PRIEVIDZA. Po šestnásty raz ocenili viaceré inštitúcie ľudí z hornej Nitry, ktorí svoj život zasvätili kultúre.
Program, ktorý sa tentoraz konal v prievidzskom dome kultúry, bol zameraný na kultúrne udalosti a osobnosti, ktoré zarezonovali v regióne v minulom roku.
Počas slávnostného večera, ktorý spoluorganizovalo až jedenásť subjektov, tlieskalo publikum päťdesiatim piatim oceneným z okresov Prievidza a Partizánskeho.
Riaditeľka Regionálneho kultúrneho centra v Prievidzi Ľudmila Húsková potvrdila, že výber ocenených je vždy ťažký, preto návrhy zbierajú postupne a systematicky po celý rok.
Na otázku, na čo nám je kultúra a čím je dôležitá, odpovedala: „Kultúra je zušľachťujúca energia, ktorá prúdi obojstranne. Jednak sa zušľachťuje tvorca, ale aj jej prijímateľ.“
Počas galavečera, ktorý bol venovaný kultúre, nemohli chýbať kultúrne vystúpenia.
Predstavil sa komorný spevácky zbor Musica Nostra z Prievidze, spevák Samko Gavliak, komorný súbor Cinema Musica z Handlovej, hudobná skupina Huzika a záver patril časti z multimediálneho pásma Ľudevít.
Ceny v tomto roku tvorila sklenená plastika z dielne Petra Dolinaja z Valaskej Belej, pamätné a ďakovné listy a Cenu predsedu Trenčianskeho kraja dopĺňala grafika Emílie Jakubisovej.
ZOZNAM OCENENÝCH
Cena Združenia pre rozvoj regiónu horná Nitra za osobitný prínos k rozvoju kultúry hornej Nitry
1. Hononitrianskemu múzeu v Prievidzi - 30. výročie zriadenia
2. Chrámovému speváckemu zboru Fraňa Madvu Nitrianske Rudno – 25. výročie vzniku
3. Speváckemu zboru Artanno, Handlová – 15. výročie vzniku
4. Jurajovi Leporisovi z Prievidze, ľudovému umelcovi – pri príležitosti životného jubilea 90 rokov
5. Amálii Lomnickej, kultúrno-osvetovej pracovníčke - pri príležitosti životného jubilea 65 rokov
6. Emilovi Trgiňovi- folkloristovi pri príležitosti životného jubilea 65 rokov
7. Ľudmile Húskovej, kultúrno-osvetovej pracovníčke, pri príležitosti životného jubilea 50 rokov
Cenu predsedu Trenčianskeho kraja za tvorivý čin roka v oblasti kultúrno-osvetovej činnosti
1. Kultúrnemu a spoločenskému stredisku v Prievidzi – za multimediálny program Ľudevít venovaný 200. výročiu narodenia Ľudovíta Štúra
2. Mariánovi Gajdošovi – za objavnú dramaturgiu a invenčnú interpretáciu básne Borodino od M. Jurieviča Lermontova
3. Monike Bartušovej – za originálny projekt interaktívnej výchovno-vzdelávacej výstavy Štúrovské dobrodružstvo
Cena predsedu Trenčianskeho kraja za tvorivý čin roka v oblasti muzeálnych činností
Obci Nitrianske Pravno - za výnimočnú prezentáciu sochárskych diel rodáka Jozefa Damka spojenú so spomienkovým podujatím Pocta Jozefovi Damkovi.
Cena predsedu Trenčianskeho kraja za tvorivý čin roka v oblasti literárnej činnosti
Jozefovi Lenhartovi – za knihu povestí Legenda o Cinka Panne
Cena Oblastnej rady Matice slovenskej Prievidza - Partizánske za uchovávanie a rozvoj kultúrneho dedičstva národa
1. Helene Hrazdilovej z Partizánskeho - divadelnej ochotníčke, recitátorke, speváčke, členke Speváckeho súboru Jeseň
2. Jozefíne Maslíkovej z Handlovej - zakladajúcej členke MO MS v Handlovej, za uchovávanie a rozvoj ľudových tradícií medzi deťmi a mládežou
3. Sylvii Maliarikovej z Prievidze - členke MO MS v Prievidzi, za záslužnú osvetovo-vzdelávaciu činnosť pri propagácii významných osobností a udalostí národnej histórie
4. Občianskemu združeniu Lihoťania – za rekonštrukciu organu Kostola sv. Cyrila a Metoda v Lehote pod Vtáčnikom
Pamätný list riaditeľky Regionálneho kultúrneho centra za dlhoročnú kultúrno-osvetovú činnosť
1. Detskému speváckemu zboru Lienka z Handlovej - pri príležitosti 40. výročia vzniku
2. Hudobnej skupine Traditional Bluegrass Band z Partizánskeho – pri príležitosti 30. výročia vzniku
3. Folklórnej skupine Lúčina z Koša – pri príležitosti 25. výročia vzniku
4. Hudobnej skupine Big Bang, Prievidza – pri príležitosti 25. výročia vzniku
5. Ženskému speváckemu zboru Benetky z Chynorian - pri príležitosti 20. výročia vzniku
6. Hudobnému zoskupeniu René Lacko & Downtown Band – pri príležitosti 20. výročia vzniku
7. Ľudovej hudbe Poluvská muzika – príležitosti 15. výročia vzniku
8. Folklórnej skupine Senior Vtáčnik, Prievidza – 10. výročie vzniku
9. Zenovi Malíkovi z Partizánskeho, neprofesionálnemu výtvarníkovi - pri príležitosti životného jubilea 90 rokov
10. Emilovi Farbiakovi, vedúcemu speváckej skupiny Jeseň z Partizánskeho - pri príležitosti životného jubilea 85 rokov
11. Jozefovi Janákovi z Bošian, rezbárovi a ľudovému umelcovi pri príležitosti životného jubilea 80 rokov
12. Kataríne Klátikovej, Ráztočno, kultúrno-osvetovej pracovníčke - pri príležitosti životného jubilea 60 rokov
13. Jánovi Matiaškovi z Prievidze, ľudovému majstrovi, košikárovi - pri príležitosti životného jubilea 80 rokov
14. Adriane Jelenekovej z Prievidze, dlhoročnej kultúrno-osvetovej pracovníčke, propagačnej výtvarníčke
15. Kataríne Súkeníkovej z Novák, kultúrno-osvetovej pracovníčke, divadelníčke - pri príležitosti životného jubilea 50 rokov
16. Emílii Gamanovej z Nitrianskeho Rudna, ekonómke, pri príležitosti životného jubilea 60 rokov
Cena riaditeľky Hornonitrianskeho múzea za dlhoročnú múzejnú činnosť
1. Márii Lenhartovej z Bojníc, dlhoročnej členke ÚĽUV, ľudovej umelkyni – pri príležitosti životného jubilea 90 rokov
2. Oľge Domanickej, vedúcej FSk Bukovec Diviaky nad Nitr – pri príležitosti životného jubilea 70 rokov
3. Anne Vavrovej z Prievidze, dlhoročnej múzejnej pracovníčke – pri príležitosti životného jubilea 50 rokov
4. Jozefíne Zacharovej z Nitrianskeho Pravna – ľudovej majsterke, krasličiarke – pri príležitosti životného jubilea 80 rokov
5. Božene Tomanovej z Poruby, ľudovej umelkyni - pri príležitosti životného jubilea 70 rokov
Cena riaditeľky Hornonitrianskej knižnice za dlhoročnú knižnično-informačnú činnosť
1. Renáte Šibalovej z Prievidze, dlhoročnej knihovníčke MsK Bojnice
2. Jánovi Šándorovi – rómskemu spisovateľovi, autorovi deviatich kníh
Ďakovný list Združenia miest a obcí hornej Nitry za úspešnú reprezentáciu hornej Nitry
1. Jánovi Machovi – Zlatá medaila FIAP za fotografiu Hmlistý les – hlavná cena medzi farebnými fotografiami na medzinárodnej súťaži Fotofórum Ružomberok 2015 a Cena Primátora Mesta Ružomberok na súťaži STROM Ružomberok.
2. Petrovi Maděránkovi - 1. miesto za súbor „The France through panorama and beyond...” v kategórii multimediálna prezentácia – nad 21 rokov na celoštátnej postupovej súťaži AMFO 2015.
3. Petrovi Sihelskému a Petrovi Frimmelovi - 1. miesto v kategórii videoklip na celoštátnej prehliadke amatérskej filmovej tvorby a videotvorby Cineama za videoklip skupiny The Kreins – Heaven
4. Speváckemu zboru Musica Nostra, Prievidza – 1. miesto na Celoštátnej súťaži a prehliadke dospelých speváckych zborov v Košiciach
5. Spevácky zbor ROZKVET, Prievidza – 2. miesto na Medzinárodnom súťažnom festivale sakrálnej hudby vo Vilniuse v Litve
6. Jane Ficovej, Prievidza - hlavná cena v kategórii A na 52. ročníku celoštátnej súťaže neprofesionálnej výtvarnej tvorby Výtvarné spektrum 2015
7. Tanečná skupina REBELS –zlatá, strieborná a bronzová medaila na Svetovom šampionáte v tanci v Chorvátskom Poreči
Ďakovný list Regionálneho združenia miest a obcí Stredné Ponitrie za úspešnú reprezentáciu stredného Ponitria
1. Divadlu mladých Šesť Pé, Partizánske – 1. miesto na Celoštátnej súťaži a prehliadke divadla mladých FEDIM 2015 a účasť na Scénickej žatve 2015
2. Márii Kovalíkovej z Chynorian za úspešnú prezentáciu na Slovenskom festivale poézie Beniakove Chynorany 2015.
3. Stanislavovi Jančovičovi z Klátovej Novej Vsi za úspešnú prezentáciu na Slovenskom festivale poézie Beniakove Chynorany 2015.
4. Kristíne Ježovej z Chynorian za úspešnú prezentáciu na Slovenskom festivale poézie Beniakove Chynorany 2015.
Cena občianskeho združenia K-2000 za netradičné kultúrne aktivity
1. Jozefovi Janišovi, Prievidza – za originálny projekt retrospektívnej výstavy Hľadanie stratených ciest
2. Divadlu PRECEDENS z Prievidze – za alternatívnu divadelnú tvorbu a organizovanie netradičných autorských divadelných, literárnych a hudobných projektov.
Cena Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región horná Nitra – Bojnice za osobitný podiel na rozvoji cestovného ruchu na hornej Nitry
1. Antonovi Blahovi, Diviaky nad Nitricou – za postupné zveľaďovanie a rekonštrukciu tradičných objektov bývania a remeselných činností Ľudového skanzenu Máčovské gazdovské dvory
2. Petrovi Dolinajovi, Valaská Belá – za založenie a prevádzkovanie sklárskeho skanzenu Sklenný sen vo Valaskej Belej, zachovávanie tradície sklárskej výroby na hornej Nitre
3. Petre Dzúrikovej, Koš – za založenie golfového klubu Agama a organizovanie športovo-spoločenských a charitatívnych podujatí v priestoroch klubu.