HORNÁ NITRA. Hoci posledné novembrové dni boli mimoriadne teplé, obce musia byť na zimu pripravené. Oficiálne sa zimná údržba začala 15. novembra.
Obnova vozového parku
Viaceré obce v Prievidzskom okrese majú s údržbou ciest v zime problémy z dôvodu zastaraného vozového parku. Starosta Valaskej Belej Miloš Cúcik informoval, že obec má v zime starosti najmä s údržbou ciest na lazoch.
„Máme približne tristo metrov chodníkov a sto kilometrov vozoviek. Musíme pri ich odhŕňaní spolupracovať aj so súkromníkmi, pretože obecný traktor by údržbu nestíhal,“ opísal situáciu na dedine starosta.
Na zimu sa pripravujú aj v ďalšej podhorskej obci, v Kanianke. V správe majú zhruba dvanásť kilometrov ciest, časť chodníkov, námestie a viaceré schodiská. Starosta Ivor Husár informoval, že posyp štrkom zabezpečujú vlastnou multikárou a ďalším nízkokapacitným vozidlom. Používajú aj malú snehovú frézu.
„V podmienkach Kanianky by sme potrebovali už modernejšie stroje s náhonom na všetky kolesá a nakladač, ktorých obstaranie je však finančne náročné a využitie sezónne,“ vysvetlil starosta.
Teplotný rozdiel medzi Kaniankou a Bojnicami je dva stupne Celzia, čo zodpovedá aj skoršiemu nástupu zimnej údržby. Podľa slov starostu v minulých rokoch pri komplikovanej situácii využívali posypové nákladné vozidlá spoločnosti Tezas alebo Technických služieb mesta Bojnice. V okrese sú však úzkoprofilové a ak sa vyskytne kalamita, spravidla musia na ne čakať.
V Nitrianskom Rudne disponujú nakladačom a dvoma traktormi s radlicou, pričom jeden je prenajatý. Vozový park by podľa starostu Róberta Štrbáka potrebovali obnoviť, keďže technika má odslúžených viac ako tridsať rokov.
„V Nitrianskom Rudne sa staráme o štrnásť kilometrov ciest, štyri parkoviská a kilometer chodníka. Posypový materiál zabezpečujeme priebežne podľa potreby. V obci máme lom, čo je pre nás výhoda,“ povedal.
Bez spolupráce to nejde
Kanianka v minulom týždni navážala do obce posypový materiál z kameňolomu Vtáčnik.
„Pred použitím ho podľa podmienok miešame s cestárskou soľou, ktorú dávame na križovatky a cesty s vyšším stúpaním. Momentálne máme k dispozícii do 40 ton posypového materiálu,“ povedal Ivor Husár.
V Nitrianskom Rudne zvyknú v prípade mimoriadnej situácie spolupracovať pri údržbe niektorých dôležitých úsekov s miestnymi podnikateľmi.
„V našej obci je krajská pobočka správy ciest a spolupráca s nimi je na veľmi dobrej úrovni,“ informoval starosta.
Vo Valaskej Belej v minulom roku použili okolo šesťdesiat ton posypového materiálu. Podľa slov starostu odhŕňajú iba cesty na lazy, ktoré sú trvalo obývané. V prípade potreby tiež spolupracujú s krajskými cestármi.
Na dedinách zvyknú v zime využívať aktivačných pracovníkov, ktorým pomáhajú obecní zamestnanci. Starostovia sa zhodli, že udržiavať schodné chodníky majú v zmysle cestnej legislatívy aj vlastníci bytov a susediacich nehnuteľností.
O tom, koľko peňazí v obciach túto sezónu minú na zimnú údržbu ciest, rozhodne počasie. Vďaka teplej zime bez snehovej nádielky môžu samosprávy ušetriť.