HORNÁ NITRA. Práve v októbri pripravujú záhradkári po dedinách okresu Prievidza najviac výstav ovocia, zeleniny a netradičných plodov. Členka Republikového výboru Slovenského zväzu záhradkárov v Bratislave Eva Šidová ich navštevuje a pestovateľom pomáha určiť odrody jabĺk a iných plodov, ktoré nevedia zaradiť.
„Ľudia sú zanietení, tešia sa z toho, že môžu ukázať, čo dopestovali,“ povedala.
Rady odborníka si cenia
V okrese zorganizovali výstavy pestovatelia v Nitrianskom Rudne, vo Vyšehradnom, v Nedožeroch-Brezanoch, v Opatovciach nad Nitrou či v Lehote pod Vtáčnikom. Zapojilo sa aj šesť základných organizácií v Handlovej.
Eva Šidová, ktorá roky pracovala vo Výskumnom ústave ovocných a okrasných drevín v Bojniciach, skúsenosti s pestovaním ovocia a zeleniny odovzdáva záhradkárom nielen na výstavách.
„Učíme záhradkárov, ako docieliť veľkosť plodov, či už letným rezom, alebo prebierkou. V júni a júli vytriedime menšie jablká a na stromoch nechávame iba krajšie väčšie plody,“ vysvetlila.
Podľa jej skúseností sa v súčasnosti ľudia snažia chemickému ošetrovaniu záhrad vyhnúť. Väčšinou využívajú bioprípravky.
Rady Evy Šidovej oceňuje aj predseda Slovenského zväzu záhradkárov Nedožery-Brezany Peter Pavlík. Bez nej by sa im iste nepodarilo vypestovať toľko pekných plodov.
„Spolupráca s ňou je výnimočná. Okrem odborného určovania odrôd jabĺk nám robí aj prednášky v našom sade záhradkárov a ukážky letného rezu ovocných stromov,“ povedal Pavlík a prezradil, že spolupracujú aj so základnou školou v Nedožeroch-Brezanoch. V školskej záhrade odborne ošetrujú a orezávajú ovocné stromy.
Skúšajú pestovať nové odrody
Najväčšie zastúpenie na výstavách majú jablká a hrušky. Moderná doba so sebou priniesla aj pokusy záhradkárov vypestovať nové, menej známe plodiny. Ako informovala Šidová, sú to napríklad kórejské hrušky odrôd kumoi a chojuro, menej známy rakytník a černice bezstrnné, ktoré dozrievajú v októbri. Ľudia nosia aj lieskové orechy a jedlé gaštany.
„Na výstavách propagujeme, aby pestovatelia prezentovali aj staré odrody jabĺk, napríklad kožovky. Veľmi populárne sú kožovky zimné, boskoop červený, ale aj odroda parkerovo,“ zdôraznila Šidová.
V oblasti Nitrianskeho Rudna a Pravna bola v minulosti podľa jej slov veľmi rozšírená odroda jabĺk Parmena zlatá zimná, hviezdnatá reneta, bojkovo a batul. Zo starších odrôd dnes v záhradách nášho regiónu ešte nájdeme zimnú lukasovú, škoricovú a odrodu konferencia.
Jablko roka je od nás
Vyvrcholením snaženia záhradkárov nielen z regiónu hornej Nitry bol už dvadsiaty ročník celoštátnej výstavy o najkrajšie jablko Jahrada v Trenčíne. Organizačne sa na nej podieľala aj Eva Šidová. Do výberu sa dostalo takmer tisícsedemsto najkrajších jabĺk z celého Slovenska. Nechýbali ani najkrajšie z nášho regiónu. Práve pestovatelia z hornej Nitry obsadili všetky tri prvé miesta. Najkrajšie jablko na celom Slovensku vypestoval Marek Pánis z Lehoty pod Vtáčnikom, druhé miesto získal Milan Minárik z Novák a tretie František Lipovský z Opatoviec nad Nitrou.