PRIEVIDZA. Do kroník svetového futbalu sa výraznou mierou zapísal Slovák, ktorý sa narodil v roku 1910 v Šahách. Veľkú stopu po sebe zanechal najmä v Španielsku, kde získaval cenné trofeje so slávnymi klubmi ako FC Barcelona či Athletic Bilbao.
Kariéru začal na Slovensku
S futbalovým životom začínal Ferdinand Daučík doma v Šahách, pôsobil však i v Komárne a Slovane Bratislava. V roku 1935 odišiel do Prahy, kde obliekal dres miestnej Slávie. Daučík sa neskôr stal kapitánom „zošívaných“ a bol i tretím Slovákom, ktorý sa dostal do československej reprezentácie. Farby svojej krajiny hájil na dvoch majstrovstvách sveta, dostal i pozvánku do Výberu Európy, za ktorý však pre politické udalosti nenastúpil.
Tak ako väčšina úspešných futbalistov tohto obdobia, aj Daučík sa dal na kariéru trénera.
Začínal v mládežníckych kategóriách pražskej Slávie, no počas druhej svetovej vojny sa vrátil do Slovana, kde získal dva majstrovské tituly. Ferdinand Daučík doslova predbehol dobu a na hráčske úspechy nadviazal aj ako tréner. Zaviedol moderný WM-systém i trend vysokého bránenia. V roku 1948 sa dokonca dostal na post reprezentačného trénera.

Sedel vo väzeniach
Úspešný kouč mal smelé ambície. V tomto období sa však k moci dostali komunisti, ktorí zasiahli i do športu. Daučík bol ich odporcom a nevyhol sa negatívnym javom. Jedného z najlepších trénerov dokonca obvinili zo špiónstva a napomáhania emigrantom. Dva roky sedel vo väzeniach v Nových Zámkoch a Leopoldove. Neskôr bol umiestnení do pracovného tábora v Novákoch, z ktorého sa dostal na lavičku vtedajšieho klubu Sokol NV Prievidza, ktorý hral divíziu Nitrianskeho kraja.
„Ferdinand Daučík bol na brigáde v závode Carpathia Prievidza. Telefonicky sa mi ozval a v spolupráci s Mikulášom Schwarzom, vtedajším predsedom oddielu sa podarilo vybaviť, aby z tábora prišiel trénovať prievidzských futbalistov,“ v knihe „Svedkovia mojej doby“ spomína Prievidžan a bývalý futbalista Slovana Bratislava Štefan Gürtler, o ktorého služby mal záujem i slávny Juventus Turín.
Úspešného kouča najskôr z Novák vozili autom na tréningy do Prievidze. Funkcionári neskôr vybavili, že Daučík mohol po tréningoch a zápasoch zostať v Prievidzi a ubytovať sa vo vile Mikuláša Schwarza.
Pred zápasom ušiel
„Cestou vlakom na zápas do Šurian sa 'náhodne' vytratil a neskôr sa ozval z Viedne. Jeho futbalová cesta potom viedla do Španielska, kde pôsobil ako tréner známych klubov ako FC Barcelona či Athletic Bilbao,“ ďalej uviedol Gürtler.
V rodnej krajine bol Daučík dlho tabu, no v Španielsku sa stával ikonou. Do vysnívanej krajiny emigroval spolu s rodinou cez Rakúsko a Taliansko. V tomto období si skauti slávnej Barcelony všimli ďalšieho slovenského trénera Ladislava Kubalu a práve Daučíkov švagor mu pomohol s príchodom do katalánskeho veľkoklubu.
„Slovák na lavičke počas necelých štyroch rokov zaknihoval dve víťazstvá v lige, tri výhry v pohári, dva superpoháre a jeden Latinský pohár,“ uvádzajú kroniky slávneho klubu z Barcelony.

Odišiel pre nezhody s hráčmi
V sezóne 1953/54 Nou Camp pre nezhody s hráčmi opustil, ale jeho úspešné ťaženie pokračovalo aj naďalej. Za kormidlo prevzal Athletic Bilbao, s ktorým vyhral v roku 1956 ligu a 1955 a 1956 domáci pohár. Úspešný bol i v Európskom pohári majstrov (predchodca Ligy majstrov), kde sa so svojimi zverencami dostal až do štvrťfinále. Ďalším jeho pôsobiskom sa stalo Athletico Madrid, s ktorým to dotiahol až do semifinále prestížnej európskej súťaže. Stopku mu vystavil konkurenčný Real, za ktorého hrávali takí hráči ako Puskás či Di Stéfano. Ďalšie jeho kroky sa spájali s portskými Drakmi, no neskôr sa vrátil opäť do Španielska, aby s Realom Zaragoza vyhral svoju poslednú trofej, a to Španielsky pohár. V najvyššej španielskej súťaži trénoval tiež kluby Real Murcia, Real Betis, FC Sevilla, Elche, Espanyol Barcelona, Levante či Cádiz, v Primera Division odtrénoval presne 488 súťažných stretnutí.
Vo futbalovej kronike Prievidze
„Ferdinand Daučík zomrel 14. novembra 1986 vo svojom dome v meste Alcalá de Henares. Patrí medzi najväčšie postavy slovenského futbalu, jeho meno je natrvalo zapísané na čestnom mieste futbalovej kroniky Prievidze,“ na adresu futbalového mága povedal Gürtler, ktorý v minulom roku ako 91-ročný zomrel na následky chrípkového ochorenia.

Ferdinand Daučík v Španielsku
Majster Španielska: Barcelona (1952, 1953), Bilbao (1956)
Víťaz Španielskeho pohára: Barcelona (1951, 1952, 1953), Bilbao (1955, 1956), Zaragoza (1966)
Superpohár: Barcelova (1952, 1953)
Latinský pohár: Barcelona (1952)
Copa Martini & Rossi: Barcelona (1952)
Pod vedením Daučína za Prievidzu hrali:
Silvester Šnirc, Michal Zeman, Michal Krajčík, František Gregor, Ladislav Gürtler, Jozef Novák, Ladislav Pasovský, Jozef Hamara, František Ďatel, Jozef Vaňo, Ľudovít Gürtler, Jozef Budovič, Jozef Petráš, Jakub Vaňo, Ján Krajčík, Dezider Sílleš, Vojtech Čorba, Florián Kapusta, Michal Bušík