LIEŠŤANY. O veľké upratovanie, ktoré tento rok vyhlásilo ministerstvo životného prostredia, bol veľký záujem. Obce a mestá sa v rámci neho mohli uchádzať o peniaze z Environmentálneho fondu na odstránenie čiernych skládok.
Zo samospráv z Prievidzského okresu so svojou požiadavkou pochodili len Liešťany, dostanú takmer 34-tisíc eur.
Zodpovednosť obcí
Úspešná obec venovala príprave projektu veľkú pozornosť. Podľa starostu Ľubomíra Nosku „sú pridelené peniaze odmenou za túto snahu a kvalitne vypracovanú štúdiu.“
Noska pripomína, že zodpovednosť za odstraňovanie čiernych skládok, ale aj za to, aby opäť nevznikali, zostáva na obciach.
„Nezákonne vyhodený odpad ohrozuje životné prostredie. Čierne skládky vznikajú často na opustených miestach v lesoch, na poliach, v koryte potoka. Sú na miestach, ktoré sú ľahko dostupné, ale zároveň dostatočne skryté a obce väčšinou nemajú dostatok možností, či už finančných alebo personálnych, aby tomu zabránili. Na druhej strane samosprávy nesú zodpovednosť za čierne skládky,“ vysvetlil starosta.
Podľa neho neexistuje jednoduchý recept, ktorý by zabránil tvoreniu nelegálnych smetísk. Myslí si, že zmeniť v tomto smere myslenie niektorých ľudí potrvá ešte dlhé roky.
Obce a mestá, ktoré získali peniaze na veľké upratovania, musia skládky odstrániť do konca novembra tohto roku.
Starosta Liešťan je presvedčený, že aj takáto jednorazová finančná dotácia pomôže v ich obci zlepšiť životné prostredie.
„Dúfam tiež, že tak, ako si dokážeme ochraňovať a v čistote udržiavať aj svoje súkromné dvory, záhradky, budeme si postupom času chrániť aj náš spoločný dvor, teda obec a jej okolie. Veď to, čo sa nachádza za plotom jednotlivca nie je cudzie, ale naše spoločné,“ dodal Noska.
Piati neúspešní
Z Prievidzského okresu sa o peniaze na odstránenie čiernych skládok uchádzala aj Prievidza, Handlová, Diviacka Nová Ves, Lehota pod Vtáčnikom a Nitrica. So svojimi projektmi však neuspeli.
Napriek tomu chce napríklad prievidzská radnica v boji s čiernymi skládkami pokračovať. „Neustále zabezpečujeme ich odstraňovanie. Žiaľ, ide o boj s veternými mlynmi,“ povedal hovorca Prievidze Michal Ďureje a zopakoval, že pri pokutovaní pôvodcov čiernych skládok bude mesto do budúcnosti postupovať striktnejšie.
Boj s čiernymi skládkami nezdávajú ani v Handlovej. „Odstraňujeme ich v súlade so zákonom a na náklady mesta,“ povedala hovorkyňa mesta Soryana Hádenová. Nelegálne smetiská nahlasujú radnici samotní obyvatelia a čistotu na verejných priestranstvách monitorujú aj mestskí policajti.