PRIEVIDZA. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny Prievidza spustil začiatkom októbra nový národný projekt s názvom Praxou k zamestnaniu, ktorý má zlepšiť šance mladých ľudí do 29 rokov nájsť si prácu a odbremeniť zamestnávateľov od počiatočných nákladov pri vytváraní pracovných miest.
Riaditeľ prievidzského úradu Radko Gavliak informoval, že ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny na tento účel v rámci celého Slovenska vyčlenilo takmer štyridsaťosem miliónov eur.
Šanca pre mladých
Na úrade práce skončila po maturite aj dvadsaťročná Patrícia. Keďže jej chýbala prax v odbore, nikto ju nechcel zamestnať. Po niekoľkých mesiacoch si predsa len prácu našla.
„Študovala som odbor kozmetik na strednej odbornej škole. Bola som vo viacerých salónoch, ale bez praxe ma zamestnať nechceli. Teraz som rada, že mám príležitosť,“ prezradila Patrícia, ktorú si vyhliadla majiteľka kozmetického salónu ešte v škole.
Práve chýbajúca prax je podľa podnikateľky Dáši Šuranskej najväčší problém pri hľadaní zamestnancov.
„Veľmi dlho som hľadala pracovníčku a rozhodla som sa zobrať si ju priamo zo školy. Zatiaľ u mňa pracuje na dohodu a chystáme sa využiť projekt Praxou k zamestnaniu z úradu práce,“ prezradila podnikateľka.
Úrad preplatí časť nákladov
Zamestnávatelia, ktorí sa chcú do národného projektu zapojiť, môžu už svoje žiadosti podávať na úrade práce. Radko Gavliak informoval, že úrad im bude prispievať po dobu deviatich mesiacov, ak prijmú mladých na polovičný úväzok.
„Poskytneme príspevok na úhradu časti celkovej ceny práce najviac do výšky 95 percent, čo predstavuje 256,88 eur,“ spresnil a doplnil, že okrem toho môže úrad vyplatiť jednorazový príspevok vo výške päťdesiatšesť eur na úhradu osobných pomôcok a pracovného náradia.
Novinkou je finančný príspevok na mentorovanie. Úrad práce v rámci neho bude prispievať aj na mzdu človeka, ktorý bude nováčika zaúčať.
„Mentor je zamestnanec, ktorý sa stane učiteľom a môže zaúčať naraz jedného až troch mladých na polovičný úväzok. Získať môže príspevok vo výške 64,22 eur,“ povedal.
Cez nový národný projekt môžu zamestnávatelia aj živnostníci vytvoriť pracovné miesta v akejkoľvek oblasti.
„V predchádzajúcom období sa nám podobné projekty osvedčili, preto očakávame záujem zo strany zamestnávateľov a predpokladáme, že vznikne množstvo pracovných miest pre mladých ľudí,“ prezradil Gavliak.
V evidencii prievidzského úradu práce je 2477 uchádzačov o zamestnanie vo veku do 29 rokov, čo predstavuje takmer tridsať percent, z toho šesťdesiatjeden percent tvoria stredoškoláci a sedemnásť percent vysokoškoláci.
Názor personalistu
Podľa odborníka na zamestnávanie, personalistu Igora Hromadu, sa za posledného pol roka na pracovnom trhu vraciame do obdobia predkrízových rokov. Je omnoho väčší dopyt po pracovníkoch. Zamestnávatelia však majú problém nájsť schopných absolventov. Mladí ľudia majú prehnané očakávania.
„Uchádzači, ktorí majú vysokoškolský titul, si myslia, že majú vstupenku do klubu tisíc, to znamená, že chcú nástupný plat tisíc eur,“ prezradil personalista.
Podľa neho podobné projekty môžu do určitej miery pomôcť. Veľmi dôležité bude, ako ponúkanú pomoc podnikatelia využijú.
„Odporúčal by som zamestnávateľom nájsť človeka, ktorý má dobré racionálne postoje a chce sa rozvíjať. Je určite ľahšie vzdelávať ho, ako zobrať kvalifikovaného človeka, ktorý ale nemá prístup k práci a nasadenie,“ poradil.