PRIEVIDZA. Príprava parlamentných volieb, ktoré budú v sobotu, 5. marca, vrcholí aj na hornej Nitre. Obce a mestá regiónu už majú k dispozícii všetky potrebné materiály, Okresný úrad v Prievidzi pripravil aj školenie k voľbám.
Všetky hlasovacie miestnosti v okrese Prievidza sa otvoria ráno o siedmej, prístupné budú do 22. hodiny.

Podľa harmonogramu
Okresný úrad v Prievidzi zabezpečuje voľby pre okresy Prievidza a Partizánske.
„Príprava prebieha podľa harmonogramu, ktorý vydalo ministerstvo vnútra, žiadne výrazné problémy sme nezaznamenali,“ povedal prednosta Okresného úradu v Prievidzi Jozef Stopka.
Obce a mestá na hornej Nitre už dostali všetky volebné materiály, teda nielen hlasovacie lístky či obálky, ale napríklad aj zápisnice, pevné aj prenosné volebné schránky.
„K voľbám sme pripravili aj školenia, ktoré boli určené starostom, primátorom, predsedom, podpredsedom a zapisovateľom všetkých okrskových komisií,“ priblížil Stopka.
Okresný úrad naďalej poskytuje k voľbám metodickú pomoc samosprávam a začal už aj s prerozdeľovaním peňazí obciam a mestám na pokrytie nákladov spojených s parlamentnými voľbami.
Počty voličov
V pôsobnosti Okresnej volebnej komisie v Prievidzi sa v sobotu otvorí 192 volebných miestností. Z nich bude až 140 v okrese Prievidza, zvyšné v okrese Partizánske.
„Počty oprávnených voličov budú obce a mestá nahlasovať okresnému úradu až deň pred voľbami. Predpokladáme však, že voličov bude približne toľko, ako pri posledných komunálnych voľbách v roku 2014. Vtedy ich bolo v okrese Prievidza 116 608,“ informoval prednosta.
Pri parlamentných voľbách sú volebné miestnosti otvorené od 7. do 22. hodiny. Obce a mestá môžu požiadať o otvorenie miestností aj skôr. V minulosti túto možnosť využívali v Lazanoch, kde sa hlasovanie viackrát začínalo už o šiestej. Tentoraz však budú aj tu voľby od siedmej, rovnako ako vo všetkých volebných okrskoch v regióne.
Hlasovanie sa musí skončiť jednotne vo všetkých miestnostiach o desiatej večer.
Hlasovací preukaz
Pri parlamentných voľbách môžu ľudia využiť hlasovacie preukazy. Ak nebudú v čase volieb doma, môžu s nimi hlasovať kdekoľvek na území Slovenska.
„Ešte stále si voliči môžu na obecnom či mestskom úrade v mieste svojho trvalého bydliska vybaviť hlasovací preukaz, najneskôr tak však musia urobiť v piatok, 4. marca, v čase úradných hodín,“ doplnil Stopka.
Vo volebných miestnostiach čaká ľudí aj niekoľko noviniek. Prevzatie hlasovacích lístkov napríklad musí volič potvrdiť podpisom a nevyužité lístky musí vhodiť do špeciálnej zapečatenej schránky. Nemôže ich teda vyniesť z volebnej miestnosti. Pokiaľ by tak urobil, hrozí mu pokuta až do výšky 33 eur.
Stále platí, že volič môže dávať kandidátom strany, ktorú si vybral, prednostné hlasy zakrúžkovaním poradového čísla. Najviac však môže dať štyri prednostné hlasy.
AKO POSTUPOVAŤ VO VOLEBNEJ MIESTNOSTI
*Volič je povinný po príchode do volebnej miestnosti preukázať okrskovej komisii svoju totožnosť predložením občianskeho preukazu. Ak niekto hlasuje mimo miesta svojho trvalého pobytu, predložiť musí aj hlasovací preukaz, ktorý si vybavil vo svojej obci alebo meste.
*Komisia zakrúžkuje poradové číslo voliča v zozname a vydá voličovi hlasovacie lístky a prázdnu obálku s odtlačkom úradnej pečiatky obce.
*Prevzatie hlasovacích lístkov a obálky po novom potvrdí volič v zozname vlastnoručným podpisom.
*Každý volič sa musí pred hlasovaním odobrať do osobitného priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov. Voličovi, ktorý nevstúpi do tohto priestoru, okrsková komisia hlasovanie neumožní.
*V priestore určenom na úpravu lístkov volič vyberie jeden hlasovací lístok toho kandidujúceho subjektu, ktorému sa rozhodol odovzdať svoj hlas.
*Vybraný hlasovací lístok môže bez ďalšej úpravy vložiť do obálky, alebo na ňom môže zakrúžkovaním poradového čísla kandidáta vyznačiť, ktorému kandidátovi dáva prednostný hlas. Volič môže zakrúžkovať poradové číslo najviac štyroch kandidátov.
*Ak volič odovzdá prednostný hlas viac ako štyrom kandidátom, taký hlasovací lístok sa bude počítať v prospech kandidujúceho subjektu, ale na prednostné hlasy sa nebude prihliadať.
*Na požiadanie voliča mu okrsková komisia vydá za nesprávne upravené hlasovacie lístky iné. Nesprávne upravené hlasovacie lístky vloží volič do schránky na odloženie nepoužitých hlasovacích lístkov.
*Volič, ktorý nemôže sám upraviť lístok pre zdravotné postihnutie, alebo preto, že nemôže čítať alebo písať a oznámi pred hlasovaním túto skutočnosť okrskovej komisii, má právo vziať so sebou do priestoru určeného na úpravu lístkov inú spôsobilú osobu, aby podľa jeho pokynov upravila hlasovací lístok a vložila ho do obálky.
*Obidve osoby pred vstupom do priestoru na úpravu hlasovacích lístkov člen okrskovej volebnej komisie poučí o spôsobe hlasovania a o skutkovej podstate trestného činu marenia prípravy a priebehu volieb.
*Členovia okrskovej volebnej komisie nesmú voličom upravovať hlasovacie lístky.
*Za voliča, ktorý nemôže pre zdravotné postihnutie sám vložiť obálku do volebnej schránky, môže ju do nej na jeho požiadanie a v jeho prítomnosti vložiť iná osoba, ale nie člen volebnej komisie.
*Volič je povinný odložiť nepoužité hlasovacie lístky alebo nesprávne upravené hlasovacie lístky do zapečatenej schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov, inak sa dopustí priestupku, za ktorý mu bude uložená pokuta 33 eur.
*Volič, ktorý sa nemôže dostaviť do volebnej miestnosti zo závažných, najmä zdravotných dôvodov, má právo požiadať obec (okrskovú volebnú komisiu) o hlasovanie do prenosnej volebnej schránky, a to len v územnom obvode volebného okrsku, pre ktorý bola okrsková volebná komisia zriadená.
*Nepoužité lístky pri hlasovaní mimo volebnej miestnosti volič znehodnotí pred členmi okrskovej volebnej komisie.