PRIEVIDZA. Do ostrého štrajku v pondelok 25. januára vstupuje aj Gymnázium Vavrinca Benedikta Nedožerského či Piaristická spojená škola Františka Hanáka v Prievidzi.
Naopak k štrajku sa nepripája Spojená škola v Nitrianskom Pravne, a to napriek tomu, že vlani v decembri podporila svojou účasťou akciu Babysitting day.
Nastavia špeciálny rozvrh
Spojená škola Františka Hanáka v Prievidzi, ktorá je členom Združenia katolíckych škôl a jej zriaďovateľom je rehoľa piaristov, bude fungovať v obmedzenom režime.
„Na základnej škole bude štrajkovať dvadsaťtri z celkovo dvadsaťšesť učiteľov, na gymnáziu sedemnásť z dvadsaťtri, na odbornej škole piati z ôsmich. Odborná škola má zmenený rozvrh, materská škola bežný režim, keďže sa do štrajku nezapája, základná škola a gymnázium budú fungovať v obmedzenom režime," informovala riaditeľka školy Viera Beňová.
Vyučovanie podľa špeciálneho rozvrhu bude od 25. januára až do ukončenia štrajku na Gymnáziu Vavrinca Benedikta Nedožerského v Prievidzi. Ako uviedla riaditeľka školy Eleonóra Porubcová, žiaci sa budú učiť len počas prvej až štvrtej hodiny.
„Každý deň to vychádza tak, že vždy jeden ročník zostane doma," spresnila.
Do štrajku sa podľa jej ďalších slov zapojilo tridsaťosem učiteľov, pričom niektorí z pedagogických zamestnancov, ktorých je celkovo vyše sedemdesiat, sa nezapojili do štrajku, sú práceneschopní, prípadne majú iné povinnosti.
„Každopádne nás zostane oveľa menej učiť, ako máme tried," skonštatovala.
Pedagógovia prievidzského gymnázia sa podľa učiteľa a iniciátora akcie na tejto škole Bohdana Cagáňa zapojili do štrajku pretože chcú zmeniť aspoň tie skutočnosti, ktoré sú vo vyhlásení Iniciatívy slovenských učiteľov.
„V školstve chýba razantnejší prístup v riešení problémov. Ide nielen o platy, ale celkovo o nastavenie systému školstva na Slovensku. Okrem iného chýba logická prepojenosť základných, stredných a vysokých škôl. Tiež sú podľa nás prijímacie skúšky na stredné školy úplne zbytočné, na rozhodnutie, ktorých žiakov prijať, by úplne stačil monitor. Problémom aj je, že si učebnice na slovenčinu, ktorá je povinným predmetom, musíme kupovať, lebo nie sú k dispozícii zadarmo," vysvetlil.
Nešťastné načasovanie
K štrajku sa nepripája Spojená škola v Nitrianskom Pravne, ako ozrejmil jej riaditeľ Stanislav Holec, dôvodom je nízky záujem spomedzi pedagogických zamestnancov.
„K štrajku chcelo pristúpiť len pár učiteľov, no doposiaľ ma nekontaktovali, či tak urobia. Preto bude na škole prebiehať riadne vyučovanie," doplnil.
Štrajk je podľa jeho slov i slov učiteľov "nešťastne" načasovaný, a to aj pre polročnú klasifikáciu, vypisovanie vysvedčení či plánovaný lyžiarsky výcvik.
„Učiteľov od zapojenia odrádza asi aj to, že by si museli platiť odvody a počas štrajku mali neplatené voľno. Pýtali sa ma totiž tiež, či si nemôžu zobrať na toto obdobie dovolenku," dodal s tým, že ak by bol záujem u učiteľov vyšší, škola by sa do štrajku určite zapojila.
Záujem pripojiť sa k štrajku doposiaľ u učiteľov nezaznamenala podľa svojho vyjadrenia riaditeľka Základnej školy na Ulici P. Dobšinského v Prievidzi Jana Polakovičová.
Štrajkovať budú aj škôlky
Vedúca oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov Úradu Trenčianskeho kraja Jana Paulínyová, informovala. že účasť v pondelkovom štrajku nahlásilo dvanásť z celkového počtu štyridsiatich stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja.
Účasť v štrajku potvrdilo aj štyridsať materských a základných škôl v Trenčianskom kraji. Podľa vedúcej odboru školstva Okresného úradu Trenčín Ivety Kováčikovej je momentálne v kraji 280 materských škôl (z nich šesť súkromných a dve cirkevné) a 195 základných škôl (z nich osem cirkevných a tri súkromné).
Na Slovensku je podľa údajov ministerstva školstva 2935 materských škôl, 2113 základných škôl a 868 stredných škôl. Pôsobí na nich do 90 000 učiteľov. Z nich sa podľa údajov zverejnených na stránke Iniciatívy slovenských učiteľov zapojilo do štrajku k 22. januáru k 14.45 h 11 174 učiteľov zo 686 škôl.