HANDLOVÁ/CIGEĽ. Keď sa konali parlamentné voľby v roku 2012, na hornej Nitre v nich hlasovalo 62,48 percent ľudí. Najvyššia účasť bola v Cigli, 78,2 percenta, naopak najnižšiu mala Handlová, len 53,29 percenta.
Podhorskú obec aj banícke mesto sme v deň tohtoročných volieb navštívili.
Chýba práca a peniaze
Pri troch veľkých supermarketoch v Handlovej bolo aj dnes, v deň volieb, rušno rovnako, ako každé sobotné dopoludnie. Rozdiel bol v tom, že niektorí ešte pred nákupmi zavítali do hlasovacích miestností.
„Bola som voliť, je to moja občianska povinnosť,“ vyhlásila Elena Petrušková.
Keď sme jej povedali, že pred štyrmi rokmi bola najnižšia účasť vo voľbách v rámci okresu v Handlovej, prekvapilo ju to. Po chvíľke zamyslenia však povedala: „Asi je to tým, že ľudia v tomto meste sú apatickí, nemajú dostatok roboty a teda ani peňazí. Vidím to v mojej rodine. Zo svojho skromného dôchodku musím pomáhať deťom aj vnúčatám.“
Podobne reagoval aj Handlovčan Milan: „Váham, či pôjdem voliť alebo nie. Pracujem v zahraničí a keď vidím, ako celkovo funguje spoločnosť tam a porovnám to so Slovenskom, som sklamaný.“
Ďalší obyvateľ baníckeho mesta, mladý muž, bol strohý: „Nevolím, nič sa aj tak nikdy nezmení k lepšiemu.“
Zašli sme aj do volebnej miestnosti v jedenástom handlovskom okrsku.
„Ľudia prichádzajú hlasovať priebežne už od otvorenia volebnej miestnosti. Asi budeme mať celkom slušnú účasť,“ povedal dopoludnia predseda komisie Jozef Halaj.
Aj podľa neho je za menším záujmom Handlovčanov o voľby sklamanie.
„Hlavne mladí nenachádzajú v meste prácu, preto utekajú do zahraničia a strácajú záujem o dianie u nás,“ myslí si Halaj.
Veria v pozitívne zmeny
Kým v Handlovej nespokojnosť zo súčasným stavom v spoločnosti ľudí od hlasovania skôr odrádza, obyvateľov Cigľa motivuje.
„Nikdy som nerozmýšľala, že by som nešla voliť. Chcem, aby bolo lepšie,“ povedala nám pani Betka z Cigľa.
Podobne odpovedala aj Anna Mikušová: „Volíme vždy, veríme v pozitívne zmeny.“
Jej manželovi Pavlovi sa na Slovensku mnohé nepáči, ako bývalý baník cíti aj viaceré krivdy.
„Bývalých baníkov rozdelili na prvotriednych a druhotriednych, jedni dostávajú vyššie penzie, druhí nižšie. Ja som v tej druhej skupine, môj dôchodok je na úrovni dôchodku upratovačky,“ posťažoval sa a tým odôvodnil, prečo sa rozhodol na voľbách zúčastniť. Dúfa, že sa niečo zmení.
Do kultúrneho domu v Cigli prichádzali voliči priebežne už od rána, niektorí museli na hlasovanie chvíľu čakať v rade.
„Prichádzajú starší aj mladší, zväčša celé rodiny,“ zhodnotila predsedníčka tunajšej okrskovej komisie Lucia Svitková.
Nikto si vtedy netrúfol odhadnúť, či budú mať v dedine opäť navyššiu voličskú účasť v Prievidzskom okrese.
