PRIEVIDZA. V uplynulých dňoch si v Prievidzi pripomenuli 96 rokov od návštevy Roberta Williama Setona-Watsona, britského historika, publicistu a experta ministerstva zahraničných vecí pre strednú Európu a Balkán. Riaditeľ Domu Matice slovenskej v Prievidzi Vlastimil Uhlár informoval, že pri tejto príležitosti mu odhalili pamätnú tabuľu na budove na ulici M. Mišíka. Počas svojej návštevy Prievidze v nej v máji 1919 býval.
Iniciátormi osadenia pamätnej tabule boli manželia Ján Sabo a Anna Sabová z Klubu priateľov histórie Prievidze. Na jej zhotovení a odhalení sa podľa Uhlára v najväčšej miere podieľali mesto Prievidza, Dom Matice slovenskej v Prievidzi, Miestny odbor Matice slovenskej Prievidza a Klub priateľov histórie Prievidze.
Robert William Seton-Watson patril k najväčším zahraničným obrancom Slovákov v období maďarizácie v Uhorsku. Začiatkom mája roku 1919 sa zúčastnil na pohrebe Milana Rastislava Štefánika a od 18. mája absolvoval týždenný výlet po Slovensku.
„Pri tejto príležitosti prišiel na vlastnú žiadosť v sprievode nitrianskeho župana Ľudovíta Okánika aj do Prievidze a niekoľko dní bol ubytovaný v dome Kolomana Breštenského, kandidáta do uhorského snemu v roku 1910, dnes budove vedľa Sokolovne v centre mesta,“ priblížil Uhlár.
Ako pokračoval, v roku 1911 mu vyšla v angličtine a o rok neskôr aj v nemčine jeho kniha Korupcia a reformy v Uhorsku o nemorálnych volebných praktikách maďarských úradníkov v parlamentných voľbách v rokoch 1906 a 1910 v slovenských volebných okresoch, kde na troch stranách opisuje aj prievidzské voľby.
„O Slovensko sa Seton-Watson zaujímal aj po vzniku prvej Československej republiky. V roku 1924 vydal knihu Nové Slovensko, v ktorej kriticky opísal postavenie Slovenska v Československej republike. Jeho silný vzťah k Slovensku sa prejavil aj v tom, že si vo vlastnom dome v Londýne zariadil slovenskú izbu a mal veľmi rád slovenské umenie,“ dodal.