V obciach handlovskej doliny pomohli nezamestnaní s rekonštrukciou sociálnych zariadení, kultúrneho domu či vybudovaním vstupu na cintorín.
Veľa užitočnej práce
„Mnohí uchádzači o zamestnanie pracujúci v obciach sú remeselne zruční, dokázali to pri opravách a údržbách budov, areálov škôl, škôlok a cintorínov. Nájdu sa medzi nimi aj dobrí kosci a zaučení pilčíci," priblížil Radko Gavliak, riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Prievidzi.
Zdôraznil, že veľký pracovný ruch v rámci revitalizácie verejných priestranstiev v Chrenovci-Brusne, Jalovci, Ráztočne a Malej a Veľkej Čause sprevádzajú aj menej viditeľné úpravy a údržby verejných budov a priestranstiev, ktoré sú organizované samotnými obcami s využitím práce aktivovaných uchádzačov o zamestnanie.
V Chrenovci-Brusne sa uchádzači podieľali na rekonštrukcii sociálnych zariadení v materskej škole, plynofikácii a vybudovaní vzduchotechniky v školskej kuchyni, pracujú na vybavení miestneho kultúrneho strediska v budove bývalej škôlky a vybudovaní nových priestorov pre fitnescentrum a knižnicu s čitárňou, okrem toho kladú dlažby, robia nátery, výkopové práce, údržbu korýt potokov a údržbu poriadku.
V Malej Čause vybudovali vstup a oplotenie cintorína, zrekonštruovali vnútorné a vonkajšie priestory materskej škôlky a jej areálu, venujú sa starším sociálne odkázaným občanom a vykonávajú pomocné práce v materskej škole. Ráztočno opravilo s prispením nezamestnaných kultúrny dom, vykonávali tiež výrez drevín a čistenie brehu popri rieke Handlovka.
Ušetrené peniaze
„Som veľmi spokojný, že som týchto ľudí mohol získať. Okrem spomínaných prác sa starajú aj o obecnú knižnicu. Keby nemali na starosti spomínanú opatrovateľskú službu, museli by sme zabezpečovať externe. Spokojní sú aj obyvatelia a ich rodiny, ktorým takto pomáhame," pochválil starosta Malej Čausy Peter Vido.
Ako veľký prínos pre obec vidí prácu nezamestnaných aj starosta Chrenovca-Brusna Tibor Čičmanec, podľa ktorého sú výsledky ich snaženia vidieť v celej obci, čo chvália aj obyvatelia. Výhodou sú podľa jeho ďalších slov aj ušetrené financie.
„Vzhľadom na to, že nerobia len zametačov a robia aj odbornejšie práce, naučili sa pracovnej disciplíne, zodpovednosti, osvojili si pracovné návyky a nebudú mať problém zamestnať sa. Už vedia, ako sa robí murárčina, máme aj obkladača, od ktorého sa ostatní priučili tomuto remeslu," dodal.
Jalovec vďaka možnosti verejného zamestnávania vytvoril štyri pracovné miesta a obsadil ich uchádzačmi o zamestnanie z Jalovca a Handlovej, Veľká Čausa rovnakým spôsobom zamestnala dvoch dlhodobo nezamestnaných občanov.
Aktívny prístup starostov
„Celkovo sa vďaka aktívnemu prístupu starostov spomínaných obcí podarilo priamo v obciach handlovskej doliny vytvoriť a obsadiť štrnásť pracovných miest. Zamestnať takýmto spôsobom uchádzačov o zamestnanie mohli obce s pomocou peňazí poskytovaných prievidzským úradu práce v rámci národného projektu podpory zamestnávania uchádzačov o zamestnanie," dodal Gavliak.
Počet príjemcov pomoci v hmotnej núdzi za obdobie jedného roka aj z dôvodu aktivácie a uplatňovania nástrojov aktívnej politiky trhu práce klesol v okrese Prievidza viac ako o tretinu.
V júli minulého roka, keď sa po novelizácii zákona o pomoci v hmotnej núdzi pre časť poberateľov pomoci v hmotnej núdzi zaviedla povinnosť odpracovať si nárok na dávku, poberalo v okrese Prievidza pomoc 2736 príjemcov, v tomto období ide o 1674 ľudí.
Menšie obecné služby alebo dobrovoľnícka činnosť sú aktuálne dennou samozrejmosťou v 51 obciach a mestách a u 23 iných poskytovateľov pracovných činností.