BOJNICE. Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby udelilo Štefanovi Svitkovi Národnú cenu Záchrannej zdravotnej služby za celoživotné dielo v záchrannej službe, za prínos a rozvoj v odbore urgentná medicína.
Štefan Svitok pôsobí na hornej Nitre ako záchranár viac ako tridsať rokov. Cenu si nesmierne váži a prekvapila ho.
„Pri preberaní ocenenia som myslel na svojich učiteľov a predchodcov. Cítil som, že patrí aj im. V duchu som cenu venoval primárke Vlaste Cmarkovej a jej zástupcovi Ivanovi Papákovi a tiež spolupracovníkom Petrovi Heribanovi, Marekovi Kudlačkovi a Júliusovi Zemanovi,“ prezradil záchranár.
Ocenenie získal za aktivitu, výkon viacerých funkcií na hornej Nitre, v Trenčianskom kraji, za prácu vo výbore odbornej spoločnosti urgentnej medicíny a za prednášanie na kongresoch.
„Za to, že som vstúpil do siene slávy urgentnej medicíny, ďakujem mojim učiteľom a spolupracovníkom,“ zdôraznil.
Spomienky na začiatky
Záchranárstvo na Slovensku začalo fungovať v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. V okrese Prievidza vznikla záchranka pri anesteziologicko-resuscitačnom oddelení, takzvanom ARO.
„V tom čase primárka Vlasta Cmarová určila za prvého vedúceho lekára Petra Heribana. Na výjazdy záchranky chodili tiež starší doktori Marek Kudlaček, Július Zeman a ja som bol najmladší. V posádkach boli s nami zdravotné sestry z ARO a vodiči,“ zaspomínal na svoje začiatky v úlohe lekára.
So záchrankou začal jazdiť v roku 1978. Úlohou posádky bolo zabezpečiť prednemocničnú starostlivosť. Keďže v okrese Prievidza bol ťažký priemysel a husto vybudované cesty, záchranári pomáhali množstvu zranených. Ich cieľom bolo stabilizovať životné funkcie ešte v teréne a dať zraneným druhú šancu.
„Jednoznačne som si vybral dynamickú medicínu. Starostlivosť v nemocnici v Bojniciach bola už vtedy na vysokej úrovni. Nikdy som neľutoval, že som si vybral toto povolanie, hoci som prežil aj ťažké chvíle a stresy,“ prezradil.
Spolupracovníci Štefana školili v klinických, biochemických teoretických pridružených oboroch. Veľa sa od nich naučil. „Pribudli mi atestácie, povinnosti a v roku 2001 krajská funkcia lekára urgentnej medicíny,“ povedal.
Rozvoj záchranárstva
Urgentná medicína a záchranárstvo prešli od vzniku do súčasnosti viacerými zmenami. Podľa Svitka sa objavilo viac názorov na licenčné konanie a na to, ako organizovať záchranku, škodou je aj odchod mnohých kvalitných a overených pracovníkov zo záchraniek v poslednej dobe.
„Voľakedy bolo v komplikovanom stopäťdesiattisícovom okrese Prievidza jediné záchranárske vozidlo, neskôr dve. Jedno lekárske a druhé nelekárske, dnes ich máme k dispozícii šesť. Predsa len máme lepšie pokrytie. Začal fungovať integrovaný záchranný systém,“ vyzdvihol pozitívne zmeny.
Ako ďalej povedal, pribudli iné záchranné zložky, ktoré pomáhajú pri zásahoch. Okrem hasičov a polície spolupracuje pri veľkých tragédiách aj hlavná banská záchranka. Pri výbuchu v Novákoch v roku 2007 zabral celý integrovaný záchranný systém. Pripravená bola bojnická nemocnica s uvoľnenými lôžkami. Všetci postupovali podľa nacvičeného plánu a zásah spoločne zvládli.
Stresy odbúrava bicyklovaním
Dnes je Štefan Svitok viac školiteľom a učiteľom. Vo vozidle je zodpovedný za úspech alebo neúspech výjazdu. Spolupracuje so školenými kolegami.
„Človek má schopnosť na zlé zážitky zabúdať. Stresy u mňa prichádzajú pri drobných udalostiach, napríklad pri oživovaní malého dieťaťa, alebo pri nehodách s ťažkými zraneniami,“ prezradil.
Po práci zvykne na problémy zabúdať na bicykli. Kedysi aktívne hrával volejbal a venoval sa turistike či hubárčeniu.
Štefan Svitok pôsobil na viacerých postoch v kraji, od októbra je už len v našom okrese, konkrétne v Novákoch a bojnickej nemocnici.