PRIEVIDZA. Skalný svet je pre človeka oddávna synonymom mĺkveho pokoja. Kamenné masívy, ktoré nás obklopujú, sú zdanlivo nemenné a odolné voči zhubnému pôsobeniu času. Je to však omyl.
Horniny, ktoré nachádzame na rôznych miestach, sa stále pretvárajú, a tým menia svoj vzhľad i povrch planéty. S trochou šikovnosti v nich dokážeme čítať, pretože horniny predstavujú kamenné listy kroniky Zeme. Skúmame ich vo veľkom i v malom meradle, aby sme odhadli, z čoho sa skladajú, ako sa dajú klasifikovať a aj preto, aby sme mohli predvídať, kde môžeme nájsť konkrétne typy hornín a ako ich využiť. Veď osvojenie si znalostí o vlastnostiach kameňov bolo prvým priekopníckym činom nášho predchodcu od neandertálskeho človeka už v dobe kamennej.
Nová výstava Anorganické dary Zeme v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi je prezentáciou hornín z rozsiahleho geologického fondu múzea.
Vystavované exponáty dokumentujú pestrosť anorganických prírodnín v závislosti od podmienok ich vzniku a zloženia. Väčšina z nich pochádza z horného Ponitria, ktoré má veľmi zaujímavú a zložitú geologickú stavbu. Horské celky regiónu, teda Strážovské vrchy, Žiar, Malá Fatra a Tríbeč so žulo-rulovými jadrami a mohutnými vápencovo-dolomitovými príkrovmi, cez úlomkovité usadeniny vypĺňajúce Hornonitriansku kotlinu až po treťohorné sopečné andezity Vtáčnika, či najmladšie kvartérne sedimenty, poskytujú širokú paletu hornín.
V celkoch sú zastúpené všetky základné skupiny hornín od premenených, cez vyvreté až po usadené, ktoré rozprávajú príbeh o tomto kúsku modrej planéty. Súčasťou prezentácie je obrazový a textový materiál objasňujúci podmienky vzniku horninových skupín, rozšírený o charakteristiky hornín, ich využitie a výskyt.
Výstavné podujatie Anorganické dary Zeme predkladá návštevníkom horniny ako dôležité objekty spoznávania, ktoré zaznamenávajú geologickú minulosť i súčasnosť modrej planéty a zároveň sú nevyhnutné pre existenciu života na Zemi.
Svojim obsahovým zameraním poskytuje prezentácia jednotlivcom, školám a aj ďalším vzdelávacím inštitúciám priestor k obohateniu a doplneniu poznatkov z prírodovedného odboru petrológia.
Výstava v priestoroch Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi, doplnená o sprievodné podujatia, potrvá do 13. mája.
Autor: Katarína Keratová