LIGOVÝ FUTBAL (12. kolo): Výsledky, komentáre a aktuálne tabuľky

Prinášame kompletný prehľad zápasov tretej, štvrtej a piatej ligy ZsFZ.

Vráble – FC Baník HN Prievidza & Handlová 0:1 (0:0)

GÓL: 72. Halmeš.

ROZHODOVAL: Španka, ŽK: Fekiač, Hlaváč – Belanec. 235 divákov.

SPARTAK: Pichňa – Dzurek, Hlaváč, Fekiač, Brajović – Balko, T. Feješ (76. Bakaľár), Šlachta, Tužinský (88. Šabík) – M. Mjuller (55. Grebáč), Brath. Tréner V. Debnár.

BANÍK: Lacko – M. Hubočan, Pekár, Halmeš, Thanh – Turančík (61. Obžera), Bublák, Belanec, Viktory – Oškrobaný (46. Matuškovič), Zelenický (85. Drozd). Tréner P. Černák.

Výsledkovou krízou zmietané Vráble potrebovali proti súperovi z kalibru najsilnejších vyhrať. V úvode sa viac hralo pred bránou Baníka a v 8. min. Hlaváčovi pred bránou odkopli hostia loptu až v poslednej chvíli. Potom sa hra vyrovnala, v 22. min. hosťujúci Bublák technicky preveril gólmana. Zakrátko zblízka v trme-vrme pálil tesne nad domácu svätyňu Viktory. Postupne získal miernu prevahu favorit, ale zopár náznakov a pološancí vyriešil Pichňa. Od začiatku druhého dejstva opäť začal tvrdiť muziku Spartak. Krátky intenzívny tlak však Baník ustál a opäť sa dej vyrovnal. Po hodine hry sľubnú šancu hostí spálil Pekár, na druhej strane narobila Lackovi problémy jedovka Bratha. V 70. min. po voleji Tužinského dorazil loptu do sita Brath, erupciu radosti však „zrušil“ strelcov signalizovaný ofsajd. Rozhodnutie prišlo o dve minúty. Sklamanie domácich z neuznaného gólu znásobil po centri gólovou hlavičkou nepokrytý Halmeš. Hornonitrania takticky držali vedenie, ale o tri body sa triasla do samého konca. V 77. min. vyzvŕtal obranu kľučkami striedajúci Grebáč, jeho ideálnu strelu pri tyč však Lacko vytlačil končekmi prstov. Srb Brajović pre zmenu mieril nad a na opačnom póle po brejku v tutovke nepridal poistku Matuškovič. V nadstavenom čase ešte Bakaľár strelou z piatich metrov nechal vyniknúť Lacka, takže bradatá séria žlto-modrých bez výhry sa natiahla na sedem týždňov.

ĽUBOŠ MODZGA

Ostatné zápasy: Púchov – Topoľčany 2:1 (1:0), Šamorín – Trnava C 3:0 (2:0), Nové Zámky – Dubnica 0:1 (0:0), Komárno – Palárikovo 3:1 (1:0), Nemšová – DAC B/Vrakúň 0:0, V. Ludince – Galanta 0:3 (0:1), Neded – Veľký Meder 2:2 (0:0), Led. Rovne mali voľno.

IV. LIGA

12. kolo:

Boleráz – Kanianka 9:0 (5:0)

GÓLY: 2. a 90. P. Daniš, 5., 28. a 55. Onder (tretí z 11m), 15. a 58. Mackovčín, 43. Neštický, 60. Karaba.

ROZHODOVAL: Studený, ŽK: Mackovčín – Baláž, Mokrý, Gróf, Kôstka, 180 divákov.

BOLERÁZ: Hrivňák – P. Daniš, Klačo, Mackovčín, M. Daniš, Hrebík, Šige (46. Kralič), Neštický, Onder (57. Valovič), Karaba, Mikinič (71. Červenka). Tréner M. Kopčan.

KANIANKA: Jantoška – Kôstka, Švolík, Baláž (46. Líška), Mokrý, Hvolka, Pipíška (28. Gajdoš), Čaládik, P. Gajdoš (28. Gróf), Svitek, Paulík. Tréner V. Urgóczy.

Domáci sa konečne dočkali víťazstva, a to prišlo vo veľkom štýle. Poslednému celku tabuľky naložili deväť gólov. Po zápase bolo už po pätnástich minútach hry, kedy bol stav 3:0. Už v 2. min. otvoril skóre P. Daniš, ktorý napriahol z 25-tich metrov a v 5. min. pridal druhý gól Onder. Ten neskôr zaznamenal aj hetrik. Domáci tím sa futbalom bavil a bolo vidieť, že si zápas užíva. Hosťujúce mužstvo bolo zrelé na uterák už do polčasu, ale keď po hodine hry svietilo na ukazovateli skóre 8:0, bolo to zlé. Následne sa Boleráz „zľutoval“ a svoje šance začal zahadzovať. Zápas uzavrel opäť strelou z diaľky P. Daniš.

(STC)

Ostatné zápasy: Bánovce – J. Bohunice 3:0 (1:0), Šimonovany – Vrbové 0:0, Malženice – Partizánske 3:2 (0:1), Tr. Teplice – Prečín 4:0 (0:0), Beluša – Holíč 4:0 (2:0), Domaniža – Častkovce 2:1 (1:1), Tr. Stankovce – N. Dubnica 1:1 (1:1)

V. LIGA

12. kolo:

Z. Kostoľany – Tr. Turná 2:1 (1:0)

GÓLY: 31., 69. P. Fereje – 72. Hrušovský

ROZHODOVAL: Vyskoč, 100 divákov

Z. KOSTOĽANY: M. Zvalo – Obžera (84. T. Mašlonka), Výškrabka, Šurina, R. Zvalo, Zaťko, Pavkeje, Mrtvík (77. Mokoš), Fereje, Cmarko, Liptaj (90. Hlinka)

TR. TURNÁ: Belák – Matúš Kováč (80. Sedláček), Sivák, Chorvát, Hasenovič (69. ČK), Stronček, Jambor, Santa (62. Vašek), Hulaj, Červeňan, Hrušovský (73. Marek Kováč)

Zemianske Kostoľany si na svoje konto pripísali ďalšie víťazstvo. Skóre otvoril domáci kanonier Fereje v 31. minúte. Po zmene strán sa hralo najmä medzi šestnástkami, mužstvá si vytvárali iba minimum šancí. Druhý gól domácich pridal v 69. min. z penalty Fereje. Hosťom sa podarilo stav skorigovať, no domáci už tesné vedenie ustrážili. Diváci videli priemerný zápas so šťastnejším koncom pre domácich.

MARIÁN RYBÁR

Chocholná-Velčice – Malá Čausa 5:1 (2:1)

GÓLY: 6. Brlej, 23. a 55. Tulpík (1. z 11 m), 53. Gvizd, 82. Mizerák – 25. Obžera

ROZHODOVAL: Kiš, 150 divákov.

CHOCHOLNÁ-VEL.: Jozef Tuharský – Adamčí, J. Cingel, Gvizd, Smolík, Sabadka, N. Cingel, Tulpík, Brlej, Lobík, Ján Tuhársky (Drgo, Mizerák)

MALÁ ČAUSA: Greguš – Gregor, Rendek, Borik, Pekár, Slaný, Mich. Krško, Matiaško, Obžera, Petráš, Lugár (Vido)

Absenciami a zopár nepriaznivými výsledkami v rade poznačená predposledná Chocholná privítala priebežne druhú Malú Čausu a verní domáci priaznivci, ktorí prišli svojich v chladnom počasí podporiť, sa presvedčili, že futbal nemá logiku. Už v 5. min. vyskúšal pozornosť hosťujúceho brankára M. Lobík a z následného rohu strelou pod brvno otváral skóre Brlej. O okamih neskôr pekný gólový pokus toho istého hráča Greguš špičkou nohy vytlačil mimo hru. V 22. min. po faule na J. Tuharského pridal ďalší gól J. Tulpík, keď sa nemýlil po strele z pokutového kopu. O dve minúty na to však udržal hostí v hre Obžera po priamom kope, keď sa lopta od brvna odrazila do domácej brány. Tento gól ako z videohry však pohodu domácich nenaštrbil. Najprv sa Sabadka snažil napodobniť Obžeru, no jeho pokusu chýbal kúsok, aby skončil v sieti. A ďalšie dve gólové príležitosti J. Tuharského neslávili gólový efekt. V druhom polčase dominancia domáceho mužstva pokračovala. V 53. min. prekazil Greguš gólovú radosť Tuharskému po jeho pokuse o prelobovanie, no z rohu, ktorý nasledoval, Sabadka perfektne našiel P. Gvizda a ten hlavou zvyšoval na 3:1. O ďalšie dve minúty sa Tulpík uvoľnil v šestnástke a peknou strelou k žrdi pridal štvrtý gól v bránke hostí. Ani v ďalších minútach domáci nepoľavili a svojho súpera nepustili prakticky ani za poliacu čiaru a kontrolovali vývoj stretnutia. Zaujal hlavne učebnicový brejk po osi Tuharský-Tulpík, no hosťujúci brankár vytiahol ďalší reflexný zákrok. V 83. min. Mizerák upravil skóre na konečných 5:1. Domáce mužstvo tak nielen výsledkom, ale aj predvedenou hrou svojich priaznivcov potešilo.

TOMÁŠ FABIAN

Cigeľ – Brvnište 5:0 (1:0)

GÓLY: 45. A. Medera, 69.,79., 89. D. Kodaj, 71. T. Zaťko

ROZHODOVAL: Kišš, 200 divákov

CIGEĽ: Gregor – Ďuriš (22. Kamdem), Orság, Halaška, T. Zaťko, Kodaj, Medera, Bugár (75. Sonnemann), Katrena, Belanec (75. Madarász), Š. Zaťko

BRVNIŠTE: Čapliar – Slámka, Mário Háronik, Zelenák, Bielik (42. Machač), Decký, Čelko, Sloboda, Chovančík, Kramarík, Matúš Hároník

Horná Nitra verzus horné Považie. Tak by sa dal nazvať súboj Cigľa a Brvnišťa z okresu Považská Bystrica, ktoré sa po prvýkrát vo futbalovej histórii predstavilo domácim divákom. Aj keď hosťom do tohto zápasu patrila deviata priečka v aktuálnej tabuľke, o ich streleckej potencii išli dobré chýry, veď v doterajších jedenástich zápasoch strelili rovnaký počet gólov, ako prvý Cigeľ – dvadsať. S týmto vedomím nastupovali domáci hráči a už v 2. min. pohrozil hlavičkou Kodaj. V 5. min. sa do náznaku šance dostali aj hostia, no bez zakončenia. O štyri minúty sa dostali po chybe domácej obrany aj do ďalšej príležitosti, no opäť bez úspechu. Aj v 11. min. mali domáci šťastie, keď hráč hostí nedočiahol na dobrý center. Útoky sa striedali na obidvoch stranách, a tak zápas mal ten správny náboj. V 16. min. pekne vystrelil domáci Kodaj, ale hosťujúci brankár bol proti. V 22. min. mali hostia najväčšiu šancu, keď ich hráč zoči-voči Gregorovi minul bránku. V 36. min. sa do dobrej šance dostal Bugár, gólový zápas však ani z toho nebol. O minútu zase pekne vystrelil Kamdem. V 42. min. T. Zaťko poslal z pravej strany center cez celú šestnástku, ale volej Belanca išiel nad. Keď sa už zdalo, že polčas skončí bez gólov, v ostatných sekundách nádherne trafil Medera z priameho kopu ľavý horný roh Čapliarovej bránky a domáci odchádzali do kabín s jednogólovým náskokom. Aj na začiatku druhého aktívny Medera pekne vystrelil, no tentoraz z toho gól nebol. V 63. min. si na priamy kop Bugára nabehol T. Zaťko, no jeho hlavička len tesne minula bránku hostí. V 65. dosiahli domáci dokonca gól, no už predtým pískal rozhodca faul, a tak sa fanúšikovia tešili márne. Aj hostia vystrkovali rožky, o minútu na to mohlo byť vyrovnané, ale aj ich hlavička išla mimo. Čo nevyšlo hosťom, vyšlo domácim. V 69. min. Kodaj zvýšil na 2:0. O dve minúty to už neplatilo, T. Zaťko upravil na 3:0. Nebolo to však všetko, lebo v 79. min. Kodaj svojím druhým gólom dal na 4:0. Minútu pred koncom zahrali hostia v šestnástke rukou a nariadenú penaltu bezpečne premenil Kodaj, ktorý stanovil konečné skóre 5:0. Ak však chceme byť objektívni, musíme priznať, že táto prehra je pre hostí dosť krutá, pretože najmä v prvom dejstve produkovali kvalitný futbal a potvrdili, že budú kvalitatívnym prínosom tejto súťaže. Domácich treba zase pochváliť za predvedený výkon a nasadenie.

JÁN ČERNÁK

Ostatné zápasy: St. Turá – Bošany 0:2 (0:1), Myjava B – Podolie 0:0, Uhrovec – V. Uherce 2:2 (1:1), Ladce – M. Hradná 0:0, Horovce – Streženice 4:0 (3:0)