KANIANKA/LEHOTA POD VTÁČNIKOM. Od 1. januára pribudnú na Slovensku dve nové mestá. Turany v okrese Martin a Gabčíkovo v okrese Dunajská Streda už nebudú obcami, v novembri to odsúhlasila vláda.
Turany budú mestom napriek tomu, že nemajú ani päťtisíc obyvateľov, spĺňajú však ďalšie z podmienok, ktoré sú potrebné k vyhláseniu obce za mesto.
V Prievidzskom okrese máme tiež veľké obce, Kanianka má cez 4100 obyvateľov, Lehota pod Vtáčnikom takmer štyritisíc. Ani v jednej však v najbližšom období neuvažujú o zmene na mesto.
Priemysel odmietli
Kanianka je moderná obec s kompletnou infraštruktúrou a veľkou sídliskovou časťou, napriek tomu má prevažne vidiecky ráz.
„Nás nový územný plán naďalej počíta so zachovaním charakteru obce a prajú si to aj obyvatelia,“ povedal starosta Kanianky Ivor Husár.
Doplnil, že práve preto zrušili plánované priemyselné a industriálne zóny. Namiesto toho chcú vytvárať väčší priestor pre služby, individuálnu výstavbu a obchod.
„V takomto duchu sa niesli aj diskusie a schvaľovanie nového územného plánu obce,“ spomenul Husár.
K prednostiam Kanianky patrí jej infraštruktúra, blízkosť okresného mesta, dobré dopravné spojenie a v nemalej miere vodná nádrž a blízke hory. Naopak Kanianka nie je historicky spádovou ani strediskovou obcou, preto nespĺňa jednu z podmienok na vyhlásenie za mesto.
„Spolu s Lazanmi, Porubou a Nedožermi-Brezanmi sme však požiadali o zriadenie spoločného stavebného úradu a spolupracujeme aj v ďalších oblastiach,“ zdôraznil starosta.
Limitovaný kataster
V súčasnosti sa počet obyvateľov Kanianky pohybuje od 4100 do 4130 obyvateľov. Maximálna únosná kapacita obce na najbližších dvadsať rokov je vypočítaná na päťtisíc obyvateľov.
„V rámci ďalšieho rozvoja obce sme limitovaní katastrálnym územím. Tlak pociťujeme aj v oblasti dopravy. Nevyhnutné je napojenie Kanianky na pripravovaný prievidzský obchvat. To je však v kompetencii Trenčianskeho kraja, ktorý by mal viac dbať na rozvoj hornej Nitry,“ poznamenal starosta.
Obec podľa neho nemá ambíciu zvyšovať počet obyvateľov na úkor zaostávania v oblasti vybavenosti a infraštruktúry.
„Našou výhodou, ale zároveň aj nevýhodou je absencia veľkého podniku či zamestnávateľa v obci, ktorý by bol zdrojom daňových príjmov pre samosprávu, ako je to napríklad v Zemianskych Kostoľanoch,“ dodal starosta.
O meste neuvažujú
Trvalý pobyt v Lehote pod Vtáčnikom má v súčasnosti 3932 ľudí, ďalších tridsaťpäť žije v dedine prechodne.
„Napriek tomu neuvažujeme nad vyhlásením Lehoty pod Vtáčnikom za mesto. K tejto téme v obci ani nebola diskusia,“ povedal starosta obce Ján Cipov.
Podľa neho sa Lehota pod Vtáčnikom vyvíja dynamicky, čo sa odráža aj v zastabilizovanom počte obyvateľov a v jeho neustálom zvyšovaní.
„Plán hospodárskeho a sociálneho rozvoja pre roky 2014 až 2018 a výhľadovo aj do ďalších rokov, dáva záruku, že obyvateľov bude pribúdať, rovnako bude stále viac aj rozvojových programov,“ doplnil Cipov.
Podmienky vyhlásenia obce za mesto
Podľa zákona o obecnom zriadení môže Národná rada SR vždy k 1. januáru na návrh vlády vyhlásiť za mesto obec, ktorá:
* je hospodárskym, administratívnym a kultúrnym centrom alebo centrom cestovného ruchu alebo kúpeľným miestom,
* zabezpečuje služby aj pre obyvateľov okolitých obcí,
* má zabezpečené dopravné spojenie s okolitými obcami,
* má aspoň v časti územia mestský charakter zástavby,
* má najmenej 5 000 obyvateľov.
Obec možno vyhlásiť za mesto, aj keď nespĺňa podmienku počtu obyvateľov, ak je to opodstatnené vzhľadom na splnenie ostatných predpokladov.