PRIEVIDZA. Čo sa stalo s hlasovacími lístkami, ktoré pri voľbách neboli využité a ľudia ich vhadzovali do špeciálnej schránky? Táto otázka trápi dôchodcu z Prievidze, ktorý sa snaží separovať v domácnosti takmer všetko.

„Verím, že lístky odovzdajú obce a mestá do zberu. Netreba ich ani skartovať, nie je na nich nič, čo by bolo tajné,“ myslí si Prievidžan.
Nielen voličmi nevyužité hlasovacie lístky, ale aj nevydané lístky a obálky môžu byť po 31. marci 2016 odovzdané na zničenie. Potvrdil to prednosta Okresného úradu v Prievidzi Jozef Stopka.
„Znamená to, že tieto lístky a obálky môžu ísť aj do zberu papiera,“ spresnil.
Pomohli vrecia
Po prvý raz počas parlamentných volieb boli voliči povinní, dokonca pod hrozbou pokuty, vložiť nepoužité lístky do špeciálnej schránky, ktorá tiež musela byť zapečatená. Schránka sa však rýchlo plnila. Ako to riešili okrskové komisie?
„V schránke bolo vždy plastové vrece. Keď sa naplnilo, schránku členovia okrskovej komisie odpečatili, plné vrece vybrali, vložili nové a schránku opäť zapečatili. Komisia vždy zapečatila aj vrece a odložila na osobitné miesto, aby bola vylúčená manipulácia s jeho obsahom,“ vysvetlil Stopka.
Dokumenty v archíve
Kým nevyužité lístky a obálky už po 31. marci môžu ísť do zberu, iné je to s volebnými dokumentmi.
Do úschovy obce alebo mestá išli hlasovacie lístky, ktoré boli vo volebnej schránke, ale aj zápisnice a ďalšie doklady. Samosprávy ich musia podľa zákona archivovať.
„Podľa usmernenia odboru archívov a registratúr ministerstva vnútra je pre volebnú dokumentáciu obce z marcových parlamentných volieb stanovená lehota uloženia dva roky,“ dodal Stopka.
