PRIEVIDZA. Prostredníctvom stanovíšť s interaktívnymi panelmi a špeciálnymi predmetmi sa návštevníci výstavy Štúrovské dobrodružstvo v Artgalérii Regionálneho kultúrneho centra zoznámia so životom a dielom nášho najvýznamnejšieho národného dejateľa Ľudovíta Štúra, ktorého dvojsté výročie narodenia sme si 28. októbra pripomenuli.
Autorka výstavy Monika Bartušová z Regionálneho kultúrneho centra sa pokúsila prepojiť dobu, v ktorej Štúr žil, so súčasnosťou.
„Snažila som sa vymyslieť niečo, čo deti osloví, nadchne a odpúta ich od počítačov a televízie,“ povedala Bartušová.
Výstava predstavuje Ľudovíta v nečakaných súvislostiach. Návštevníci si popri zábave nenápadne vštiepia do pamäti dôležité fakty z jeho života.
Učenie hrou
Prvými návštevníkmi výstavy boli žiaci zo Základnej školy na Mariánskej ulici v Prievidzi a prievidzského gymnázia. Na jednotlivých stanovištiach deti popustili hranice svojej fantázie. Na príklade rodostromu sa zoznámili s rodinou Štúra, opravovali diktát, fotili sa s maketou Štúra a Adely Ostrolúckej, učili sa slovenskú hymnu. Zvedavci sa mohli posadiť do starodávnej drevenej lavice a napísať pár slov brkom.
„Je známe, že Štúr si nevedel zastrúhať brko a tak sme ponúkli deťom možnosť vyskúšať, aké s ním bolo písanie náročné,“ prezradila.
Do lavice sa posadil aj Roland, ktorý najprv nevedel, ako sa do nej sadá. Musela mu to vysvetliť autorka výstavy.
„Nebolo to až také pohodlné sedenie, stoličky boli tvrdé. Brkom by som sa naučil písať, horšie by to ale bolo pri diktáte. Asi by som to nestíhal,“ posťažoval sa Roland.
Deti sa pobavili pred zrkadlom, keď si skúšali cylinder a fúzy s bradou, aké nosil Štúr.
Zaujala ich aj netradične oblečená figurína Ľudovíta. Dozvedeli sa, že rifle si v tej dobe nemohol obliecť, keďže ich vymysleli až pár rokov po jeho smrti.
Po Štúrovi je tiež pomenovaná planéta, ktorú objavil Slovák Milan Antal. Na stanovišti o vesmíre sa deti zoznámili so súhvezdiami a znameniami zverokruhu. Dozvedeli sa, či bol Štúr typickým škorpiónom.
Štúrovské dobrodružstvo oslovilo aj učiteľku Katarínu Oberfrancovú, ktorá sprevádzala deti.
„Je to veľmi pútavá výstava, lebo žiaci môžu využiť už nadobudnuté vedomosti zo školy a dozvedia sa zábavnou formou aj veľa nových informácií,“ pochválila učiteľka.
Výstava bude putovná
„Naším cieľom je, aby výstava putovala po Slovensku. Hneď po skončení v našom kultúrnom centre bude nainštalovaná v mestskom múzeu v Partizánskom a záujem prejavili aj školy z Trenčína,“ prezradila Bartušová.
V Regionálnom kultúrnom centre v Prievidzi budú môcť prežiť Štúrovské dobrodružstvo návštevníci do 13. novembra.