BOJNICE. Nepriaznivé sychravé počasie výrazne nahráva šíreniu chrípkových ochorení. V Prievidzskom okrese ešte do epidémie neprepukla, no čísla chorobnosti sa k nej už približujú.

Pomôcť môžu prázdniny
Už počas druhého februárového týždňa zaznamenal Regionálny úrad verejného zdravotníctva Prievidza, so sídlom v Bojniciach, mierne navýšenie počtu chrípkových ochorení.
„Nešlo však o epidemický výskyt chrípky na hornej Nitre,“ informoval epidemiológ Marián Jakubis.
Napriek tomu v niektorých častiach regiónu bolo chorých viac, hlavne medzi deťmi. Pre absenciu tridsiatich percent žiakov bola minulý týždeň od utorka do piatku zatvorená škola v Liešťanoch a Spojená škola internátna v Prievidzi. Od stredy do piatku mali chrípkové prázdniny žiaci v Základnej škole v Novákoch.
Minulý týždeň chorých opäť pribudlo, stále však nejde o epidémiu. Lekári nahlásili 2316 akútnych respiračných ochorení. Chorobnosť, teda počet chorých na stotisíc obyvateľov dosiahla číslo 2411,5, týždeň predtým to bolo 2146.
„Napriek ďalšiemu navýšeniu počtu chorých sme neprijali žiadne špeciálne opatrenia. Pokiaľ by sa situácia zhoršila, prvým krokom by bolo zakázanie návštev v nemocniciach,“ zdôraznil Jakubis.
Najviac pacientov je medzi deťmi a mládežou. Epidemiológ preto predpokladá, že šírenie chrípky v regióne by mohli pribrzdiť jarné prázdniny, ktoré začnú 29. februára a potrvajú týždeň.
Očkovanie je už neaktuálne
Šíreniu chrípky a jej podobných ochorení výrazne dopomáha súčasné premenlivé a sychravé počasie.
Odborníci už v tomto období neodporúčajú očkovanie proti chrípke.
„Pri zvýšenom výskyte ochorení by sa totiž mohlo stať, že by bol zaočkovaný človek, ktorý je už infikovaný vírusom,“ vysvetlil epidemiológ.
Podľa neho je v súčasnosti jediným účinným opatrením pred chrípkou pohyb na čerstvom vzduchu, vyhýbanie sa priestorom a podujatiam so zvýšeným počtom ľudí v uzavretých priestoroch, zvýšená konzumácia ovocia bohatého na vitamín C a vyhýbanie sa nadmernej námahe a vyčerpanosti.
Chrípka
* Chrípka je vírusové ochorenie nosa, hrdla, dýchacích ciest a pľúc. Vírus chrípky je vysoko nákazlivý a šíri sa z človeka na človeka kašľaním, smrkaním alebo rozprávaním.
* Chrípkové ochorenia sa najčastejšie vyskytujú v decembri, v januári a vo februári.* Príznaky chrípky sú najmä horúčka, triaška, bolesti svalov, zdurenie nosnej sliznice, tečenie z nosa, kašeľ a sťažené dýchanie. Mnoho rôznych vírusov môže spôsobiť príznaky podobné chrípke, avšak chrípka je omnoho častejšia ako choroby spôsobené inými vírusmi sprevádzané vysokou teplotou, triaškou a zápalom pľúc.
* Chrípka je dokonca život ohrozujúca choroba. Väčšina ľudí, ktorá zomiera na následky chrípky, sú ľudia starší ako 65-roční, alebo mladší ako štvorroční. Chrípka zhoršuje existujúce chronické ochorenia starých ľudí a tiež je sprevádzaná komplikáciami ako sú zápal pľúc, zápal stredného ucha alebo zápal dutín. Deti hospitalizované kvôli chrípke majú zvyčajne sťažené dýchanie sprevádzané sipotom alebo rozvinutý zápal pľúc.
* Pretože chrípku spôsobuje vírus, antibiotiká ju neliečia.
RÚVZ PRIEVIDZA