PRIEVIDZA. Na základe dostupných údajov odborníkov je známe, že mužov na Slovensku najviac trápi rakovina hrubého čreva a ženy rakovina prsníka. Podľa správy ministerstva zdravotníctva o zdravotnom stave obyvateľstva za roky 2011 až 2014 zaznamenali lekári vzostup úmrtí na rakovinu takmer o päť percent.
Obavy z kolonoskopie
Päťdesiatosemročnému Jozefovi z Prievidze, ktorý sa necítil dobre, pred časom obvodná lekárka odporučila vyšetrenie na takzvané okultné krvácanie. Jeho výsledok bol pozitívny, preto ho poslala k odborníkovi gastroenterológovi, kde mal podstúpiť vyšetrenie hrubého čreva, kolonoskopiu.
„Z nepríjemného zákroku som mal strach. Nevedel som, ako to zvládnem, ale manželka ma povzbudzovala. Pred časom bola na kolonoskopii tiež,“ spomína Jozef.
„Vyšetrenie som nejako vydržal. Doktor dôkladne prezeral steny čriev malou kamerou. Video hneď videl na monitore. Moje obavy sa potvrdili. Našiel nejaké hrčky vraj polypy,“ opísal zákrok Jozef.
Lekár mu odporučil operáciu. Polypy sa totiž zvyknú zvrhnúť na rakovinu. V začiatkoch nemusia spôsobovať žiadne problémy. Riziko stúpa, ak začnú krvácať. Zákrok dopadol dobre a Jozef je dnes v poriadku a cíti sa dobre.
Chorých pribúda
V gastroenterologickej ambulancii doktor Ladislav Hájek zaznamenal od roku 2011 nárast onkologických ochorení o osemdesiat percent. Podľa jeho slov rakovina hrubého čreva a konečníka je jedna z mála, ktoré sa dajú zavčasu odhaliť a liečiť.
„Pri kolonoskopickom vyšetrení vidíme nádory alebo ich predštádiá - malé polypy, ktoré vieme odstrániť. Ak sú väčšie, pošleme pacienta na operáciu,“ informoval odborník.
Hájek zdôrazňuje, že človek by mal venovať pozornosť varovným príznakom. Sú to zmeny vo vyprázdňovaní sa, krvácanie a bolesti v konečníku. Dôležité je navštíviť lekára čo najskôr. Ak odborník objaví nádorové ochorenie v pokročilom štádiu, na úspešnú liečbu môže byť neskoro.
Na Slovensku majú pacienti možnosť v rámci programu na zachytenie včasného štádia onkologických ochorení absolvovať jednoduché vyšetrenie, takzvaný skríning kolorektálneho karcinómu.
U každého pacienta nad päťdesiat rokov podľa tohto programu by mali všeobecní lekári urobiť vyšetrenie stolice na okultné krvácanie. Vyšetrenie je bezplatné. Pri pozitívnom výsledku by mal byť pacient odoslaný na kolonoskopické vyšetrenie k odborníkovi - gastroenterológovi.
Doktor Hájek zdôrazňuje, že „nie je dôvod mať z vyšetrenia strach, pretože pacientovi podávame lieky na zmiernenie alebo odstránenie nepríjemných pocitov, ktoré by prípadne počas zákroku mohol mať.“

Dôležitá je prevencia
V súčasnosti prevláda presvedčenie, že ak sa bude človek o seba starať, zdravo sa stravovať a športovať, môže sa vyhnúť vážnejším ochoreniam. Odborník má na to svoj názor.
„Vo svojej praxi sa často stretávam s jednostranným spôsobom stravovania, pacienti dodržiavajú rôzne moderné diéty. Strava však musí obsahovať stanovené množstvo živín, sacharidov bielkovín a tukov, vitamínov ale aj stopových prvkov,“ vysvetlil Hájek.
Podľa neho je dôležitá pestrosť, kvalita a kvantita stravy.
Strach z rakoviny podľa neho nemá pacienta odradiť od vyšetrenia. Benefitom je záchrana života alebo zlepšenie jeho kvality.