NOVÁKY. Stará krytá plaváreň v Novákoch nespĺňa kritériá na prevádzkovanie. Mesto si dalo vypracovať odborné stanovisko, z ktorého vyplýva, že objekt nie je schopný plniť svoju úlohu.

Rozhodli sa búrať
Prednosta mestského úradu Milan Oršula informoval, že na základe posudku zakázali nepovolaným ľuďom vstup do budovy. Pri pohybe totiž môže dôjsť k samovoľnému zrúteniu uvoľnených častí, omietok, obkladov a strešných panelov.
„Na ostatnom rokovaní zastupiteľstva poslanci odsúhlasili rozpočet na budúci rok, v rámci ktorého vyčlenili na likvidáciu plavárne desaťtisíc eur,“ povedal prednosta.
Rekonštrukcia alebo obnova funkčnosti starej plavárne by podľa jeho slov stála viac ako postavenie novej. Preto sa mesto rozhodlo nepotrebný objekt zbúrať.
„Na základe výberového konania musíme nájsť dodávateľa, ktorý práce urobí. Počítame aj s tým, že pri búraní využije železný odpad a odovzdá ho do zberných surovín, čím sa znížia náklady,“ doplnil.
S likvidáciou plavárne by mali začať budúci rok.
História plavárne
Krytý plavecký bazén začali v Novákoch stavať ešte v akcii „Z“ v roku 1977. Podľa slov referentky mestského úradu Lucie Podivinskej patronát nad stavbou prevzal chemický závod, ktorý zabezpečoval nákup materiálu a dozor. Stavba stála 315-tisíc slovenských korún čo je dnes viac ako desaťtisíc eur. O dva roky neskôr namontovali oceľovú konštrukciu, vymurovali steny, urobili izolačné práce a vybudovali biologický septik splaškových vôd.
„Krytú plaváreň dokončili v roku 1985. Po revolúcii bola plaváreň vo vlastníctve mesta, ktoré hľadalo prijateľné východiská na prevádzkovanie bazéna. Ekonomické náklady boli pre mesto neúnosné,“ informovala Podivinska.
O prevádzku bazéna sa začal starať vodnopólový oddiel, ktorý zodpovedal za pracovno-právne vzťahy.
„Keďže sa náklady na prevádzkovanie bazéna každým rokom zvyšovali, pristúpilo mesto ešte v roku 2004 k jeho zatvoreniu,“ dodala.
Nostalgické spomienky
Pri zrode plavárne bol starý otec Michala Gogolu, ktorý je dnes manažérom klubu vodného póla. Na bazén z detstva rád spomína.
„Bola to súčasť Novák. Veľa ľudí sem chodilo, keďže plaváreň bola krytá a otvorená celoročne. Je to veľká škoda, no nedá sa nič robiť,“ zamyslel sa Gogola.
Keby bola plaváreň v poriadku, mohli by organizovať medzinárodné turnaje, pri ktorých potrebujú dva bazény. Pri národnom centre vodného póla by využívali aj starú plaváreň.