PRIEVIDZA. Melódie zo starých polyfónov, mechanických hracích skriniek, zaznamenané na kovové platne alebo valce s výstupkami ešte v druhej polovici 19. storočia si mohli návštevníci v tomto týždni vypočuť v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi.
Pri príležitosti Týždňa vedy a techniky a Podujatia pokrok v múzeu určeného pre žiakov základných škôl tam pripravili výstavu o histórii prenosu zvuku.
„Využili sme, že v depozite múzea máme tri funkčné hracie polyfóny z druhej polovice 19. storočia, ale aj vyše sto rokov staré gramofóny, rádiá, magnetofóny a staré telefóny, tiež nosiče zvuku, platne, či magnetofónové pásky,“ vysvetlila autorka výstavy Jaroslava Kupčoková.
Deti sa s takými predmetmi už nemajú kde stretnúť. Výstava názorne ukázala, ako v minulých dvoch storočiach prebiehal vývoj techniky a technológie na zachytenie a reprodukovanie zvuku, aj aké rádiá a gramofóny požívali ich rodičia a prarodičia.
„Na niektorých gramofónoch ešte treba kľukou natočiť strunu, aby sa platňa začala krútiť a zvuk sa zosilňoval kovovou trúbou,“ prezradila.
V zbierkach má múzeum aj niekoľko ešte pôvodných šelakových platní, ale aj novšie vinylové, ktoré sa u nás používali ešte v 70. aj 80. rokoch minulého storočia.