PRIEVIDZA. Deviaty ročník regionálneho festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet sa konal 14. až 19. marca v Prievidzi. Na dopoludňajších prezentáciách spojených s besedami hostí sa zúčastnilo takmer tisíctristo žiakov zo základných a stredných škôl z Prievidze a Novák. Popoludňajšie a večerné predstavenia navštívilo okolo tisíc záujemcov.

Utečenci aj chudoba
„Sme spokojní, pretože hlavnú myšlienku, informovať o závažných problémoch vo svete a zároveň podnietiť návštevníkov k premýšľaniu, festival splnil. Diváci si mohli pozrieť tridsať filmových dokumentov z celého sveta. Viaceré sa dotýkali aj utečeneckej krízy, ale aj porušovania ľudských práv, chudoby a pod. Každý deň sa uskutočnili diskusie s hosťami, medzi ktorými boli tvorca dokumentárnych filmov Miro Remo, fotoreportér Andrej Bán, aktivistka Viera Dubačová, záchranári, ktorí pomáhajú na hraniciach viacerých štátov utečencom, režisérka Andrea Culková, spisovateľ Štefan Chrappa a Juraj Smatana. Posledný uvedený - učiteľ a aktivista diskutoval na tému propagandy v súčasnom svete," povedal Ivan Sýkora, riaditeľ festivalu a predseda dobrovoľníckeho občianskeho združenia Berkat, ktoré prehliadku s podporou prievidzskej samosprávy každoročne organizuje.
Sprievodnými podujatiami boli dve fotografické výstavy. Návštevníci si mohli pozrieť víťazné fotografie zo súťaže Ľudské práva v rozvojovej spolupráci a Dôstojný život pre všetkých. Na výstave s názvom Živé tváre Madagaskaru sa prezentovala dobrovoľníčka Lenka Čavojská zaujímavými čiernobielymi fotografiami adjustovanými na ručne vyrábanom papieri na tomto ostrove.

Okamžitá pomoc
Výťažok festivalu zo vstupného, dobrovoľnej zbierky a predaja rôznych predmetov, ako sú napríklad ručne šité bábiky, pletené ponožky a iné, združenie Berkat využije na svoje dlhoročné aktivity.
„Poslúžia na operácie očných rohoviek zrakovo postihnutých mladých ľudí v Afganistane. Doteraz sme takto pomohli už takmer trom desiatkam Afgancov. Budeme môcť ďalej prispievať aj na štúdium štyrom dievčatám a jednému chlapcovi a pomáhať miestnej komunite v podhorskej dedinke Agouti v chudobnom africkom štáte Maroko. Avšak tentoraz sme aktuálne zareagovali aj na utečeneckú krízu. Záchranárom, ktorí diskutovali s návštevníkmi o svojich poznatkoch a hneď na to odcestovali späť do Grécka, sme z výťažku venovali 800 eur. Využijú ich na cestovné a lieky pre chorých utečencov," uzavrel Sýkora.
