futbalu v Novákoch. Jeho meno je napísané i v zlatej knihe futbalu na Slovensku – Defilé generácií 1898 – 1987.
„Prvé medzištátne stretnutie odohral Bolček 27. augusta 1939 v Bratislave, ktoré Slovensko vyhralo 2:0. Prvý gól za reprezentáciu zaznamenal 6. júna 1940 v Sofii proti Bulharsku, ktoré sme vyhrali 4:1,“ píše sa v spomenutej knihe.
Významný futbalista, ktorý bude navždy spojený i s Novákmi, zomrel ako veľmi mladý. Tretieho januára 1968 ho totiž zložila krátka, ťažká choroba a prvého titulu svojej rodnej Trnavy sa nedožil.
František Bolček
Dátum narodenia: 27.1.1920
Dátum úmrtia: 3.1.1968
Obdobie: 1939 - 1944
Oficiálne medzištátne zápasy za SR: 13
Góly: 5
Post: útočník
Reprezentačný debut: 27.8.1939, Slovensko - Nemecko 2:0, Bratislava/ Prípravný zápas
František Bolček – góly v reprezentácii:
Bulharsko – Slovensko 1:4 (1:1)
1 gól
Slovensko – Chorvátsko 1:1 (0:1)
1 gól
Chorvátsko – Slovensko 5:2 (3:0)
1 gól
Rumunsko – Slovensko 3:2 (2:1)
1 gól
Slovensko – Rumunsko 1:0 (1:0)
1 gól