PRIEVIDZA. Rôzne priestupky prievidzských bezdomovcov sú na dennom poriadku. Ľudia sa sťažujú na ich správanie, znečisťovanie verejných priestranstiev či vyčíňanie v opitosti.
Niektorí sa im snažia pomáhať tým, že im dávajú peniaze. Mestská polícia však upozorňuje, že takáto pomoc je veľmi nešťastná, pretože v drvivej väčšine prípadov ich bezdomovci minú na lacný alkohol.
Šálka kávy
Nedávno anonym na mestskú políciu oznámil, že na Ulici Mišíka v Prievidzi pred predajňou potravín bezprístrešní obyvatelia robia neporiadok. Hliadka tam našla siedmich bezdomovcov, pričom jeden mal šálku s kávou. Prezradil, že mu ju pravidelne varí vedúca predajne, pričom za ňu aj zaplatí.
„Bezdomovcom treba pomáhať, nie však takýmto spôsobom,“ vyhlásil Vít Zajac z prievidzskej mestskej polícia a pokračoval: „Vysvetlili sme predavačke, že síce jednému bezdomovcovi pomôže uvarením kávy, no k nemu sa pridávajú ďalší, združujú sa pred obchodom a robia neporiadok. Neraz sa stáva, že zákazníci sa boja popri nich chodiť a radšej ani do predajne nejdú.“
Lepším riešením by podľa Zajaca bolo, ak by predavačka, pokiaľ chce pomáhať, dala kávu a cukor do charity či útulku, kde sa ľudia bez domova zdržiavajú. Tam im kávu radi uvaria.
Podobne kontraproduktívne je aj darovanie drobných mincí bezdomovcom, ktorí žobrú pred supermarketmi.
„V drvivej väčšine títo ľudia minú peniaze na nákup lacného alkoholu. Je lepšie im ponúknuť jedlo, aj keď neraz sa už stalo, že ho bezdomovci odmietli a dožadovali sa len peňazí,“ vysvetlil Zajac.
Doplnil, že práve pod vplyvom alkoholu robia bezdomovci výtržnosti, sú agresívni a znečisťujú svoje okolie. Pomáhať im peniazmi preto podľa Zajaca nie je vôbec správne. Zopakoval, že radšej treba peniaze priniesť do charity alebo útulku, kde sa o týchto ľudí postarajú.
Životný štýl
Kým pred pätnástimi či dvadsiatimi rokmi boli bezdomovci väčšinou starší ľudia, dnes je medzi nimi veľa mladých. Život na ulici berú ako životný štýl.
„Znamená to, že títo ľudia sú schopní pracovať, no väčšinou sa im robiť nechce. Sú tiež viac agresívni, k iným sú drzí a nepríjemní. Je to rozdiel oproti minulosti, keď bezdomovci poslúchli upozornenia mestskej polície a skôr sa hanbili za to, že sú na ulici. Samozrejme, aj dnes sú bezdomovci rôzni, nehádžeme ich do jedného vreca,“ zdôraznil Zajac.
Priestupkov, ktorých sa dopúšťajú je stále veľa. Mestskí policajti však majú neraz zviazané ruky. Pokutovať ich nemôžu, pretože nemajú peniaze, ak sú opití, nemajú ich kam umiestniť, pretože záchytné stanice už roky nefungujú. A tak sa opitý bezdomovec len presunie z jednej časti mesta do druhej.
Hlásenia na mestskú políciu, že niekde leží či spí bezdomovec sa tak neustále opakujú.
Útulok a charita
Ľudia bez domova však v Prievidzi majú viacero možnosti, aby sa za pár centov slušne najedli, osprchovali či prespali v teple. Na Košovskej ceste funguje nocľaháreń, útulok, v ktorom môžu prespávať, samozrejme, len s podmienkou, že nie sú pod vplyvom alkoholu.
Na tej istej ulici je aj Charita – Dom sv. Vincenta, ktorá denne varí pre ľudí v núdzi teplé jedlo a poskytuje im aj oblečenie.
KOĽKO JE BEZDOMOVCOV
Zistiť, koľko je v súčasnosti v Prievidzi bezdomovcov, nie je vôbec jednoduché. Podľa mestskej polície ich je niekoľko desiatok, možno päťdesiat až šesťdesiat.
Väčšina z nich, asi šesťdesiat percent, podľa skúseností mestských policajtov nepochádza priamo z Prievidze, ale sú z okolitých obcí a miest, ale tiež z iných regiónov Slovenska.