PRIEVIDZA. Študenti prievidzského gymnázia, ktorým nechutia obedy pripravené v školskej jedálni a začali si objednávať stravu v blízkych reštauráciách, majú vo väčšine prípadov záujem práve o vegetariánsku stravu. Chýba im výber štyroch jedál, ktorý ešte v minulom roku školská jedáleň ponúkala.

Mäso jesť odmieta
Štvrtáčka Kamila Humajová je vegetariánkou už sedem rokov. Od začiatku sa stravovala v škole a vyberala si práve vegetariánske jedlá. Situácia, ktorá vznikla na gymnáziu, ju mrzí.
„Do jedálne chodím aj naďalej, no mám obmedzený výber jedál. Nie je pravda, že tu varili zle, ako to propagujú niektorí študenti,“ zdôraznila Kamila.
Podľa nej bola ponuka vegetariánskych jedál až luxusná.
„Trikrát za týždeň sme mali tofu, bezmäsitú pochúťku goody foody, robi mäso, teda rastlinnú bielkovinu, čo už teraz vôbec nemávame pre rôzne zákony, ktoré aplikovali na našu jedáleň,“ povedala a dodala, že ju teraz určite nedonútia jesť mäso.
Podobne je na tom osemnásťročná gymnazistka Lucia Znamenáková.
„Nie som vegetariánka, ale preferujem tieto jedlá, pretože sú chuťovo veľmi dobré a zdravé. Po zmene som sa prestala v školskej jedálni stravovať. Nosím si desiatu a obedujem až doma,“ prezradila Lucia.
Ohrozenie zdravia
Vegetariánska strava je podľa Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky pre mladý organizmus nevyhovujúca. Podľa informácií z úradu nie je možné zľavovať z odborných nárokov na nutričné hodnoty stravy pre študentov. Hovorkyňa úradu Lenka Skalická informovala, že pripravené receptúry pre školské stravovanie vychádzajú z odporučených výživových dávok, ktoré zahŕňajú najnovšie vedecké odporúčania.
„Bezmäsitá strava tieto požiadavky nespĺňa. U vyvíjajúceho sa organizmu môže dôjsť k ohrozeniu zdravia, nakoľko v takomto jedle chýbajú vitamíny skupiny B, najmä B2 a B12, zinok, železo a vápnik,“ zdôraznila hovorkyňa.
Ďalej doplnila, že ich nedostatok v strave často vedie k vzniku chudokrvnosti, nedostatočnému vývinu kostnej hmoty a zaostávaniu fyzického rastu.
Vyvážená a pestrá strava
Odborník na výživu Igor Bukovský z Bratislavy má opačný názor.
Ako povedal, ľudia v stredoškolskom veku sa môžu bez akéhokoľvek rizika stravovať vegetariánsky, ak je ich strava pestrá a vyvážená. Uvádzajú to všetky renomované zahraničné odborné spoločnosti.
„V mojej praxi dostávam týždenne maily od ľudí, ktorí sú znechutení úrovňou a kvalitou školského stravovania,“ povedal Bukovský a doplnil, že štát by mal celoplošne zabezpečiť školské stravovanie v takej podobe, aby strava podporovala zdravie a správne návyky mladých ľudí.
„Argumentácia, že takmer dospelí ľudia budú poškodení vegetariánskou stravou nie je namieste aj z iného dôvodu. Nie je isté, že študenti, ktorí si v škole objednajú vegetariánsky obed, sa takto stravujú aj doma,“ dodal.
Pripravujú petíciu
Riaditeľke prievidzského gymnázia Eleonóre Porubcovej je ľúto, že sa všetci dostali do problému, ktorý by v kompetencii školy nemal byť.
„To, že na škole nebudú študenti jesť spôsobom, ktorý hygiena neodporučila, to je jedna vec. Na nej nebudem meniť nič. Ale budem veľmi rada, ak sa nám podarí urobiť všetko preto, aby boli na výber štyri jedlá,“ zdôraznila.
Podľa nej študenti majú právo vybrať si, čo im chutí. Vegetarián nebude chcieť mäso a naopak.
„Chcem navštíviť ministra školstva a ukázať mu na príklade našej školy, že problém je pre niektorých študentov tak závažný, že zabúdajú, na čo sa do školy chodí,“
Študenti prišli za riaditeľkou so žiadosťou pripraviť petíciu, ktorá by umožnila väčšiu slobodu pri varení jedál v školských jedálňach. Porubcová ich podporila. O obsahu petície chce informovať aj ministra.