PRIEVIDZA. Niektorí obyvatelia sídliska Kopanice sú nespokojní so schodmi zo zámkovej dlažby na novom chodníku vedúcom cez lúku do Necpál. Na problém upozornil Martin, ktorý po ňom chodí každý deň s kočiarom.
„Zaujímalo by ma, kto tieto schody navrhol. Stratil som trpezlivosť, keď sa mi počas prechádzky pokazilo na kočíku koliesko. Problém prejsť tadiaľto majú viaceré mamičky,“ vysvetlil.
Chýbajú mu bezbariérové prvky, ktoré by rodičom s kočiarmi, alebo imobilným ľuďom uľahčili chôdzu.
Splnili požiadavku ľudí
Takmer tristo metrov dlhý chodník spájajúci sídliská Kopanice a Necpaly dalo mesto postaviť v roku 2014 na základe opakujúcich sa požiadaviek obyvateľov. Projekt stál šesťdesiatpäťtisíc eur. Hovorca mesta Michal Ďureje informoval, že chodník neobsahuje bezbariérové prvky z niekoľkých dôvodov. Jedným z nich sú pozemky, ktoré nepatria mestu.
„Vybudovanie rámp alebo iných bezbariérových prvkov na chodníku nám pri súčasnom sklone terénu nedovoľujú technické a bezpečnostné normy. Museli by sme chodník rozšíriť aj na ďalšie parcely a tie nie sú v majetku mesta,“ povedal.
Usporiadanie pozemkov pred výstavbou mesto riešilo viac ako desať rokov.
Nepriaznivý terén
Radnica pôvodne chcela vybudovať bezbariérový chodník. No svah, na ktorom stojí, dosahuje miestami sklon až takmer dvadsať percent. Pritom optimálny sklon vhodný pre chodcov je do šesť percent. Z tohto dôvodu bola priama cesta v rozpore s normami.
„Navrhnuté riešenie budovania chodníka bralo ohľad na terén. V priestore napojenia na vozovku Pod horou vzniklo schodisko s piatimi ramenami v dĺžke tridsaťsedem metrov,“ objasnil hovorca.
Vzhľadom na majetkové pomery k priľahlým parcelám a terénnym podmienkam mohol byť chodník navrhnutý iba pre chodcov bez obmedzenia schopnosti pohybu.
„Ak by sme aj napriek tomu chceli vybudovať bezbariérový chodník, bol by v danej lokalite priestorovo a finančne niekoľkonásobne náročnejší z dôvodu výstavby oporných múrov a priestorového usporiadania rámp,“ dodal.
Zároveň by sa muselo čakať na usporiadanie ďalších pozemkov.