HANDLOVÁ. Na zrekonštruovanom Námestí baníkov v Handlovej pribudli nové hodiny. Nie však obyčajné, s klasickým ciferníkom, či digitálne, ktoré by ukazovali číslice. Ide o takzvané binárne hodiny. Vyrátať podľa svetelných bodov, ktoré sú uložené v troch stĺpcoch, aktuálny čas, nie je vôbec jednoduché.
Ak chceli architekti, ktorí navrhli novú podobu námestia, zaujať, tak sa im to určite podarilo. Noviniek a zaujímavostí v centre baníckeho mesta je však oveľa viac.
Živý obraz vývoja mesta
Napriek tomu, že zrenovované Námestie baníkov je výrazne moderné, jeho ústredným motívom je línia symbolizujúca históriu Handlovej. Nazvaná je Kamenná kronika mesta.
„Tvorená je napríklad aj pôvodnými kamennými dlažobnými kockami starého námestia, ktoré zostane takto zastúpené v novom riešení,“ povedal architekt Patrik Juríček, ktorý je hlavným autorom novej podoby centra Handlovej.
Kamenná kronika stvárňuje plynúci čas, ktorého počiatok je na Námestí baníkov v Kostole svätej Kataríny, najstaršej zachovanej stavby v meste.
„V ploche kroniky budú postupne na kamenných platniach zobrazované zápisy v podobe výročí historických udalostí,“ priblížil Juríček.
Upozornil tiež, že do kroniky môžu byť osádzané aj kocky pripravené na mieru, teda s požadovaným dátumom, napríklad narodenia dieťaťa. Znamená to, že za dohodnutých podmienok by kocky do kroniky umiestňovali aj samotní obyvatelia.
„Kamenná kronika by sa tak stala jedinečným a živým obrazom vývoja Handlovej,“ zdôraznil Juríček.
Výrazné na ploche námestia sú roky 1952 a 2015 a tiež nápis Zdar Boh. Ide o roky, v ktorých došlo k výrazným prestavbám námestia a nápis upozorňuje na banícku minulosť mesta.
Tajomný prvok
Spomínaná časová línia konči oproti kostolu, na druhej strane námestia, modernými binárnymi hodinami.
„Ide o kontrast s historickými hodinami, ktoré sú na veži kostola. Takéto ukončenie línie symbolizuje vždy aktuálnu súčasnosť, a teda aj nekonečnosť kroniky,“ priblížil architekt.
Reakcie ľudí na hodiny v podobe futuristického blikajúceho panela sú rôzne. Väčšinou len ťažko si z troch radov blikajúcich bodov vedia vyrátať aktuálny čas. Aj preto ide o trochu tajomný nový prvok na námestí, pri ktorom sa majú ľudia v tejto hektickej dobe pristaviť.
Riadiacu jednotku hodín, ale aj celého systému verejného osvetlenia na námestí je možné rôzne programovať a pre rôzne príležitosti vytvoriť rôzne svetelné scény.
Vodotrysky aj hojdačky
K centru každého mesta patria aj lavičky. Na handlovskom Námestí baníkov ich je teraz asi päťdesiat, pred rekonštrukciou ich bolo o polovicu menej.
Novinkou je fontána s vodotokom v blízkosti kostola. Vodotrysky na naklonenej kocke budú napĺňať nádrž, z ktorej bude voda tiecť potôčikom k ponorenému ihlanu, v ktorom by mala byť neskôr socha dievčatka – Borborky, pretože svätá Barbora je patrónkou baníkov. Nad potôčikom je aj mostík.
Na svoje si na obnovenom priestranstve prídu aj najmenší, ktorým je určený kútik s prvkami detského ihriska.
„Najmenší sa však môžu pohybovať tiež po trávnatých plochách, 'hrať' sa môžu aj s vodou v potôčiku. V blízkosti detského ihriska je aj fontánka, z ktorej sa dá piť,“ dodal Juríček.
Ako fungujú binárne hodiny
Rozlúštiť systém fungovania tajomných binárnych hodín nie je jednoduché. Ponúkame vám preto vysvetlenie, ktoré nám poskytli na handlovskej radnici.
„Hodiny sú založené na binárnej sústave, ktorú používajú takmer všetky počítače našej doby. Čas čítame po stĺpcoch, zľava doprava, pričom ľavý stĺpec vyjadruje hodiny, stredný minúty a pravý sekundy. Každý svetelný bod pozostáva z množstva LED bodov a reprezentuje konkrétnu váhu binárnej sústavy mocniny čísla 2, teda hodnota svetelných bodov sa zvyšuje smerom zdola nahor vo váhach 1-2-4-8-16-32. Stačí spočítať dekadické hodnoty plno svietiacich svetelných bodov v jednotlivých stĺpcoch a dostanete aktuálny čas.“
