BOJNICE. Poslanci Mestského zastupiteľstva v Bojniciach sa v pondelok 2. novembra stretli na mimoriadnom rokovaní. Mali posledný termín, aby sa vyjadrili k protestu prokurátora doručeného na mestský úrad 2. októbra. Prokurátor konštatoval nezákonnosť uznesenia, ktorým poslanecký zbor pripravoval zrušenie troch príspevkových organizácií mesta, technických služieb, knižnice a kultúrneho centra a vytvorenie jednej organizácie s dvoma organizačnými zložkami.
Poslanec Jozef Barborka navrhol sporné uznesenie zrušiť. Prítomní poslanci ho jednohlasne odsúhlasili.
Nové riešenie
Jozef Barborka vzápätí podal nový poslanecký návrh so siedmimi bodmi, v ktorom chce s účinnosťou od 31. marca 2016 mestskú knižnicu zaradiť pod kultúrne centrum.
„Po dlhých rozhovoroch medzi poslancami a vedením mesta sme pripravili len zrušenie knižnice, ktorá prechádza pod príspevkovú organizáciu mesta Kultúrne centrum Bojnice. Technické služby zostávajú,“ vysvetlil ústupok Jozef Barborka (nezávislý).
Na novú nástupnícku organizáciu má prejsť všetok hnuteľný a nehnuteľný majetok knižnice. Centrum má tiež rozšíriť svoju činnosť o tie, ktoré vyplývajú zo zriaďovacej listiny knižnice. Knižnica by mala pôsobiť na území mesta aj naďalej s tým, že zamestnanci by o prácu nemali prísť. Poslanec Barborka zdôraznil, že ich môžu premiestniť v rámci iných organizácií.
„Návrh som dával aj preto, že od 1. januára budúceho roka berieme pod mesto turisticko-informačnú kanceláriu a penzión Juko, ktoré sú momentálne pod Oblastnou organizáciou cestovného ruchu región horná Nitra - Bojnice. Budeme potrebovať obsadiť aj tieto miesta. Uvoľnení ľudia sa presunú a nebudeme musieť zvyšovať rozpočet,“ povedal Barborka.
Skončia s podnikaním
Riaditeľka knižnice Katarína Gabrišová so zmenami nesúhlasí. V dobre fungujúcej knižnici pracuje už viac ako 27 rokov a je presvedčená, že zlúčenie s kultúrnym centrom je riskantné. Podľa jej slov by knižnica mala byť samostatná, aby mohla robiť rôzne aktivity.
„Ak bude knižnica súčasťou kultúrneho centra, bude môcť vykonávať len knižničné funkcie, teda evidovanie, uchovávanie a spracovanie knižničných dokumentov. Nebudeme môcť predávať knihy a robiť všetky podnikateľské aktivity, ktoré sme vykonávali doposiaľ,“ vysvetlila Gabrišová.
Ďalej zdôraznila, že viaceré knižnice po celom Slovensku, ktoré v rámci šetrenia samosprávy zlúčili s inými inštitúciami, sa po zlých skúsenostiach opäť osamostatnili.
Ekonomika pod jednou strechou
V prijatom uznesení sa počíta aj s fungovaním jedného ekonomického odboru, konkrétne na pôde technických služieb. Po novom by mali spravovať aj ekonomiku kultúrneho centra a rozpočtovej organizácie zariadenia pre seniorov.
„Od mája, kedy som dával poslanecký návrh, odo mňa všetci žiadali ekonomický dopad zmien. Myslím si, že v malom meste, ako sú Bojnice, sú tri organizácie s troma riaditeľmi, troma ekonómami a troma účtovníčkami luxus. Pre tridsaťtri kmeňových zamestnancov, ktorí pracujú v príspevkových organizáciách mesta, musí stačiť jeden,“ tvrdí predkladateľ návrhu.
Za prijatie uznesenia hlasovalo šesť poslancov, dvaja boli proti a jeden sa zdržal. Na základe uznesenia má mestský úrad do 8. decembra predložiť zastupiteľstvu inventúrny súpis majetku, práv, záväzkov a finančných pohľadávok organizácií. Spolu s ich riaditeľmi má úrad vykonať všetky úkony súvisiace so zmenami.
Primátor mesta František Tám uznesenie plánuje podpísať. No ešte chce poznať aj názor odborníkov na nové riešenie.
„Do 8. decembra dám ešte vypracovať audit organizácií, aby som zistil, či zlúčenie knižnice s kultúrnym centrom prinesie želanú úsporu,“ zdôraznil Tám.


