PRIEVIDZA. Chodci a cyklisti sú podľa policajných štatistík najzraniteľnejší účastníci cestnej premávky. Krajská policajná hovorkyňa Elena Antalová informovala, že na území Trenčianskeho kraja sa za desať mesiacov roku 2015 stalo 1068 dopravných nehôd, pri ktorých zomrelo dvadsať ľudí.
„Z nich boli usmrtení traja motocyklisti, piati chodci a traja cyklisti, čo predstavuje až štyridsať percent všetkých,“ povedala hovorkyňa.
Počet nehôd sa oproti rovnakému obdobiu minulého roka zvýšil o 38. Ťažké zranenia utrpelo 62 a ľahké 486 účastníkov nehôd.
Príčiny havárií
Na základe štatistík sa väčšina smrteľných nehôd s účasťou chodcov a cyklistov stala za zníženej viditeľnosti v skorých ranných alebo večerných a nočných hodinách.
„Viackrát boli chodci aj cyklisti pod vplyvom alkoholu, dokonca sa jednalo o ťažké stupne opitosti. V jednom prípade u chodca bolo pri pitve zistené viac ako štyri promile alkoholu v krvi, u ďalšieho cyklistu viac ako jedno promile,“ prezradila hovorkyňa.
Podiel viny na nehodách podľa nej majú vodiči áut aj chodci a cyklisti. Šoféri bývajú neohľaduplní, agresívni, nepredvídajú a často nedajú ľuďom prednosť na priechode pre chodcov. Zo strany peších ide najmä o náhly vstup do vozovky, chôdza po nesprávnej strane bez reflexných prvkov či odevu. Často bývajú pod vplyvom alkoholu.
„Cyklisti jazdia za zníženej viditeľnosti bez osvetlenia, bez reflexných prvkov a ochranných prilieb,“ zdôraznila.
Odporúčania
Polícia vyzýva účastníkov cestnej premávky, aby sa riadili základnými pravidlami a odporúčaniami polície. Vďaka nim môže počet zranených a usmrtených na našich cestách klesnúť a zabráni sa ďalším tragédiám.
„Vodiči motorových vozidiel by počas jazdy za zníženej viditeľnosti mali venovať pozornosť najmä pravej strane vozovky, spomaliť by mali pri priechodoch pre chodcov, pri školách a zastávkach autobusov,“ zdôraznila.
Pozornosť by mali zvýšiť aj pri odbočovaní na vedľajšiu cestu. Polícia odporúča chodcom a cyklistom za zníženej viditeľnosti používať reflexné prvky a rešpektovať svetelnú signalizáciu.
„Ľudia by mali využívať vyznačené priechody pre chodcov, vyvarovať sa chôdzi po ceste a náhlych vstupov do vozovky,“ doplnila hovorkyňa.
Cyklisti by tiež nemali jazdiť dvaja vedľa seba a počas jazdy viesť psa či sa držať iného vozidla. Na bicykel nepatrí človek pod vplyvom alkoholu a iných návykových látok.