PRIEVIDZA. V súvislosti s parlamentnými voľbami, ktoré budú na Slovensku 5. marca budúceho roka, už museli obce a mestá dodržať zákonom predpísané termíny. Do 23. novembra mali na úradných tabuliach alebo na svojich webových stránkach zverejniť informáciu o podmienkach práv voliť alebo byť volený.
Do 4. decembra tiež museli samosprávy utvoriť volebné okrsky a určiť volebné miestnosti.
Ľudia chcú ísť do komisií
V pôsobnosti Okresnej volebnej komisie v Prievidzi budú okresy Prievidza a Partizánske.
„Údaje o vytvorení okrskov budeme ešte len sumarizovať, predpokladám však, že ich v oboch okresoch bude 190, podobne ako pri parlamentných voľbách v roku 2012,“ povedal prednosta Okresného úradu v Prievidzi Jozef Stopka.
Mnohí ľudia už teraz prejavujú záujem o členstvo v okrskových komisiách.
„Chcem byť členkou niektorej okrskovej komisie v Prievidzi. Ako sa do nej môžem dostať?“ poslala nám do redakcie otázku Prievidžanka Jana. Netají sa tým, že jej ide o odmenu, ktorá je za účasť v komisii vyplácaná.
„Pokiaľ chce byť niekto členom okrskovej komisie, musí osloviť niektorý politický subjekt, ktorý bude kandidovať vo voľbách, aby ho do nej nominoval,“ upozornil Stopka.
Starostovia a primátori môžu prijímať od politických strán oznámenia o delegovaní člena a náhradníka do okrskových komisií do 11. januára. Prvé zasadnutia komisií musia byť najneskôr do 25. januára.
Pripravia školenia
Parlamentné voľby na hornej Nitre bude koordinovať Okresný úrad v Prievidzi. V súčasnosti rieši uskladnenie a následnú distribúciu volebných materiálov.
„V dostatočnom predstihu, teda začiatkom budúceho roka, pripravíme aj školenia všetkých primátorov miest, starostov obcí, predsedov, podpredsedov a zapisovateľov volebných komisií,“ informoval Stopka.
Okresný úrad zabezpečí aj rozdelenie peňazí a úhradu nákladov spojených s priebehom volieb. Podľa Stopku „zamestnanci úradu tiež budú poskytovať obciam a mestám metodickú pomoc a dozerať, aby hlasovanie prebehlo pokojne a v súlade so zákonom.“
Budeme podpisovať
Marcové parlamentné voľby sa už budú riadiť podľa nového volebného zákona. Podľa neho napríklad už aj pri voľbe poslancov do Národnej rady bude platiť 48-hodinové volebné moratórium. Doteraz ako pri jediných voľbách neplatilo.
„Obce tiež po novom musia mať všeobecne záväzným nariadením vyhradené miesta na verejných priestranstvách, ktoré budú slúžiť na vylepovanie plagátov kandidujúcich strán,“ priblížil Stopka.
Dvadsaťpäť dní pred voľbami tiež musia obce a mestá doručiť do každej domácnosti zoznam kandidátov podľa politických strán a oznámenie o čase a mieste hlasovania, ale aj so stručným opisom spôsobu úpravy hlasovacieho lístka.
Novinky čakajú na voličov aj v hlasovacej miestnosti. Schránka na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených lístkov už bude po novom zapečatená rovnako ako volebná urna.
„Prevzatie hlasovacieho lístka a obálky už potvrdí volič v zozname voličov aj vlastnoručným podpisom. Účasť voliča na hlasovaní už teda komisia nezaznačí v zozname len krúžkom,“ spomenul jednu z výrazných zmien Stopka.
Novou povinnosťou voličov je tiež vhodenie nepoužitých lístkov do zapečatenej schránky. Má sa tým zabrániť neoprávnenej manipulácii s lístkami a „kupovaniu hlasov“.
Priestupky a pokuty
V novom volebnom zákone boli stanovené volebné priestupky. Priestupku sa dopustí ten, kto:
* neodloží po hlasovaní nepoužité hlasovacie lístky do schránky na to určenej
* neuposlúchne pokyny na zachovanie poriadku vo volebnej miestnosti
* uvedie v čestnom vyhlásení ku kandidátnej listine nepravdivý údaj
Za priestupok môže okresný úrad uložiť pokutu 33 respektíve 100 eur.
V zákone o volebnej kampani sú nové priestupky, ktoré v doterajšej právnej úprave absentovali. Priestupku sa dopustí ten, kto:
* v čase volebného moratória na verejne prístupnom mieste propaguje politickú stranu alebo kandidáta vo voľbách, najmä slovnými prejavmi, umiestňovaním volebných plagátov alebo poskytovaním vecných darov
* ako neoprávnený subjekt poruší zákaz vykonávania činnosti na podporu alebo v neprospech politických strán, koalícií politických strán a kandidátov sa v čase ustanovenom na volebnú kampaň
* prisľúbi voličovi finančnú odmenu alebo vecný dar za hlasovací lístok, ktorý volič nevložil do volebnej schránky
* ako volič prevezme finančnú odmenu alebo vecný dar za hlasovací lístok, ktorý nevložil do volebnej schránky
Za priestupok môže okresný úrad uložiť pokutu od 300 do 3000 eur.