NEDOŽERY-BREZANY. Na triedenie papiera, skla, plastových fliaš, ale aj tetrapakových obalov si už mnohí ľudia zvykli. Postupne sa učia triediť aj ďalšie suroviny. Onedlho k nim pribudne použitý jedlý olej.
Obce a mestá musia vytvoriť podmienky na jeho odovzdávanie do 1. júla tohto roku.
Premiéra už v marci
Nový zákon o odpadoch priniesol viacero noviniek aj do oblasti separovania. Do praxe a k ľuďom sa dostanú cez obce a mestá, ktoré musia do konca júna zosúladiť so zákonom svoje všeobecne záväzné nariadenia o odpadoch.
„Samosprávy napríklad musia zabezpečiť aj zber použitého jedlého oleja z domácností, teda obyvatelia budú mať možnosť ho odovzdať,“ povedal starosta Nedožier-Brezian Martin Mokrý, ktorý je zároveň členom sekcie životného prostredia v Združení miest a obcí Slovenska.
Samosprávy majú v prípade použitého oleja dve možnosti, ako zabezpečiť jeho zber. Do obce môže pravidelne, na vopred ohlásené miesto dochádzať oprávnená firma a odoberať olej od ľudí.
„Môže však vzniknúť aj klasické stojisko, na ktorom bude kontajner. Do neho budú môcť ľudia kedykoľvek vchodiť zatvorenú plastovú fľašu s použitým olejom. Kontajner opäť vyvezie oprávnená firma,“ vysvetlil Mokrý.
Podľa neho je na obci, pre ktorú alternatívu sa rozhodne. Myslí si, však, že väčšina využije skôr mobilný zber, ako skladovanie oleja na nejakom mieste.
„V Nedožeroch-Brezanoch si prvýkrát vyskúšame zber prepáleného oleja 19. marca. Príde k nám spoločnosť, ktorá ho odoberie na miestach, ktoré ľuďom oznámime cez obecný rozhlas,“ priblížil starosta.
Bez špeciálnej kampane
V obci nechystajú vopred žiadnu špeciálnu kampaň, aby motivovali ľudí k odovzdávaniu oleja.
„Nemôžeme nikoho nútiť, aby tuk, ktorý používa v kuchyni, odovzdával. Ľudia na dedine ho likvidujú rôzne, no obec nemá právo ich v tomto smere kontrolovať. Je teda len na ľuďoch, ako využijú novú možnosť olej odovzdávať,“ zdôraznil Mokrý.
Pripomenul, že v rámci nového zákona o odpadoch musia obce vytvoriť podmienky aj pre zber ďalších komodít a nebezpečných surovín, napríklad elektroodpadu. Aj v tomto prípade budú samosprávy pravdepodobne využívať ich mobilný zber sprostredkovaný cez oprávnené firmy.
„Samozrejme, že rozšírenie triedenia odpadu prináša obciam zvýšené náklady. Tie sa preto prenášajú aj do zvýšeného poplatku za komunálny odpad. Je opäť na každej samospráve, aký poplatok si určí pre daný rok,“ dodal starosta.