PRIEVIDZA. Park Skotňa spolu s Mariánskym vŕškom v Prievidzi si zobrali pod patronát mladí ľudia z iniciatívy Parkotvor. Na sociálnej sieti minulý týždeň upozornili na novú dominantu, takmer štvormetrový dvojkríž, ktorý na vyhliadke pribudol v polovici novembra. Podľa vyjadrenia jedného z členov Parkotvoru Jakuba Kmeťa s jeho umiestnením nesúhlasia.
„Vyhliadka nepotrebuje žiadne okázalé zásahy a už vôbec žiadnu výraznú dominantu, keďže sama ňou je,“ zdôraznil Kmeť.
Sporný nápis
Slovenský dvojkríž dali na Mariánsky vŕšok osadiť členovia Mestskej organizácie Slovenskej národnej strany v Prievidzi. Podľa slov predsedu Štefana Škrípa, dostali všetky potrebné povolenia.
„Myšlienka umiestniť na vyhliadke dvojkríž vznikla už v roku 2008, žiaľ, v tom čase na to nebola vhodná klíma. Postavili sme ho pre Prievidžanov až teraz,“ povedal Škríp.
Prvé dni bol na slovenskom dvojkríži okrem nápisu Prievidza aj nápis Slovenská národná strana.
„Uvedenie názvu politickej strany považujeme za nemiestnu politickú propagáciu, ktorá popiera podstatu verejného priestoru, ktorý patrí všetkým,“ povedal Kmeť.
Sporný nápis sa rozhodli predstavitelia politickej strany odstrániť hneď po pár dňoch.

Povolenia a súhlas dostali
Pozemky na Mariánskom vŕšku má v správe Horský komposesorát, pozemkové spoločenstvo Prievidza. Zastrešuje viac ako tisíctristo vlastníkov. Predseda spoločenstva Jozef Ugróczy informoval, že o umiestnenie dvojkríža ich požiadali z mestskej organizácie SNS pred viac ako mesiacom.
„Dali sme im súhlas, rovnako ako sme v minulosti súhlasili s prácami a brigádami členov Parkotvoru. Je to pekné miesto s vyhliadkou a je dobré, že sa oň niekto stará,“ povedal Ugróczy.
Podľa neho komposesorát nemusel o zámere umiestniť dvojkríž informovať iniciatívu Parkotvor. Mohla tak urobiť politická strana.
„Žiadosť o umiestnenie dvojkríža dostal komposesorát ešte v roku 2008, no v tom čase tu bolo iné vedenie. Už vtedy dostali súhlas, ale kríž nepostavili,“ doplnil.
Prievidzská radnica podľa informácií hovorcu Michala Ďurejeho o zámere vedela. Ohlásenie drobnej stavby prijali na oddelení stavebného poriadku 23. októbra.
„Žiadateľ podal v zmysle stavebného zákona ohlásenie drobnej stavby, pričom doložil súhlas Horského komposesorátu, ktorý je správcom pozemkov. Oddelenie stavebného poriadku v takomto prípade nemalo dôvod nevydať oznámenie k ohláseniu drobnej stavby,“ povedal hovorca.
Pri umiestnení dvojkríža je podľa neho rozhodujúci súhlas vlastníka pozemku a ním mesto nie je.
Chýbala diskusia
Ľuďom z iniciatívy Parkotvor sa tiež nepáči, že o zámere postaviť slovenský dvojkríž na vyhliadke nevedeli.
„Ak má niekto potrebu podobný symbol umiestniť vo verejnom priestore, tak by sme mali o tom spoločne najprv diskutovať a dohodnúť sa, ktorá lokalita by bola pre tento účel vhodná. Toto stavitelia dvojkríža nespravili,“ vysvetlil dôvody nesúhlasu Kmeť.
Parkotvor sa podľa neho v minulosti pustil do obnovy parku až potom, ako sa na názor opýtali ľudí. Na základe spätnej väzby urobili niekoľko brigád, obnovili vyhliadku, osadili informačné tabule a najnovšie posilňovací park.
Štefan Škríp vysvetlil, že miesto si vybrali zámerne pre jeho historický význam.
„Sme kresťania a tu bývajú aj Mariánske púte. Myslím si, že k tomu dvojkríž patrí. Je ho dobre vidieť aj od cesty pod kopcom,“ povedal.
O pripomienkach ľudí z Parkotvoru nevedel. Skôr mal pozitívne ohlasy na osadenie symbolu.
„Chceme členom Parkotvoru v budúcnosti pomôcť, lebo vidím, že sem chodia a radi by sme s nimi spolupracovali pri úpravách okolia,“ doplnil.
Rovnako chcú dávať pozor, aby vyhliadku neničili vandali.
Historický význam Mariánskeho vŕška potvrdil aj Ján Sabo z Klubu priateľov histórie Prievidze.
„Podľa čiastočných záznamov sa tu nachádzalo hradisko, istým spôsobom hrad. Z tohto hľadiska je toto miesto najvýznamnejšie v Prievidzi,“ povedal Sabo.
Doplnil, že aj za hranicami sú podobné príklady. V Rakúsku majú kresťanský kríž na každom menšom kopčeku. Uctievajú si tak pamätné a hodnotné miesta.