NEVIDZANY/HANDLOVÁ. Profesionálni prievidzskí hasiči Peter Sobota a Róbert Rötling sa minulý rok podieľali na záchrane životov dvoch ľudí. V prípade hasičov by to nemalo byť nič výnimočné, no v týchto dvoch prípadoch išlo o pomoc v čase ich voľna.
Záchrana pri Dlžíne dopadla šťastne, v Handlovej, žiaľ, smutne. Obaja hasiči však pre záchranu ľudí urobili maximum. Vedenie Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prievidzi ich preto navrhlo na ocenenie Zlatý záchranársky kríž.
„Vážime si, že máme v zbore takýchto príslušníkov. Sú pripravení pomáhať, aj keď nie sú v službe. Je to dôkaz, že ľudia sa na našich hasičov môžu spoľahnúť,“ povedal Štefan Bielik, vedúci prevádzkového a technického oddelenia na Okresnom riaditeľstve Hasičského a záchranného zboru v Prievidzi.
Záchrana života na zastávke
Peter Sobota a Róbert Rötling neboli príliš nadšení, keď sme chceli, aby nám porozprávali, čo sa stalo, ako sa podieľali na záchrane mužov, ktorí mali zdravotné problémy. Zhodne skromne tvrdia, že pomohli, lebo boli na blízku a podľa nich by tak urobil snáď každý.
Peter sa z Nevidzian, kde býva, vydal autom na cestu do Nitry. Už pri Dlžíne však zastavil, pretože manželka ho upozornila na muža ležiaceho na autobusovej zastávke.
„Vybehol som z auta. Pri mužovi boli dve staršie ženy, no nevedeli mu pomôcť. Zistil som, že muž nedýcha, preto som ho začal resuscitovať. Ženy som požiadal, aby zavolali záchranku. Oživoval som muža, až kým neprišla sanitka a nepostarali sa o neho zdravotníci,“ opísal záchranu hasič Peter.
Neskôr sa dozvedel, že muža previezli až do Banskej Bystrice, našťastie, podarilo sa ho zachrániť.
„Neviem, či som mu zachránil život, možno to boli záchranári v sanitke. Ja som sa len snažil urobiť to, čo treba pri prvej predlekárskej pomoci,“ skromne podotkol Peter.
Priznal, že poskytovať prvú pomoc sa naučil ako hasič. Asi aj jeho profesia rozhodla, že neváhal, keď išlo mužovi o život.
„Vždy je to však aj o ľudskom postoji. Priznám sa, že nebyť manželky, asi by som si pri šoférovaní muža na zastávke nevšimol. Zasiahla asi vyššia moc, lebo dve staršie ženy, či školáčky, ktoré tam stáli, by mu pravdepodobne prvú pomoc nevedeli poskytnúť,“ dodal Peter.
Striedali sa pri oživovaní
Aj Róbert Rötling išiel v Handlovej s manželkou v aute. Niekde medzi železničným viaduktom a benzínovou pumpou si všimli skupinku ľudí.
„Boli tam policajti a pracovníčka čerpacej stanice a dávali masáž srdca mužovi. Spýtal som sa, či im môžem nejako pomôcť. Keďže zasahovali už dlhšie, vymenil som ich pri resuscitovaní. Striedali sme sa, až kým neprišla sanitka. Trvalo jej to trochu dlhšie, pretože to bolo v čase, keď rekonštruovali cestu medzi Prievidzou a Handlovou. Žiaľ, muža sa už ani zdravotníkom nepodarilo oživiť,“ priblížil smutnejší zásah Róbert.
Myslí si, že ochota pomôcť, napríklad aj pri záchrane života, nie je o profesii, ktorú človek robí, ale o jeho ľudskom postoji.
„Ak sa niekto ocitne v situácii, že musí poskytnúť prvú pomoc, mal by tak urobiť, aj keď si v tom nie je celkom istý. Treba to však skúsiť,“ odporúča Róbert, ktorý sa necíti byť hrdinom.
Dodal, že podobne ako on, by postupovali aj jeho kolegovia hasiči.
Ocenenie pre záchranárov
Zlatý záchranársky kríž je nadrezortné ocenenie záchranárov všetkých zložiek Integrovaného záchranného systému, profesionálnej i laickej verejnosti. Poslaním projektu je hľadať a oceniť výnimočné, profesionálne zvládnuté zásahy hasičov, zdravotníkov, vojakov, policajtov a iných zložiek integrovaného záchranného systému, dobrovoľníkov aj profesionálov, rovnako ako obetavé činy prvej pomoci laikov – detí aj dospelých.
(MINV)