Nedeľa, 28. máj, 2023 | Meniny má Viliam

Čo priniesol rok 2015 na hornej Nitre? Vybrali sme sedem naj okamihov

Život ľudí v regióne ovplyvnili mnohé opravy a rekonštrukcie. Práce väčšinou priniesli obmedzenia, odmenou však boli dokončené diela.

Nemecký investor položil v Prievidzi základný kameň nového výrobného závodu. Nemecký investor položil v Prievidzi základný kameň nového výrobného závodu. (Zdroj: TASR)

PRIEVIDZA. Skončený rok 2015 priniesol na hornej Nitre rôzne  udalosti a témy, o ktorých sa hojne diskutovalo. Vybrali sme z nich sedem, o ktorých si myslíme, že medzi ľuďmi výrazne zarezonovali a viac či menej zasiahli do ich životov, prípadne majú význam pre budúcnosť regiónu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najvýznamnejšia udalosť

Pre okres Prievidza, v ktorom nezamestnanosť presahuje desať percent, teda najviac v Trenčianskom kraji, je najvýznamnejšou udalosťou roka 2015 príchod strategického nemeckého investora.  Nemecká spoločnosť Brose, ktorá vyrába komponenty do áut, predovšetkým systémy do dverí, sedadlá a elektromotory, plánuje do roku 2020 zamestnať šesťsto ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Nový závod už firma buduje v prievidzskom priemyselnom parku, prvých päťdesiat zamestnancov v ňom začne pracovať už v budúcom roku. Štát podporil túto investíciu sumou 12,5 milióna eur.

Príchod investora do Prievidze nebol bezproblémový. Tesne pred podpisom zmluvy o kúpe asi tridsiatich hektárov pôdy v priemyselnom parku  sa ukázalo, že na niektoré parcely je záložné právo v komerčnej banke. Investor však požadoval „čisté“ pozemky, hrozilo, že firma od investície odstúpi. Mesto preto banke zaplatilo dlžnú sumu 525-tisíc eur.  Problém s pozemkami vznikol ešte v roku 2010, keď bol primátorom Prievidze Ján Bodnár a mesto spätne od súkromnej firmy odkúpilo parcely v priemyselnom parku, ale už so záložným právom v banke. Nové vedenie mesta o tom nevedelo, a tak sa pôvodná dlžná suma 150-tisíc eur vďaka úrokom vyšplhala až na viac ako pol milióna eur.

SkryťVypnúť reklamu

Diskusie vyvolalo aj pomenovanie ulice v priemyselnom parku na Max Brose, teda po zakladateľovi nemeckej firmy.  Premenovanie dovtedajšej Západnej ulice na Max Brose schválili mestskí poslanci, pričom išlo o požiadavku investora. Polemiku však vyvolali informácie, že Max Brose mal byť členom nacistickej Národnosocialistickej nemeckej robotníckej strany.  Na Okresnú prokuratúru v Prievidzi prišiel podnet, že poslanci premenovaním ulice porušili zákon. Policajný vyšetrovateľ ale odmietol podozrenie zo spáchania zločinu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd.

Prečítajte si tiež: Prievidza takmer prišla o nemeckého investora. Podáva žaloby Čítajte 

Najočakávanejšia investícia

Oprava vozovky I/50 v časti od Novák až po Handlovú začala na jar 2015 a trvať mala dvestoštyridsať dní. Nakoniec stavebná firma stihla práce o štrnásť dní skôr. Štvorprúdovku medzi Prievidzou a Novákmi otvorili v plnom profile už pred dušičkovými sviatkami.

SkryťVypnúť reklamu

Rekonštrukčné práce výrazne na niekoľko mesiacov ovplyvnili dopravu v smere z Prievidze na Nováky aj na Handlovú. Vodiči sa museli obrniť trpezlivosťou, tvorili sa kolóny, jazda sa predlžovala aj o desiatky minút.

Pretrpieť obmedzenia sa však vyplatilo. Okrem toho, že na úseku dlhom takmer dvadsaťtri kilometrov položila stavebná firma nový asfalt, opravila aj dvadsaťštyri mostov a zabezpečila množstvo nových vodorovných a zvislých značiek. „Na ceste pribudli bezpečnostné komponenty, napríklad tridsaťšesť kilometrov zvodidiel, tlmiče nárazov či snímače teplôt,“ povedal investičný riaditeľ Slovenskej správy ciest Juraj Johanidis a dodal: „Mysleli sme aj na chodcov, takže priechody sú bezpečnejšie vďaka LED svietidlám.“

Renovácia celého úseky cesty stála takmer tridsať miliónov eur. 

Sklamaním pre vodičov je, že na štvorprúdovke sa ani po veľkej renovácii nezvýši najbližšie roky rýchlosť z deväťdesiatky na sto kilometrov za hodinu.

Vozovku spravuje Slovenská správa ciest. Podľa jej hovorkyne Zuzany Hromcovej je úsek medzi Novákmi a Prievidzou zaradený medzi cesty prvej triedy, preto je na nej povolená maximálna rýchlosť 90 kilometrov za hodinu.

„Projektová dokumentácia na rekonštrukciu cesty, ktorá sa už skončila, bola vypracovaná a schválená na túto rýchlosť,“ zdôraznila.

Ak by sa rýchlosť zvyšovala, museli by byť podľa nej zo štvorprúdovky vyradení cyklisti, traktory alebo vozidlá s nižšou konštrukčnou rýchlosťou. Iná by tiež musela byť napríklad dĺžka odbočovacích a pripájacích pruhov alebo polomery oblúkov cesty.

„Nebudeme iniciátorom zvýšenia rýchlosti na tejto ceste. Bola totiž zrekonštruovaná z peňazí Európskej únie a v takom prípade nie je možné robiť na hotovom diele päť rokov úpravy,“ vysvetlila Hromcová.

Prečítajte si tiež: Štvoprúdovka sa po oprave zmenila. Bude sa meniť aj maximálna rýchlosť? Čítajte 

Najšokujúcejšia kauza

Vladimír Jánoš, ktorý po voľbách v roku 2012 ako jediný z okresu Prievidza zasadol do slovenského parlamentu za stranu Smer-SD, sa sám vzdal mandátu. Urobil tak po obvinení z týrania blízkej a zverenej osoby a za vyhrážanie.  Exposlanec sa mal údajne vyhrážať svojej manželke, mal nielen ju, ale aj jej dcéru týrať. Jánoš všetky obvinenia odmieta.

Po prevalení kauzy polícia zhabala u Jánoša zbrane. Ktoré mal v legálnej držbe. Exposlanec skončil na pár dní aj v policajnej cele. Na kauciu 20-tisíc eur ho však prepustili na slobodu.

Kauza sa posunula 9. decembra. Prokurátor vtedy obžaloval Jánoša zo zločinu týrania blízkej a zverenej osoby. Obžalobu podal na Okresný súd v Prievidzi.

„Prednosta senátu si spis preštuduje a rozhodne o ďalšom postupne, teda či bude potrebné obžalobu predbežne prejednať na zasadnutí senátu, alebo bude možné nariadiť hlavné pojednávanie,“ informoval hovorca súdov v Trenčianskom kraji Roman Tarabus. 

Prečítajte si tiež: Vladimír Jánoš bral baníkom, tvrdila vo videu jeho bývalá žena Čítajte 

Najväčšie sklamanie

Vo viacerých obciach okresu budovala vodárenská spoločnosť kanalizáciu, v niektorých samosprávach rozbehli prípravné práce na jej výstavbu.

Dlhých osem rokov spoločne pripravovali budovanie kanalizácie v Cigli, Sebedraží a Koši. Známa už bola aj firma, ktorá mala kanalizáciu budovať. Krátko pred spustením prác však od zmluvy odstúpila. Pre tri dediny to bolo obrovské sklamanie, starosta Cigľa Štefan Mjartan to označil za katastrofu.

„Kanalizáciu potrebujeme asi najviac zo všetkých obcí a miest okresu Prievidza. Máme narušený hydrologický režim spôsobený banskou činnosťou, ktorá zapríčinila znížený prietok v našich potokoch,“ vysvetlil starosta.

Vodári vypísali druhú verejnú súťaž na dodávateľa prác. Nakoniec sa ju však rozhodli zrušiť, pretože podľa nich nebolo reálne projekt dokončiť v programovom období, ktoré vyvrcholilo 31. decembra 2015.

Vybudovanie kanalizačnej siete v týchto troch obciach totiž podporilo ministerstvo životného prostredia príspevkom viac ako 9,7 milióna eur.

Stredoslovenská vodárenská spoločnosť už zareagovala na novú výzvu v rámci operačného programu Kvalita životného prostredia a odoslala na ministerstvo životného prostredia žiadosť o nenávratný finančný príspevok na budovanie kanalizácie v Cigli, Koši a Sebedraží.

Prečítajte si tiež: Nádej pre tri obce: Vodári hľadajú novú firmu na budovanie kanalizácie Čítajte 

Najobávanejšie incidenty

Od polovice októbra do polovice decembra zaevidovala polícia až päť prípadov nočných požiarov áut v uliciach Prievidze. Ide o úmyselné podpaľovanie, nie je vylúčené, že vyčíňal pyroman.

„Prievidzskí policajti už vedú trestné stíhanie vo veci poškodzovania cudzej veci. Vzhľadom k prebiehajúcemu vyšetrovaniu nie je možné k prípadom poskytnúť viac informácií,“ informovala trenčianska policajná hovorkyňa Elena Antalová.

Obyvatelia okresného mesta majú obavy o svoj majetok, majú strach parkovať autá vonku na parkoviskách a pred bytovými domami.

Polícia sa snažila upokojiť ľudí informáciou, že prijala viaceré opatrenia, ktoré s pribúdajúcimi požiarmi zintenzívňovala.

Prvý prípad sa stal 12. októbra o trištvrte na tri v noci. Na Ulici Benedikta horel Chrysler 300 C a poškodené boli aj Reanult Clio, Opel Astra a Peugeot 406.

O desať dní neskôr niekto podpálil po jednej hodine v noci na Ulici A. Žarnova Renault Megane Scenic. Od neho sálavé teplo zničilo Seat Ibizu a Škodu Fabiu.

Hneď ďalšiu noc, 23. októbra po polnoci, zhorela na Lúčnej ulici Škoda Felicia a obhorela aj druhá škodovka vedľa nej.

Štvrtý požiar bol na Jesenského ulici 3. novembra približne o pol piatej ráno. Na aute značky Škoda Octavia a vedľa stojacom aute značky Daewoo Kalos vznikla škoda približne šesťtisíc eur.

Opäť na Jesenského ulici horeli autá aj 10. decembra nadránom. Plamene zničili vozidlo Škoda Fabia, od neho sa chytili aj dve vedľa stojace autá.

Prečítajte si tiež: Prievidžania sa boja o svoj majetok. Podpaľač áut polícii zatiaľ uniká Čítajte 

Najsledovanejšia rekonštrukcia

Handlovskej radnici sa podarilo získať z eurofondov viac ako dva milióny eur na rozsiahlu rekonštrukciu Námestia baníkov. Samospráva už skôr avizovala, že práce budú hotové do konca júna 2015. No ešte len koncom marca ukončovala verejné obstarávanie na dodávateľa prác.

Proces obstarávania, ktorý pre Handlovú zabezpečoval externý dodávateľ, trval celkovo osem mesiacov. Podľa Petra Cagáňa z referátu regionálneho rozvoja a strategického plánovania Mestského úradu v Handlovej zdĺhavý proces bol spôsobený jednak odvolaniami prihlásených uchádzačov, ich otázkami či dvoma kolami aukcie. V druhom ešte museli uchádzači vysvetľovať neprimerane nízke ceny.
Samospráva požiadala ministerstvo pôdohospodárstva o predĺženie termínu na rekonštrukčné práce. Rezort vyšiel Handlovej v ústrety a lehotu posunul do konca októbra 2015. Stavebná firma termín dodržala.

Obyvatelia a návštevníci mesta pozorne sledovali nielen samotné práce, ale už aj hotové dielo. Objavili sa aj kritické hlasy, napríklad, že je na námestí príliš veľa tmavej dlažby a naopak, že chýba viac zelene. Isté však je, že centrum Handlovej má úplne novú podobu, ponúka viaceré originálne prvky, viac miest na posedenie, ale aj prvky pre deti.

Prečítajte si tiež: Na handlovskom námestí sú po obnove aj bizarné hodiny (FOTO) Čítajte 

Najkrajšia Slovenka

Súťaž krásy Miss Universe SR 2015 absolútne ovládla 20-ročná Prievidžanka Denisa Vyšňovská. Nebodovala len u poroty, ale aj u divákov, ktorí si ju zvolili za Miss Tip. Tmavovláska z Prievidze získala aj dva menšie tituly. Zvíťazila v hlasovaní čitateľov istého dámskeho magazínu a uspela tiež v súťaži o najatraktívnejšiu tvár.

Najkrajšia Slovenska je 176 centimetrov vysoká a jej miery sú 85-62-89.

Denisa Vyšňovská študuje na Obchodnej akadémii v Prievidzi, odbor hospodárska informatika. Má už skúseností s modelingom, absolvovala niekoľko fotení aj módnych prehliadok. Vo voľnom čase sa venuje viacerým športom, rada počúva hudbu a sleduje filmy, hlavne komédie, dokumenty a so zakrytými očami aj horory. Ovláda angličtinu, venovala sa aj nemčine.

Denisa aj po zisku titulu najkrajšej Slovenky hovorila, že chce zostať sama sebou.

„Neznamená to, že teraz som niečo viac. Je to pre mňa skôr životná skúsenosť, o ktorej raz budem rozprávať vnúčatám,“ povedala.

Prečítajte si tiež: Najkrajšia Slovenka: Život nie je o víťazstve v súťaži miss Čítajte 

 

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
 3. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 4. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 5. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
 6. Plánujete si dokonalú rodinnú dovolenku?
 7. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
 8. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami
 1. Na trhu jazdeniek pribudli kabriolety
 2. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 3. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
 4. Päť rád, ako si po vysokej škole nájsť vysnívanú prácu
 5. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 6. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
 7. 7 dôvodov, že investícia do bezpečnostných dverí sa vypláca
 8. Dualisti o praxi: Sme súčasťou všetkých procesov
 1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 9 647
 2. Existuje viac spôsobov, ako znížiť mesačnú splátku na hypotéke 8 109
 3. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 7 881
 4. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 089
 5. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 002
 6. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 3 938
 7. Čeľustní ortopédi bijú na poplach: Pacienti potrebujú ochranu 2 975
 8. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 464

Blogy SME

 1. Ivan Čáni: Supermokrý sen degradovaného kapitána Danka.
 2. Ján Škerko: Pán Sulík, popreli ste všetko za čo ste bojovali. Je to trápne.
 3. Anna Miľanová: Moja ilustrácia piesne Koloseum, v podaní Mariky Gombitovej...
 4. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu...
 5. Ján Šubák: Prepúšťanie a vysoké ceny automobilov môžu prísť oveľa skôr, ako si myslíme
 6. Jozef Sitko: Azda mi chce admin zakázať v SME publikovať? (1.)
 7. Peter Kubica: Kniha o tom, ako odbehnúť maratóny
 8. Ján Škerko: Smero-hlasácko-fašistická Hydra. Herkules, kde si?
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 107 285
 2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 719
 3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 281
 4. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 21 742
 5. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 19 546
 6. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 10 796
 7. Miroslav Kocúr: Kočner a zahmlievanie okolo skutku, ktorý sa stal 7 122
 8. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 7 011
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Sklársky skanzen Sklenný dom.

Obyvatelia Valaskej Belej sa pôvodne živili pasením oviec a salašníctvom. Neskôr to bolo poľnohospodárstvo. Nízka kvalita pôdy, zaostalé poľnohospodárstvo a relatívna preľudnenosť kraja boli jednou z hlavných príčin, ktoré nútili obyvateľov hľadať iné formy existencie, ako bolo tradičné obrábanie zeme.


10 h
Ilustračné foto

Najkrajšia galéria týždňa.


10 h
Mestská polícia Prievidza. Ilustračné foto.

Prinášame prehľad z udalostí, ktoré riešila prievidzská mestská polícia.


MsP Prievidza 27. máj
Most na ostrov Vir.

Slovenskú klasiku aj tento rok využijú tisíce dovolenkárov.


26. máj

Blogy SME

 1. Ivan Čáni: Supermokrý sen degradovaného kapitána Danka.
 2. Ján Škerko: Pán Sulík, popreli ste všetko za čo ste bojovali. Je to trápne.
 3. Anna Miľanová: Moja ilustrácia piesne Koloseum, v podaní Mariky Gombitovej...
 4. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu...
 5. Ján Šubák: Prepúšťanie a vysoké ceny automobilov môžu prísť oveľa skôr, ako si myslíme
 6. Jozef Sitko: Azda mi chce admin zakázať v SME publikovať? (1.)
 7. Peter Kubica: Kniha o tom, ako odbehnúť maratóny
 8. Ján Škerko: Smero-hlasácko-fašistická Hydra. Herkules, kde si?
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 107 285
 2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 719
 3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 281
 4. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 21 742
 5. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 19 546
 6. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 10 796
 7. Miroslav Kocúr: Kočner a zahmlievanie okolo skutku, ktorý sa stal 7 122
 8. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 7 011
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu