PRIEVIDZA. Futbal v oslobodenej a obnovenej Československej republike po roku 1945 opäť ožil. Futbalový zväz organizoval nové súťaže, sezóna 1945/46 začala v auguste.
Športový klub Prievidza bol po oslobodení zaradený do Západoslovenskej futbalovej župy (ZsFŽ) – Nitrianska oblasť, I. trieda. Veľkú pozornosť pútalo stretnutie prievidzských futbalistov proti slávnemu Rapidu Viedeň, na ktoré zaspomínal posledný žijúci aktér Michal Krajčík (1928).
„Rapid, ktorý bol na veľkom turné po Československu, mal v zostave svetoznámeho strelca a najlepšieho hráča mužstva Franza Bindera. Ten, kto si chcel zahrať so slávnym rakúskym mužstvom pred vlastným publikom, musel zložiť akúsi kauciu vo výške dvadsaťtisíc korún,“ spomína vtedy najmladší futbalista na ihrisku, ktorý nastúpil v základnej zostave ako osemnásťročný dorastenec.
Prievidžania sa na súboj pripravili s plnou vážnosťou. Keďže Prievidza bola najmenším mestom, v ktorom rakúsky majster počas turné štartoval, zľavil z požiadavky kaucie.
„Stretnutie sa skončilo 2:6 pre hostí, čo bol najmenší gólový rozdiel zo všetkých stretnutí Rapidu v Československu. Zápas sa hral pred šesťtisíc divákmi, hoci Prievidza mala v tom čase iba päťtisíc obyvateľov,“ dodal.
Športklub Rapid Viedeň bol v tom čase významným európskym mužstvom ako dnes FC Barcelona, Real Madrid či Manchester United. Jeho hráči tvorili kostru rakúskeho národného mužstva, ktoré v roku 1945 vyhralo nad Československom vysoko 5:0. Pre toto, ale aj pre mnoho ďalších faktorov, patrí stretnutie Prievidžanov proti Rapidu Viedeň medzi najväčšie športové udalosti, ktoré sa konali na hornej Nitre.
„Z finančných prostriedkov získaných zo stretnutia žil futbalový oddiel ŠK dva roky a dostaval tribúnu, ktorú začal budovať v roku 1945,“ uzavrel.

Športový klub Prievidza – Športklub Rapid Viedeň 2:6
Za ŠK Prievidza hrali: Štefan Gürtler, Pavol Polínek, Anton Šmida, Michal Zeman, Karol Červeň, Jozef Novák, Silvester Šnirc, Michal Krajčík, Ladislav Gürtler, Jakub Vaňo, František Gregor.
Za Rapid Viedeň v sezóne 1947/48 hrali: Walter Zeman, Josef Musil, Ernst Happel, Max Merkel, Engelbert Smutny, Stefan Wagner, Leopold Gernhardt, Francz Golobic, Erich Müller, Franz Binder, Karl Domnanich, Willy Fitz, Josef Hartl, Adalbert Kaubek, Alfred Körner, Robert Körner, Georg Schors, Franz Wagner. Tréner: Hans Pesser.
FLORIÁN LEITMAN