PRIEVIDZA. Viceprimátor Prievidze Ľuboš Maxina (Sieť) čelí obvineniu zo šikanovania na pracovisku. Obviňujú ho z neho dve zamestnankyne spoločnosti Prievidzské tepelné hospodárstvo, v ktorej má mesto podiel a Maxina je členom predstavenstva.
Viceprimátor tvrdenia žien odmieta. Hovorí, že sa len snažil získať zo spoločnosti zmluvy a dokumenty, ktoré súvisia s jej hospodárením. Upozornil tiež, že ide o jeho diskreditáciu krátko pred parlamentnými voľbami. Maxina kandiduje za stranu Sieť na 140. mieste.
Krik, verbálne ataky aj vyhrážky
Alena Pešlová pracuje v Prievidzskom tepelnom hospodárstve už dlhé roky. Tvrdí, že atmosféra v spoločnosti sa zmenila v roku 2011, keď sa Maxina stal členom predstavenstva za prievidzskú radnicu.
„Šikanovanie voči mne začalo takmer okamžite po jeho príchode do spoločnosti. Išlo o verbálne útoky, krik a vyhrážky. Vravel, že on sa zamestná kdekoľvek a kedykoľvek, ale keď mňa prepustia, tak si ťažko nájdem robotu. Ventiloval si na mne zlú náladu,“ opísala Pešlová podľa nej neadekvátne správanie viceprimátora.
Tvrdí, že od roku 2012 užíva lieky na upokojenie a na srdce a v súčasnosti je práceneschopná.
Zdravotné problémy, teda závrate, vysoký tlak a zvýšený cholesterol má Katarína Oršulová, pričom aj ona za to viní Maxinu.
„Atmosféra vo firme sa zmenila po príchode Maxinu do predstavenstva. Od začiatku sa otvorene riadil mottom, že keď sa zasieva medzi zamestnancov nenávisť, tak to zvyšuje produktivitu práce. Mal dvoch ľudí, ktorých preferoval, ostatní boli druhoradí,“ priblížila Oršulová.
Hovorí, že s Maxinom sa nedalo komunikovať, pri rozhovoroch nebral do úvahy jej argumenty, kričal a vraj ju obviňoval z porušovania pracovnej disciplíny.
„Považujem to za šikanovanie, pretože som vždy mala všetko v poriadku, žiadna kontrola u mňa nenašla nedostatky,“ zdôraznila Oršulová.
Na stranu Pešlovej a Oršulovej sa postavila aj drvivá väčšina ich kolegov. Všetci zhodne tvrdia, že za zhoršenou atmosférou vo firme je viceprimátor.
Nedostával požadované informácie
Maxina všetky obvinenia odmieta. Pripomína, že akcionármi v Prievidzskom tepelnom hospodárstve sú mesto Prievidza s 51 percentným podielom a Hornonitrianske bane.
„Ide o zamedzenie kontroly firmy zo strany mesta, aby sme sa nedostali k informáciám a dokumentom, ktoré práve Alena Pešlová a Katarína Oršulová majú na starosti, teda k zmluvám, účtovníctvu a financovaniu. Niekto nechce, aby som sa dozvedel pravdu o financovaní v tepelnom hospodárstve,“ argumentuje Maxina s tým, že záujem na tom by mohol mať druhý akcionár v spoločnosti, teda bane.
Ako dôkaz predložil viaceré písomné žiadosti o informácie, ktoré požadoval v súvislosti s hospodárením spoločnosti, a teda aj s majetkom mesta.
„Doteraz som odpovede nedostal,“ zdôraznil viceprimátor.
Prípadom sa na podnet dozornej rady Prievidzského tepelného hospodárstva vlani zaoberal aj Krajský inšpektorát práce v Trenčíne. Ten zhodnotil, že Maxina mal vytvárať neprimeraný nátlak na zamestnankyne, že nepostupoval s dobrými mravmi.
Viceprimátor sa v tejto súvislosti obrátil na súd, nie je preto podľa neho jasné, či sa skutky stali, či sú zistenia inšpekcie platné.
Zverejnenie prípadu v tomto období považuje Maxina za účelové, keďže sa blížia voľby a on je na 140. mieste na kandidátke strany Sieť.
Nespresnil, či sa vzdá kandidatúry, no je na tento krok pripravený, Vzdal sa preto kandidatúry, pretože nechce, aby podľa neho nepodložené obvinenia mali vplyv na volebný výsledok Siete.
Maxina plánuje podať trestné oznámenie, pretože podľa neho došlo k trestným činom krivého obvinenia, ohovárania a marenia výkonu úradného rozhodnutia.
Na jeho stranu sa postavila zamestnankyňa Prievidzského tepelného hospodárstva Anna Kundrová. Podľa nej bol Maxina vždy korektný, nezažila z jeho strany nátlak.
Odmietajú predvolebnú hru
Trestné oznámenie však nebude dávať len Maxina, podali ho už aj Alena Pešlová a Katarína Oršulová.
„Odmietame všetky tvrdenia, že ide o nejakú hru pred voľbami a my sme len nasadené bábky,“ vyhlásili obe ženy.
Rovnako nesúhlasia, že Maxina nemal prístup k dokumentom alebo informáciám, ktoré požadoval.
„Zmluvy, ktoré firma podpísala, som mu vyberala, videl ich dvakrát, mal ich k dispozícii,“ povedala Pešlová a Oršulová ju doplnila: „Mohol si pozrieť všetko, nielen zmluvy, ale aj účtovné uzávierky.“
Nejde podľa nich ani o spor mesta a baní, pretože mali s viceprimátorom problémy ešte v čase, keď bola akcionárom nemecká spoločnosť VNG. Bane kúpili jej podiel v spoločnosti až v polovici roka 2014.
Zástupca Hornonitrianskych baní v dozornej rade v tepelnom hospodárstve Rastislav Januščák potvrdil, že sťažnosti zamestnancov na Maxinu „zdedili“ po firme VNG.
„Na viceprimátora sa dokonca sťažovali až štyria pracovníci. Okrem dvoch spomínaných žien to bol aj externý zamestnanec a žena, ktorá už z firmy odišla. Dôvodom malo byť zhoršenie jej zdravotného stavu pre tlaky v práci,“ priblížil Januščák.
Doplnil, že sťažnosti na Maxinu sa opakovali, preto sa obrátili na inšpektorát práce.
Ďalší člen dozornej rady Milan Minárik odmietol, že by sa Maxina nedostal k informáciám, ktoré žiadal.
„Ako člen predstavenstva spoločnosti má prístup ku všetkým dokumentom,“ zdôraznil Minárik.
Primátorka: Ide o politický boj
Ku kauze sa vyjadrila aj primátorka Prievidza Katarína Macháčková (Sieť). Podľa nej má prípad širšie pozadie.
„Ľuboš Maxina ako zástupca mesta v Prievidzskom tepelnom hospodárstve dlhodobo a najmä písomnou formou požadoval informácie aj majetkového charakteru, na ktoré mal ako člen predstavenstvá právny nárok. Práve to je kameň celého vykonštruovaného procesu. Zamestnankyne spoločnosti, ktoré obvinili pána Maxinu z neprimeraného nátlaku, mu odopierali dokumenty vydať,“ zdôraznila primátorka
Upozornila, že súd vo veci kontroly inšpektorátu práce vydal predbežné opatrenie a prípad preto nie je ukončený.
„Pokiaľ problémy pretrvávali už od roku 2013, mali sa riešiť ihneď v danom čase a nie teraz krátko pred voľbami. Aj preto vnímam celý prípad ako politicky motivovaný boj, na ktorom sa odmietam podieľať,“ dodala Macháčková.
