BOJNICE. Na výpovediach v bojnickej nemocnici ku dnešnému dňu, 18. januáru, trvá osemdesiatosem zdravotných sestier a pôrodných asistentiek. Svoje výpovede z pôvodného počtu deväťdesiatdva stiahli ďalšie dve sestry.
Majú ešte týždeň
O aktuálnu situáciu v Bojniciach sa dnes, 18. januára, zaujímal predseda Trenčianskeho kraja Jaroslav Baška, ktorý sa stretol s vedením nemocnice aj so sestrami anesteziologicko-resuscitačného oddelenia.
„Požiadal som sestry, aby výpovede stiahli do konca tohto týždňa. Posledný januárový týždeň si chceme spolu s vedením nemocnice nechať na organizačné zmeny,“ prezradil Baška.
Do 22. januára zároveň žiada konkretizovať požiadavky, ktoré sestry kladú na zamestnávateľa a kraj.
Trenčiansky kraj už oslovil aj iné zdravotnícke zariadenia v okolí. Ak sestry svoje výpovede nestiahnu, o pacientov sa od februára postarajú zdravotníci aj mimo Prievidzského okresu. Okrem nemocníc vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti, v Považskej Bystrici a Myjave, oslovil predseda kraja na začiatku roka aj Univerzitnú nemocnicu v Martine.
„Komunikoval som aj s riaditeľom Fakultnej nemocnice v Trenčíne a pomoc prisľúbila aj najbližšia nemocnica v Partizánskom,“ doplnil.
Infolinka pre pacientov
Ivan Gašparovič, poverený vedením nemocnice v Bojniciach informoval, že zriadili nové telefónne číslo 046/511 22 21 a e-mailovú adresu (info@hospital-bojnice.sk), kde sa môžu pacienti aj lekári informovať o aktuálnej situácii v nemocnici.
„Vedenie nemocnice v spolupráci s Trenčianskym krajom vyvíja maximálne úsilie, aby sa situácia vyriešila. Chceme, aby boli spokojní pacienti, ako aj sestry a ďalší zdravotnícki zamestnanci,“ zdôraznil Gašparovič.
Nemocnica hľadá nové sestry aj prostredníctvom inzerátov. Podľa slov Gašparoviča sa do zamestnania hlásia a chodia na pohovory. V januári ich prijali v bojnickej nemocnici šesť.
Ponuka právnej pomoci
Na stretnutí s predsedom kraja boli niektoré sestry naklonené výpoveď stiahnuť, no pri ich podávaní podpisovali s odbormi dohodu o solidárnosti. Vďaka nej by mali teraz tie, čo svoju výpoveď stiahnu, zaplatiť do spoločného solidárneho balíčka odborom tritisíc eur. Z nich by mali odbory pomáhať sestrám, ktoré zostanú bez práce.
Predseda kraja zdôraznil, že sestrám, ktoré svoje výpovede stiahnu, poskytnú právnu pomoc, aby nemuseli vysokú čiastku zaplatiť. Vedenie nemocnice so zriaďovateľom ubezpečili sestry, že žiadnej z nich výška mzdy neklesne. Priemerná mzda dosiahla vlani k 31. decembru viac ako tisíc eur.
Podľa aktuálnych informácií predsedníčky odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek v bojnickej nemocnici Vlasty Oslicovej sestry na výpovediach trvajú naďalej.
Hromadné výpovede podali sestry v Bojniciach ešte koncom novembra minulého roka z viacerých oddelení. Medzi nimi sú to anesteziologicko-resuscitačné, krčné, očné a interné oddelenie, jednotka intenzívnej starostlivosti, geriatria, ortopédia, traumatológia či gynekológia. Spolu s kolegyňami z ďalších nemocníc v Prešove, Trenčíne, Trnave, Žiline, Martine a Košiciach sú dlhodobo nespokojné s riešením svojich požiadaviek. Celkovo na výpovediach trvá okolo deväťsto sestier.
Zdravotníci spustili podávanie hromadných výpovedí 25. novembra 2015, kedy parlament schválil zákon, na základe ktorého sa mali od januára 2016 upravovať ich mzdy. Sestrám sa však nepáči výška koeficientov na prepočítanie platov a chýba im zohľadnenie praxe. Minister zdravotníctva Viliam Čislák s nimi nesúhlasí a zákon bráni.

