SEBEDRAŽIE. Cigeľ, Koš a Sebedražie by sa mali dočkať vybudovania kanalizačnej siete. Ministerstvo životného prostredia totiž investorovi projektu, teda Stredoslovenskej vodárenskej spoločnosti, schválilo žiadosť o nenávratný finančný príspevok na tento účel, a to vo výške takmer sedem miliónov eur. Ide pritom už o druhú žiadosť o prostriedky z fondov Európskej únie, pri ktorej bola spoločnosť úspešná.
Informoval o tom Peter Juríček, starosta Sebedražia a člen predstavenstva Stredoslovenskej vodárenskej spoločnosti.

Obstarávanie pokračuje
Prvotne podaný projekt musela vodárenská spoločnosť čiastočne upravovať, aby splnila podmienky novej výzvy. Tie sa mali dotýkať finančných limitov na materiál a technických parametrov.
Výška schváleného nenávratného peňažného príspevku predstavuje 6 995 507,62 eura.
Stredoslovenská vodárenská spoločnosť už robí verejnú súťaž na dodávateľa prác. Predmetom zákazky je vybudovanie splaškovej kanalizácie v rámci troch obcí, ktoré sú navzájom prepojené potrubím. Dĺžka kanalizácie je 15 831 metrov.
Hodnotu zákazky odhadla vodárenská firma na 7 737 303,73 eura bez dane z pridanej hodnoty. Ponuky mohli záujemcovia predkladať do 3. novembra minulého roka. Kritériom pre výber víťaza súťaže je najnižšia cena. Ako povedal Juríček, podľa informácií, ktoré má od vodárenskej spoločnosti, verejné obstarávanie naďalej prebieha.
Neúspešné pokusy
Peniaze na vybudovanie kanalizácie mal investor od ministerstva už raz schválené. Projekt však zastavil v auguste minulého roka po druhom kole verejnej súťaže na dodávateľa prác, keďže by ho nebolo možné dokončiť do konca decembra 2015.
Vlani koncom mája však bol už známy aj víťaz prvého kola verejného obstarávania, s ktorým vodári podpísali zmluvu o dielo. Kanalizáciu v troch obciach mala vybudovať brnianska spoločnosť D.I.S. za 5 690 000 eur vrátane dane z pridanej hodnoty, náklady pritom mali byť skoro o polovicu vyššie. S výstavbou však firma nezačala a odmietla sa vyjadriť, aký mala na to dôvod.
Vybudovanie kanalizácie by malo trom dedinám podľa Juríčka veľmi pomôcť. Obce, ako pripomenul, sú totiž značne zasiahnuté banskou činnosťou, problémom je aj koryto potoka Ciglianka, ktoré je najväčším prijímateľom splaškových vôd a vzhľadom na banskú činnosť stratilo možno polovicu vody, čo by mohlo v budúcnosti znamenať ekologickú katastrofu.
