PRIEVIDZA. Mestské zastupiteľstvo v Prievidzi na svojom poslednom rokovaní schválilo udelenie čestného občianstva Danielovi Hevierovi, ktorý sa k mestu hrdo hlási, pretože tu prežil celé detstvo. V zaujímavom termíne jedenásteho jedenásty o jedenástej hodine prijala autora v obradnej miestnosti mestského úradu primátorka Katarína Macháčková. V úvode slávnosti si prítomní vypočuli báseň z pera Daniela Heviera v podaní druháčika Adamka. Jeho výkon autor ocenil.
„Cítil som s ním veľkú účasť a solidaritu, pretože ja by som to nedokázal. Keby potreboval, nevedel by som mu ani našepkať, hoci som to napísal,“ povedal spisovateľ.
Podľa neho je úžasný výkon naučiť sa ťažký text a podeliť sa oň s poslucháčmi, obzvlášť, keď to zvládne sedemročné dieťa.
Siedmy čestný občan
Primátorka udelila Danielovi Hevierovi čestné občianstvo ako siedmemu v poradí v novodobej histórii Prievidze.
„Pre mňa je to pocta, že moje mesto udržuje našu komunitu, aj keď sme rozlietaní po svete,“ vyjadril vďačnosť spisovateľ.
Čestné občianstvo a slovo čestnosť sa mu spája s príhodou otca. Pri cestovaní mestskou hromadnou dopravou sa mu z dôvodu tlačenice nepodarilo označiť lístok. Aby nezostal štátu nič dlžný, počkal si na druhý spoj a do autobusu naskočil len preto, aby šesťdesiathalierový lístok štikol a opäť vystúpil. Daniela aj takýmto spôsobom učil čestnosti.
„Hoci som sa do Prievidze dostal po prvom roku svojho života, pokladám ju za svoje rodné mesto. Poznám tu všetky uličky, skratky, budovy a mnohých ľudí,“ povedal.
K oceneniu mu okrem iných zablahoželala bývalá spolužiačka Miroslava Schutová, ktorá dnes učí slovenský jazyk na prievidzskom gymnáziu. Zaspomínala si na obdobie v škole, keď Daniel Hevier napísal literárne pásmo na stužkovú slávnosť a ona ho spolu s ďalším spolužiakom, tiež budúcim spisovateľom Jaroslavom Schutom, recitovala.
„Daniel bol príjemný a milý. Zostal úplne jednoduchý chlapec, aj keď mu v sedemdesiatom štvrtom roku vyšla prvá básnická zbierka Motýlí kolotoč,“ povedala.
Futbal s papučou
Hevierove knihy deti vyhľadávajú. Potvrdila to aj pracovníčka Hornonitrianskej knižnice v Prievidzi Božena Blaháčová.
„Čitatelia zbožňujú Daniela Heviera. Jeho knihy sú vtipné, písané s humorom, preto ich deti čítajú rady,“ povedala Blaháčová.
Pracovníčky knižnice si pred časom zobrali ako predlohu jeho knihu Futbal s papučou a spolu s deťmi vytvorili rekord v netradičnej športovej disciplíne. Triafali papuču do malej bránky. Akciu venovali spisovateľovi k šesťdesiatke. Podľa slov Daniela Heviera je to milé a povzbudzujúce.
„Vždy hovorím deťom, aby čítali knihy a vôbec nemusia byť od Daniela Heviera. Každý spisovateľ si nájde svoj okruh čitateľov,“ vysvetlil a dodal: „Som spokojný, že svoje poslanie som na tomto svete asi vykonal.
Životopis
Narodil sa 6. decembra 1955 v Bratislave. V Prievidzi navštevoval základnú školu aj gymnázium. Pokračoval na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Už počas vysokoškolského štúdia pracoval ako redaktor literárnej redakcie v Slovenskom rozhlase. Pôsobil tiež vo vydavateľstve Mladé letá. Od roku 1991 vedie vlastné vydavateľstvo HEVI. Daniel Hevier debutoval ako básnik v roku 1974 zbierkou poézie Motýlí kolotoč. Odvtedy vydal množstvo kníh, viaceré z nich boli preložené do cudzích jazykov. V roku 1994 mu bola udelená cena Trojruže za celoživotné dielo pre deti.