PRIEVIDZA. Na Slovensku si dnes, 5. marca, volíme zástupcov do Národnej rady.
V okrese Prievidza sa o 7. hodine otvorilo 140 volebných miestností. V žiadnom okrsku nevyužili možnosť na skorší začiatok hlasovania.

Do desiatej večer
Na Gymnáziu V. B. Nedožerského v Prievidzi má svoje sídlo počas volieb okresná volebná komisia, pod ktorú spadá nielen okres Prievidza, ale aj Partizánske, kde sa hlasuje v 52 okrskoch.
Obce a mestá včera, 4. marca, nahlasovali Okresnému úradu v Prievidzi počty oprávnených voličov.
„V okrese Prievidza môže hlasovať 111 549 oprávnených voličov," informoval zapisovateľ Okresnej volebnej komisie Ján Daňo.
Príležitosť odovzdať svoj hlas jednej z dvadsiatich troch kandidujúcich politických strán majú ľudia do 22. hodiny, keď sa na celom Slovensku zatvoria volebné miestnosti.
Hrozí aj pokuta
Voliči si do volebnej miestnosti musia priniesť občiansky preukaz, ak niekto nehlasuje v mieste trvalého bydliska, tak aj hlasovací preukaz, ktorí si vopred vybavil.
Vo volebných miestnostiach čaká ľudí aj niekoľko noviniek. Prevzatie hlasovacích lístkov napríklad musí volič po novom potvrdiť podpisom a nevyužité lístky je povinný vhodiť do špeciálnej zapečatenej schránky. Nemôže ich teda vyniesť z volebnej miestnosti. Pokiaľ by tak urobil, hrozí mu pokuta až do výšky 33 eur.
Stále platí, že volič môže dávať kandidátom strany, ktorú si vybral, prednostné hlasy zakrúžkovaním poradového čísla. Najviac však môže dať štyri prednostné hlasy.
V každej volebnej miestnosti by mal byť vyvesený zoznam kandidátov, ktorí sa vzdali kandidatúry, alebo ich z kandidátky stiahla politická strana.
AKO POSTUPOVAŤ VO VOLEBNEJ MIESTNOSTI
*Volič je povinný po príchode do volebnej miestnosti preukázať okrskovej komisii svoju totožnosť predložením občianskeho preukazu. Ak niekto hlasuje mimo miesta svojho trvalého pobytu, predložiť musí aj hlasovací preukaz, ktorý si vybavil vo svojej obci alebo meste.
*Komisia zakrúžkuje poradové číslo voliča v zozname a vydá voličovi hlasovacie lístky a prázdnu obálku s odtlačkom úradnej pečiatky obce.
*Prevzatie hlasovacích lístkov a obálky po novom potvrdí volič v zozname vlastnoručným podpisom.
*Každý volič sa musí pred hlasovaním odobrať do osobitného priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov. Voličovi, ktorý nevstúpi do tohto priestoru, okrsková komisia hlasovanie neumožní.
*V priestore určenom na úpravu lístkov volič vyberie jeden hlasovací lístok toho kandidujúceho subjektu, ktorému sa rozhodol odovzdať svoj hlas.
*Vybraný hlasovací lístok môže bez ďalšej úpravy vložiť do obálky, alebo na ňom môže zakrúžkovaním poradového čísla kandidáta vyznačiť, ktorému kandidátovi dáva prednostný hlas. Volič môže zakrúžkovať poradové číslo najviac štyroch kandidátov.
*Ak volič odovzdá prednostný hlas viac ako štyrom kandidátom, taký hlasovací lístok sa bude počítať v prospech kandidujúceho subjektu, ale na prednostné hlasy sa nebude prihliadať.
*Na požiadanie voliča mu okrsková komisia vydá za nesprávne upravené hlasovacie lístky iné. Nesprávne upravené hlasovacie lístky vloží volič do schránky na odloženie nepoužitých hlasovacích lístkov.
*Volič, ktorý nemôže sám upraviť lístok pre zdravotné postihnutie, alebo preto, že nemôže čítať alebo písať a oznámi pred hlasovaním túto skutočnosť okrskovej komisii, má právo vziať so sebou do priestoru určeného na úpravu lístkov inú spôsobilú osobu, aby podľa jeho pokynov upravila hlasovací lístok a vložila ho do obálky.
*Obidve osoby pred vstupom do priestoru na úpravu hlasovacích lístkov člen okrskovej volebnej komisie poučí o spôsobe hlasovania a o skutkovej podstate trestného činu marenia prípravy a priebehu volieb.
*Členovia okrskovej volebnej komisie nesmú voličom upravovať hlasovacie lístky.
*Za voliča, ktorý nemôže pre zdravotné postihnutie sám vložiť obálku do volebnej schránky, môže ju do nej na jeho požiadanie a v jeho prítomnosti vložiť iná osoba, ale nie člen volebnej komisie.
*Volič je povinný odložiť nepoužité hlasovacie lístky alebo nesprávne upravené hlasovacie lístky do zapečatenej schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov, inak sa dopustí priestupku, za ktorý mu bude uložená pokuta 33 eur.
*Volič, ktorý sa nemôže dostaviť do volebnej miestnosti zo závažných, najmä zdravotných dôvodov, má právo požiadať obec (okrskovú volebnú komisiu) o hlasovanie do prenosnej volebnej schránky, a to len v územnom obvode volebného okrsku, pre ktorý bola okrsková volebná komisia zriadená.
*Nepoužité lístky pri hlasovaní mimo volebnej miestnosti volič znehodnotí pred členmi okrskovej volebnej komisie.