BOJNICE. Vedenie bojnickej nemocnice reagovalo na stretnutie sestier a pôrodných asistentiek 12. januára. Ivan Gašparovič poverený riadením nemocnice v stanovisku píše, že nemocnica vyvíja maximálne úsilie na zabezpečenie poskytovania zdravotnej starostlivosti aj po 1. februári.
Starostlivosť o pacienta
„Vedenie nemocnice nepodceňuje situáciu so sestrami a kontinuálne ju s nimi v súčinnosti s Trenčianskym krajom rieši a verí, že situáciu sa podarí vyriešiť k spokojnosti pacientov, sestier a ďalších zdravotníckych pracovníkov," povedal Gašparovič.
Na ukončení svojho pracovného pomeru v bojnickej nemocnici trvalo k 12. januáru deväťdesiat sestier
a pôrodných asistentiek. Výpovedná lehota im skončí 31. januára.
Na brífingu upozornili sestry zastúpené predsedníčkou odborov bojnickej nemocnice Vlastou Oslicovou, že od februára bude mať zdravotnícke zariadenie problémy a nebude môcť zabezpečiť urgentnú starostlivosť. Výpovede podali sestry z viacerých oddelení. Očného, krčného, traumatologického, gynekologického, psychiatrického, oddelenia dlhodobo chorých a anestézie a intenzívnej medicíny. Podľa Ľuboša Mazúra, ktorý pracuje ako zdravotná sestra na oddelení anestézie a intenzívnej medicíny, chce z tohto oddelenia odísť dvadsaťjeden z dvadsiatich piatich sestier.
Vedenie nemocnice nesúhlasí
„Tvrdenie, že nebude v regióne zabezpečená urgentná zdravotná starostlivosť je nepravdivé. Nemocnica plynulo zabezpečuje jeho prevádzku bez toho, aby bola dotknutá starostlivosť o pacientov,“ zdôraznil Gašparovič .
Ako ďalej uvádza, vzhľadom na požiadavky sestier na zvýšenie platov považuje za nekorektné, že o nich informoval Ľuboš Mazúr, ktorý bol v decembri minulého roka oboznámený s najvyšším rastom platu na jeho oddelení.
„Pre ilustráciu dopĺňame, že medzi tými, ktorí sú vo výpovednej lehote, majú na internom oddelení najvyšší rast platu o stotridsaťpäť eur,“ doplnil Gašparovič.
Od decembra minulého roka nastúpili do nemocnice v Bojniciach tri sestry, dve pôrodné asistentky a jeden zdravotnícky asistent. K 12. januáru podľa jej vedenia neboli nemocnici nahlásené žiadne hromadné práceneschopnosti ani ošetrovanie člena rodiny zo strany sestier, ktoré podali výpovede.
"V prípade výpadku sestier bude neodkladná zdravotná starostlivosť pre obyvateľov aj naďalej zabezpečená plánované diagnostické a terapeutické výkony budú riešené individuálne," uviedla hovorkyňa Trenčianskeho kraja Jana Paulínyová.
Výpovede sestier
Hromadné výpovede podali sestry v Bojniciach ešte koncom novembra minulého roka. Spolu s kolegyňami z ďalších nemocníc v Prešove, Trenčíne, Trnave, Žiline, Martine a Košiciach sú dlhodobo nespokojné s riešením svojich požiadaviek. Celkovo na výpovediach trvá okolo deväťsto sestier.
Zdravotníci spustili podávanie hromadných výpovedí 25. novembra 2015, kedy parlament schválil zákon, na základe ktorého sa mali od januára 2016 upravovať ich mzdy. Sestrám sa však nepáči výška koeficientov na prepočítanie platov a chýba im zohľadnenie praxe. Minister zdravotníctva Viliam Čislák s nimi nesúhlasí a zákon bráni.
