PRIEVIDZA. V Hornonitrianskej knižnici v Prievidzi uvítali a slávnostne uviedli do života druhý diel vysokoškolskej učebnice pre študentov francúzskeho jazyka Frankofónna Afrika. Jej autormi sú vysokoškolskí pedagógovia Peter Kopecký, Peter Chren a Gabriel Grosu.
Madagaskar nechýba
„Moderná vysokoškolská učebnica má ambíciu vyplniť vákuum, ktoré existuje na Slovensku už dlhšiu dobu. Keď som v sedemdesiatych rokoch študoval francúzštinu na vysokej škole, na tému reálie frankofónnych krajín sme nemali k dispozícii žiadnu učebnicu. Informácie sme mohli čerpať iba z málo obsažných českých skrípt alebo zahraničných textov,“ povedal jeden z autorov učebnice a iniciátor jej zostavenia Peter Kopecký.
Druhý diel podľa neho voľne nadväzuje na prvý. Ten vyšiel v minulom roku a autori Kopecký a Chren sa v ňom venovali ôsmim severoafrickým krajinám z hľadiska Medzinárodnej organizácie Frankofónie, v ktorej je Slovensko ako pozorovateľ.
Druhý diel je rozsiahlejší, venuje sa štrnástim frankofónnym krajinám vrátane Madagaskaru.
„Samozrejme, že sme nemohli obísť ani nášho významného Slováka Mórica Beňovského, ktorý sa na tomto ostrove stal kráľom. Zaujímavosťou je, že k republike Mali nám pomohol získať dôležité informácie aj slovenský spevák, herec a komik Ibrahim Maiga, ktorý sa tam, ako je známe, narodil,“ doplnil Kopecký.

Nezaujme len študentov
Jednotlivým krajinám sa autori v druhom diele venujú podrobnejšie. Neuspokojujú sa iba s reáliami, ale zachytávajú aj historický vývoj týchto krajín vrátane kolonizácie a nevyhýbajú sa ani súčasnosti. Analyzujú príčiny, prečo je väčšina týchto krajín chudobná a prečo aj z týchto krajín pochádzajú emigranti.
Kniha je však prospešná nielen pre vysokoškolákov, ale aj študentov stredných škôl a gymnázií, ktorí si vybrali za cudzí jazyk francúzštinu, pretože obsahuje aj jazykové cvičenia. Môže byť však zaujímavá aj pre bežných čitateľov, ktorí sa chcú o Afrike viac dozvedieť.
Kopecký, ktorý pracoval aj v diplomatických službách a v minulých rokoch prednášal na viacerých zahraničných univerzitách, si pochvaľuje svojich spoluautorov.
„Peter Chren je mojím doktorandom Katedry translatológie na fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Venuje sa právnym otázkam a prednáša základy práva pre neprávnické študijné odbory. Gabriel Grosu sa narodil v Moldavskej republike, študoval odbor medzinárodné vzťahy na univerzite v Bukurešti, odkiaľ sa poznáme. Do publikácie prispel svojimi geopolitickými analýzami,“ poznamenal Kopecký.
Medzi prvými, ktorí si mohli v novej knihe zalistovať, boli študenti prievidzského gymnázia.