PRIEVIDZA. Francúzskou metropolou pred pár dňami otriasla vlna teroristických útokov, pri ktorých zomrelo stodvadsaťdeväť ľudí a stovky ďalších boli zranené.
V parížskom regióne žije s rodinou niekoľko rokov Prievidžan Peter Petriska. Vyslala ho tam firma, v ktorej pracuje v oblasti informatiky. O tom, že je po útokoch v poriadku, informoval svoju rodinu v Prievidzi esemeskou.
„Bývame v mestečku vzdialenom asi dvadsať minút vlakom západne od centra Paríža. Do mesta ale chodím často. O teroristickom útoku som sa dozvedel o jedenástej večer od synovca cez sociálne siete,“ prezradil Peter.
Obával sa, aby sa násilie nerozšírilo až k miestu, kde býva.
„Samozrejme, že som cítil strach a nepokoj. Veď som medzi napadnutými mohol sedieť aj ja,“ zdôraznil.
Mimoriadne opatrenia
Celú piatkovú noc sledoval udalosti. Našťastie nikto z jeho blízkych v súkromí ani v práci nebol útokmi dotknutý. Francúzska polícia a armáda podľa jeho slov prijali rázne opatrenia na zaistenie bezpečnosti a poriadku. Vláda vyhlásila výnimočný stav, polícia rozšírila svoje právomoci, aby mohla pracovať rýchlejšie a efektívnejšie.
„Osobne nemám strach chodiť metrom a vlakom. Pozorujem však väčšiu vnímavosť nás, cestujúcich, k tomu, čo sa deje okolo. Niekedy mám divný pocit. Nemyslím na to, inak by sa človek nemohol pohnúť z domu,“ vysvetlil.
Bežných ľudí sa špeciálny režim v dennodennom živote priamo nedotýka. Len v uliciach je zvýšený pohyb policajtov a vojakov.
Strach o syna
Petrova matka o útokoch nevedela. Až v sobotu ráno jej prišla esemeska, v ktorej jej Peter písal, že sú v poriadku.
„V tom čase našťastie neboli v centre. Bývajú v tichej lokalite. To, čo sa tam udialo, pôsobí na nás deprimujúco, no treba sa s tým nejako vyrovnať,“ povedala matka.
S Petrom pravidelne telefonuje, aby zistila, ako sa majú. Zaujíma sa najmä o deti, politickú situáciu neriešia.
„Beriem to tak, že má poslanie, prácu v Paríži. Nemôžem ho prinútiť, aby žil na Slovensku, keď tam môže napredovať v profesii,“ doplnila.
Najnovšie informácie z diania vo Francúzku sleduje v rádiu, v televízii a na internete.
Vrátiť sa neplánujú
O predčasnom návrate pre teroristické útoky Peter neuvažuje.
„Pracujem v tíme ľudí rôznych národností a vierovyznaní. Ani sekundu by som neváhal dať ruku do ohňa za každého z nich,“ prezradil.
Nemyslí si, že Francúzsko je nebezpečná krajina, keďže v nej žije šesť miliónov obyvateľov moslimského vyznania.
„Cítim, že vstupujeme do obdobia, v ktorom nie je voči útoku podobného charakteru imúnna žiadna krajina ani jej veľkomestá. Uvidíme, ako sa bude situácia vyvíjať,“ uzavrel Peter.