VALASKÁ BELÁ. Dve rodiny žijúce roky na lazoch vo Valaskej Belej rozhádali pozemky. Vlasta Gelatičová s manželom sa nemôžu dostať zo svojho rodinného domu autom. Jediná prístupová cesta k nemu je prehradená kopou štrku, ktorú tam nechala vysypať nová majiteľka pozemku. Dana Kováčová odkúpila pred pár mesiacmi od Lesov Slovenskej republiky pozemok s hospodárskymi budovami a jedinou prístupovou cestou k ich domu.
„Problémy trvajú už dlhšie. Najprv nám Kováčovci napísali, že nemáme s naším autom parkovať na ich pozemku, nakoniec nám zahradili cestu k domu kopou štrku,“ povedala Vlasta Gelatičová.

Nevie sa domôcť spravodlivosti
Gelatičovci majú zdravotné problémy. Onedlho má ísť manžel na operáciu do Žiliny, no auto zaparkované vo dvore nemôže použiť.
„Pôvodne suseda sľúbila, že nám nebude robiť pri prechode cez pozemok problémy. No nestalo sa tak,“ zdôraznila.
Vlasta Gelatičová rozposlala listy s prosbou o pomoc na viaceré inštitúcie. Takmer všetky jej sťažnosť vrátili späť na obecný úrad, aby prípad doriešili tam.
Starosta Valaskej Belej Miloš Cúcik sa odmietol k susedským sporom vyjadriť. Poukázal na to, že v tejto veci na neho podali trestné oznámenie.
Prípad rieši aj ministerstvo pôdohospodárstva, na ktoré sa Vlasta Gelatičová obrátila v októbri.
V liste, ktorý ministerstvo adresovalo lesom sa píše, že je nutné prešetriť podozrenia z porušenia povinností pri správe majetku štátu a odopretia práva cesty vyplývajúceho z občianskeho zákonníka.
Dohoda je v nedohľadne
Nová majiteľka štrk odstrániť nechce. Na pozemku totiž plánuje podnikať v oblasti agroturistiky. Má svoje riešenie problému.
„Spory sú odvtedy, ako sme cez verejnú súťaž kúpili od lesov pozemok. Prihlásiť sa mohol ktokoľvek. Suseda si myslela, že bude môcť po tejto ceste chodiť donekonečna,“ upozornila Kováčová.
Podľa nej môžu Gelatičovci prerobiť na cestu časť svojho pozemku na druhej strane za domom. Stačí dať preč plot.
„Konečne to treba už riešiť. Nech rozhodne súd,“ dodala.
Mediátor
Skôr, ako sa manželia obrátia na súd, majú aj inú možnosť. Susedské spory môže pomôcť vyriešiť odborník s právnickým vzdelaním, takzvaný mediátor. Výsledkom je mediačná dohoda. Zúčastneným stranám nesmie radiť, ale spolu s nimi prostredníctvom komunikácie hľadá najlepšie riešenie. Mediátorka Adriána Svitková z Prievidze sa vo svojej praxi stretla s množstvom podobných prípadov.
„Mediácia je dobrovoľná. Jej predpokladom je, že s ňou súhlasia obidve strany. Väčšinou ju nezačnem iba pre nezáujem jednej strany riešiť spor touto cestou. Najmä starší ľudia a tí, ktorí nepoznajú tento spôsob, odmietajú riešiť veci inak ako súdnou cestou,“ informovala Svitková.
Mediácia je podľa nej nielen rýchlejší, ale aj lacnejší spôsob. Pohnevaným stranám môže ušetriť aj 90 percent zo sumy súdneho konania.
„Za mojej viac ako päťročnej praxe sa stalo iba raz, že mediácia v občianskych sporoch skončila nedohodou. Ak sa strany zúčastnia dobrovoľne, chcú hľadať riešenia. Nájsť sa dajú vždy,“ zdôraznila.
Mediačná dohoda nemôže odporovať slovenským zákonom. Po mediácii sú dvaja víťazi. Zo súdu vychádza vždy jeden víťaz, jeden porazený a konflikt naďalej pretrváva.