PRIEVIDZA. Obyvatelia okresného mesta sa obávajú o svoje autá, ktoré parkujú bez dozoru na parkoviskách pred panelákmi. Za posledný mesiac v Prievidzi zhorelo alebo bolo sálavým teplom poškodených jedenásť áut.
Rozšírila sa neoficiálna správa, že ich možno niekto podpaľuje úmyselne, že môže ísť o vyčíňanie pyromana.

Minulotýždňový prípad
Naposledy ohlásili obyvatelia Čierneho mesta hasičom požiar minulý utorok krátko pred pol piatou ráno. Auto horelo na Jesenského ulici.
Na aute značky Škoda Octavia a vedľa stojacom aute značky Daewoo Kalos vznikla škoda približne šesťtisíc eur.
Tento požiar na Jesenského ulici nie je jediný. Polícia od októbra doteraz zaevidovala štyri prípady podpálených vozidiel. Poškodených bolo ďalších sedem vedľa stojacich áut.
„Polícia všetky požiare vyšetruje a začala trestné stíhanie vo veci prečinu poškodzovania cudzej veci,“ informoval Kudlička.
Prvý prípad sa stal 12. októbra o trištvrte na tri v noci. Na Ulici Benedikta horel Chrysler 300 C a poškodené boli aj Reanult Clio, Opel Astra a Peugeot 406.
O desať dní neskôr niekto podpálil po jednej hodine v noci na Ulici A. Žarnova Renault Megane Scenic. Od neho sálavé teplo zničilo Seat Ibizu a Škodu Fabiu.
Hneď ďalšiu noc, 23. októbra po polnoci, zhorela na Lúčnej ulici Škoda Felicia a obhorela aj druhá škodovka vedľa nej.
„Celková škoda je predbežne vyčíslená na sumu približne šestnásťtisíc eur,“ doplnil Kudlička.
Ako zabrániť požiarom
Prievidžania sa pýtajú, prečo sa polícii nedarí páchateľa chytiť, aké opatrenia prijala.
Policajný hovorca zdôraznil, že „polícia zvýšila hliadkovú činnosť hlavne v nočných a skorých ranných hodinách. Zameriavame sa najmä na kontrolu parkovísk.“
Prievidza prostredníctvom mestskej polície monitoruje viaceré lokality kamerovým systémom. Hovorca mesta Michal Ďureje informoval, že keďže je prípad trestným činom, je plne v kompetencii štátnej polície. Radnica neprijala žiadne opatrenia.
„Záznamy z kamerového systému sme odovzdali na základe žiadosti štátnej polícii. Mestskí policajti sú o prípadoch informovaní, ale o detailoch vyšetrovania nie,“ doplnil Ďureje.
Podpaľačstvo
Polícia môže pracovať aj s verziou, že požiare má na svedomí jeden páchateľ, podpaľač.
Podľa psychologičky Renáty Melicherikovej podpaľačstvo môže byť formou správania sa ľudí v určitých skupinách napríklad pri vybavovaní si účtov alebo u antisociálnych osôb. Takýmto správaním môže niekto vyjadriť protest, pomstu, nenávisť či neochotu rešpektovať iných. Môže sa objavovať ako správanie u jedincov požívajúcich alkohol a návykové látky.
Podpaľačstvo sa objavuje aj u niektorých duševných ochorení, ako je napríklad pyromania. Pri nej podpaľač cíti pred zapálením ohňa silné vnútorné napätie, ktoré sa založením ohňa uľaví. Tento typ poruchy však nie je častý. Ak je podpaľačstvo prejavom duševnej choroby, môže postihnutý podstúpiť liečbu. Podmienkou je však jeho ochota spolupracovať s lekárom.