CHRENOVEC-BRUSNO. Kominár Jozef Hlinka z Chrenovca-Brusna má s prichádzajúcou zimou množstvo roboty. Ľudia podľa neho zvyknú volať odborníkov na kontrolu komínov, kotlov a krbov neskoro, až keď sa trochu ochladí a začína sa vykurovacia sezóna.
Kedy čistiť komíny
„Nestíhame. Ľudia sa spamätajú, že ide zima a treba kúriť. Všetci volajú naraz a my nevieme, kam ísť skôr,“ sťažuje sa Jozef Hlinka.
Komíny treba podľa jeho slov čistiť pravidelne. Ako často, je individuálne. Záleží od toho, na aké palivo je vykurovacie teleso určené.
„Podľa vyhlášky komín na pevné palivo treba čistiť trikrát ročne, komín na plyn raz do roka. Rekreačné objekty, ako sú chaty, majú majitelia povinnosť dať skontrolovať kominárovi raz za dva roky,“ vysvetlil a doplnil, že komín by sa mal čistiť tak často, ako spotrebič, teda kotol. Na ňom môže majiteľ vidieť, že je zanesený sadzami.
„Prácu máme celý rok, nielen pred vykurovacou sezónou. Zvyčajne nás zavolajú starostovia obcí. V rozhlase vyhlásia, že prídeme a majitelia domov nás už čakajú,“ vysvetlil.
Podľa jeho slov je kominárov málo. Zaujímavosťou je, že tomuto remeslu sa vyučili aj jeho dvaja synovia a chce do neho zasvätiť aj dcéru. Na Slovensku sa kominárskemu umeniu vyučilo zatiaľ päť žien.
Zodpovedný je majiteľ
Obyvatelia rodinných domov revízne kontroly komínov, krbov či plynových zariadení podceňujú. Zbytočne riskujú nielen svoje životy a majetok, ale ohrozujú aj svoje okolie.
Vykurovacia sezóna sa pomaly rozbieha. Hovorca krajského riaditeľstva hasičského zboru Marián Petrík informoval, že za uplynulý mesiac hasiči na hornej Nitre ešte pri požiaroch spôsobených zlým stavom komínov a krbov nezasahovali. Horšie to bolo vlani.
„S príchodom zimy sme zaevidovali v súvislosti s nevyhovujúcim alebo zlým technickým stavom vykurovacích telies nárast požiarov v domoch,“ povedal hovorca.
Hasiči v okrese Prievidza zasahovali minulý rok od októbra do apríla až šestnásťkrát práve pre zlý stav komínov. Horeli najmä podkrovia rodinných domov, ale aj udiareň či chatka.
„Majiteľ rodinného domu si musí v prvom rade uvedomiť, že za celkový technický stav a údržbu komína zodpovedá sám a je povinný zabezpečovať jeho pravidelné čistenie a kontrolu,“ zdôraznil Petrík.
Ďalej odporúča nechať kontrolu technického stavu komínov na odborníkov, ktorí sa zameriavajú na stavebné prevedenie vykurovacieho telesa a jeho funkčnosť. Tiež sledujú, či nedošlo k prehoreniu materiálu alebo inému poškodeniu.
Odporúčania hasičov
Pri používaní pevného paliva dochádza k zaneseniu komína a rastie nebezpečenstvo vznietenia sadzí. Je dôležité čistiť prieduchy, aby mal komín dobrý ťah. V blízkosti vykurovacích telies nie je vhodné nechávať horľavé látky. Ľudia by nemali vykonávať neodborné zásahy na spotrebičoch a nechávať ich bez dozoru. Tiež je dôležité pravidelne zabezpečiť kontrolu funkčnosti zariadení, ktoré privádzajú vzduch a odvod splodín horenia.